علی جون
در همایش روزنامه نگاران جهان عنوان شد

تاكید روزنامه نگار ایرانی بر حفظ روابط فرهنگی ایران و كره

تاكید روزنامه نگار ایرانی بر حفظ روابط فرهنگی ایران و كره

در آخرین روز از همایش روزنامه نگاران جهان، پونه ندایی ـ روزنامه نگار ایرانی ـ مطالبی را با تاكید بر اهمیت حفظ روابط فرهنگی میان كشورها و جنگ و صلح میان دو كره و تاثیرات بین المللی آن، بیان كرد.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، بیستمین اجلاس سه روزه روزنامه نگاران جهان از روز ـ دوشنبه، ۲۴ شهریور ماه (۱۴ سپتامبر) کار خویش را به صورت برخط شروع کرد و در جریان آن مبحث هایی چون «فیک نیوزها و آینده رسانه ها»، «رسانه ها و راه های کنترل بیماری کووید-۱۹»، «جنگ و صلح دو کره و تأثیر بین المللی آن» و... در چارچوب نشست و سخنرانی های آنلاین ارائه شد.
در همین راستا پونه ندایی، سردبیر مجله «شوکران» و معاون سازمان روزنامه نگاران آسیایی روز چهارشنبه (۲۶ شهریورماه) در آخرین روز این همایش، در سخنانی از اهمیت روابط فرهنگی میان کشورها سخن گفت.
متن سخنرانی پونه ندایی به شرح زیر است:
«ضمن عرض سلام به روزنامه نگاران شرکت کننده در این همایش، سال های قبل بخت آنرا داشتیم که با دعوت سازمان روزنامه نگاران کره یکدیگر را ملاقات نماییم. حالا از سازمان روزنامه نگاران کره سپاسگزارم که در شرایط پاندمیک دست از برگزاری همایش نکشید و همایش آنلاین را به بهترین نحو برگزار کرد.
من دلیل کافی برای انتخاب مبحث صلح در شبه جزیره کره و هفتادمین سالگرد جنگ کره دارم، چونکه اهل کشوری هستم که درگیر هشت سال جنگ تحمیلی با عراق بوده است. حالا کشورم زیر فشار سنگین تحریم آمریکا قرار دارد و همزمان ایران هم مثل کشورهای دیگر تحت تأثیر پاندمی است. ایران همزمان تحت فشار اقتصادی برای بقا در تنش سیاست ماشه امریکا و کووید ۱۹ است.
رابطه تاریخی ایران و کره به ۱۵۰۰ سال قبل از راه جاده ابریشم بازمی گردد. قطعه هایی از آبگینه های پرارزش ایرانی در موزه ملی سئول وجود دارد. کوشنامه سند تاریخی ادبی درباره عشق شاهزاده ایرانی به شاهزاده کره ای است. رابطه دیپلماتیک ایران و کره به ۶۰ سال پیش بازمی گردد.
آخرین رابطه اقتصادی، بازار بزرگ محصولات کره ای در ایران و تجارت نفت بود. در واقع ایرانی های زیادی به کیفیت کالای کره ای اعتماد دارند. کره به خاطر سیاست تحریم و تهدید آمریکا به ناچار تجارت نفت خویش را با ایران متوقف کرد. سال قبل ال جی و سامسونگ فروش محصولات خانگی خویش را در ایران متوقف کردند. در همان زمان روزنامه چوسان نوشت که ۶ میلیارد دلار پول ایران در دو بانک کره بلوکه شده است. مایه تاسف است که دو کشور دوست ایران و کره ناچارند در چنین شرایطی صبور بمانند و به دنبال راهی برای ادامه ارتباط خود بیابند. گرچه به باور من روابط فرهنگی در هیچ شرایطی نباید قطع شود. حالا شما می توانید تصور کنید کشور ما ایران تا چه حد تلاش می کند که قوی بماند و در شرایط تحریم به بقای خود ادامه دهد.
در چنین شرایطی کره جنوبی تلاش در حفظ و برقراری صلح با کره شمالی دارد. هر زمان به اتحاد دو کره فکر می کنم عکس زیبایی را به یاد می آورم که پرنده ای را نشان داده است که آزادانه بر فراز سیم خاردارهای بین دو کره پرواز می کند. می توانم درک کنم مردم کره چقدر اشتیاق دارند که مثل پرنده آزادانه در سرزمین پدری شان تردد کنند.
وقتی جهان تصویر رهبران دو کره را در سال ۲۰۱۸ در کنار هم دید امیدهایی برای شروع برادری بین دو کشور بخاطر شبه جزیره کره و صلح جهانی به وجود آمد، اما وقتی کره شمالی ساختمان مشترک دو کره در کیسانگ را به تازگی منفجر کرد به نظر رسید که تغییری در رابطه شمال و جنوب پیش نیامده است.
ما بعنوان روزنامه نگار فقط تماشاگر سیاست هستیم. ما روزنامه نگاریم تا آرزوها و امیدهای مردم را در این دوره پرفشار زندگی بشری گواهی نماییم. شخصا بر این باورم که دو برادر با دو استراتژی متفاوت هیچگاه دست از محافظت از شبه جزیره کره نمی کشند چون می دانند که تمام سرزمین میراث نیاکانشان است. من به نقش آمریکا در مبحث کره اشاره نمی کنم چون بر این باورم که نقش آمریکا امکان دارد در هر منطقه ای نتیجه متفاوتی داشته باشد.
کره کشوری نیرومند است که توانسته از خرابی حاصل از جنگ دوام بیاورد و مثل ققنوس از خاکستر خود برخیزد. قصه ها، فیلم ها و نمایش های بسیاری هست که رنج مردم کره را در خلال جنگ نشان داده است. آنها همزمان مقاومت تحسین برانگیزی برای زنده نگه داشتن کره داشته اند.»
علیرضا بهرامی، دیگر سخنران ایرانی همایش روزنامه نگاران جهان در روز نخست بود که به نمایندگی از جامعه روزنامه نگاری ایران سخنرانی خویش را با عنوان «فیک نیوزها، فرصتی برای دولت ها» به صورت آنلاین ارائه کرد.
بیستمین اجلاس روزنامه نگاران جهان امروز چهارشنبه ـ ۱۶ سپتامبر ـ به میزبانی کره جنوبی پایان یافت.
منبع:

1399/06/28
14:51:20
5.0 / 5
1398
تگهای خبر: ال جی , رسانه , سامسونگ , فجر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲