علی جون
یادداشت؛

هزینه نگهداری از معلولان بسیار بالا است

هزینه نگهداری از معلولان بسیار بالا است

معلولیت ناتوانی نیست اما ناتوانی اقتصادی در بسیاری حوزه های زندگی معلولان در سطح استان سمنان دیده می شود هزینه بالای حمل و نقل، دارو، لوازم مورد نیاز و... جزئی از این مسائل است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: هادی کرمی*: معلولیت واژه ای غریب برای کسانی است که زندگی با یک معلول را از نزدیک تجربه نکرده اند معلولیت با یک بیماری بسیار متفاوت است چونکه مدت زمان درگیر شدن با این پدیده بسیار زیاد است اما آن چیزی که خانواده های دارای فرزند معلول استان سمنان را گرفتار مشکل می کند، اصل و عامل ایجاد آن نیست بلکه بعضاً مشکلات نگهداری فرزندان معلول است که در ادامه مواردی از آنرا اشاره می نماییم.
الف: هزینه های بالای نگهداری نخستین مشکل معلولان است با گرانی و نوسانات ارز امسال متأسفانه دشواری های نگهداری از معلولان نیز در ایران اسلامی افزون شده است چونکه خیلی از داروهای این افراد نمونه داخلی ندارند و یا اگر دارند به خوبی نمونه خارجی نیستند درنتیجه نوسانات ارز و دلار بر روی قیمت آنها تأثیر گذاشته است متأسفانه این امر سبب شده تا علاوه برگرانی داروها، این اقلام نایاب هم شوند که مشکلات را دوچندان کرده است. برای مثال امروز آمپول هایی مانند سیکلوفوسفاماید، سیس پلاتین که عموماً در شیمی درمانی به کار می روند از جعبه ای ۱۰۰ هزار تومان به شاخه ای ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته اند، هزینه یک داروی ام اس مانند آونکس و تایسبری نیز بیش از ۲۰ میلیون تومان شده است و این امر سبب می شود تا دلهره ای در دل مردم بیفتد. موضوع عجیب اینکه دیگر چرا داروهای مشابه ایرانی گران شده اند! این امر بسیار تأسف بار است گویی شرکت های داروسازی هم در حال تغییر رویه و فکر بنگاه داری هستند.
ب: عدم پشتیبانی از معلولان و خانواده هایشان دیگر مشکل جامعه معلولان استان سمنان و کشور است. امروز معلولانی هستند که برای تهیه یک ویلچر و یا کپسول اکسیژن با مشکلاتی روبرو هستند. مشکلاتی که برای حلشان حمایت مسئولان نیاز است، اما در بعضی موارد این امر صورت نمی پذیرد.
ج: بار روانی جامعه از دیگر مشکلات پنهان جامعه معلولیت است که شاید افرادی که با آن درگیر نباشند چندان آنرا احساس نکنند وجود یک معلول در یک خانه بعضاً سبب تغییر نگاه افراد جامعه به آن خانواده می شود هرچند امروز جامعه کمتر درگیر این مسائل است اما به یاد داشته باشیم که حتی در قدیم کسی برای خواستگاری هم در خانه خانواده های یکه فرزند معلول دارند را نمی زدند تا مبادا فرزندان آینده شان نیز به این مشکلات گرفتار شوند حال آنکه اصلاً ممکنست معلولیت ریشه ژنتیکی نداشته باشد و این سایه سنگین نگاه برخی افراد جامعه بر روی خانواده های معلولان سنگینی می کند.
د: زیرساخت های شهری دیگر مشکل معلولان است به جرات می توان گفت هیچ کدام از ۲۰ شهر استان سمنان زیرساخت مناسب معلولان ندارند ما در استان سمنان حتی یک ایستگاه اتوبوس هم جهت استفاده معلولان نداریم تمام پیاده روهای شهرمان با میله های فلزی محاصره شده اند و کار برای افرادی که با ویلچر و یا عصای سپید رفت وآمد می کنند دشوار است. این امر می طلبد تا مسئولان برای زیرساخت های ویژه معلولان کاری کنند.
ه: نداشتن پوشش درمانی از دیگر مشکلات معلولان است برخی معلولان امروز از فقدان پذیرش برخی مفاد تعهدنامه بیمه هایشان شکایت دارند بیمه هایی که در تعهد اولیه باید تمام خدمات را به این افراد ارائه نمایند اما متأسفانه فقط در دریافت حق بیمه عجله دارند.
گرانی داروها، مشکلات فرهنگی در جامعه، فقدان قوانین محکم برای پشتیبانی از معلولان، نداشتن پوشش درمانی ۱۰۰ درصدی، آماده نبودن زیرساخت های شهری و مواردی ازاین دست همگی مشکلات معلولان شهرهای استان سمنان هستند معلولانی که جمعیت شأن هم اندک نیست اما انتظار این است که توجهات روز به بیش از پیش شود.
باید به این گرانی ها، موضوع حمل و نقل را نیز افزود، هزینه تهیه ماشین برای معلولان بسیار گران است و این روزها که یک پراید ۱۶۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده، باید گفت تهیه ماشین دنده اتوماتیک برای معلولان بیش از ۲۵۰ میلیون تومان هزینه به دنبال خواهد داشت از طرف دیگر حمل و نقل عمومی در استان سمنان نیز مناسب سازی نشده است پس باید گفت این روزها معلولان مجبورند هزینه گزاف تاکسی تلفنی و اینترنتی و… را متحمل شوند. هرچند مستمری هایی به آنها داده می شود اما اصلاً کفاف زندگی شأن را نمی دهند.
*کنشگر حوزه اجتماعی و فعال در زمینه خیریه های نگهداری از معلولان


منبع:

1399/07/27
11:43:08
5.0 / 5
785
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲