علی جون
علی جون
در گزارش علی جون عنوان شد؛

تشریح جزئیات و شرایط بیمه های تأمین اجتماعی

تشریح جزئیات و شرایط بیمه های تأمین اجتماعی

به گزارش علی جون معاون توسعه و تعمیم امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی ضمن اعلام جزئیات و شرایط برخورداری از بیمه های اجباری، اختیاری و توافقی تأمین اجتماعی اظهار داشت: ۱۴ میلیون نفر بیمه شده الزامی هستند.


مجید حسن زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر مبنای قانون تأمین اجتماعی افراد در چارچوب انواع بیمه های اجتماعی به صورت الزامی یا اختیاری تحت پوشش حمایت ها و خدمات سازمان تأمین اجتماعی قرار می گیرند. هم اکنون بالغ بر ۴۴ میلیون نفر شامل بیمه شده اصلی و تبعی تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند که از این تعداد بیشتر از ۱۴ میلیون نفر در چارچوب انواع بیمه الزامی هستند. به قول وی، افرادی که دارای کارفرما بوده و رابطه مزدبگیری دارند، رانندگان، قالیبافان و شاغلین صنایع دستی، صاحبان حرف و مشاغل آزاد، ادامه بیمه به صورت اختیاری، کارگران ساختمانی، بیمه های توافقی و … همچون بیمه پردازان به شمار می روند. وی به بیمه های اختیاری اشاره و خاطرنشان کرد: افراد با شرایط سنی ۱۸ تا ۵۰ سال می توانند با نرخ ۲۷ درصد و مشروط به داشتن حداقل ۳۰ روز سابقه می توانند مشمول بیمه اختیاری شوند و بر این اساس از کلیه تعهدات (به جز غرامت دستمزد و ایام بیماری و بیمه بیکاری) برخوردار می شوند. معاون توسعه و تعمیم بیمه امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی به بیمه های دیگر هم اشاره نمود و اظهار داشت: در بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد سه نوع نرخ حق بیمه ۱۲%، ۱۴% و ۱۸% وجود دارد که متناسب با نرخ انتخابی فرد می تواند از تعهدات بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان برخوردار گردد. وی ادامه داد: همینطور این گروه از بیمه شدگان در صورت تمایل با پرداخت حق سرانه درمان می توانند از خدمات درمانی سازمان استفاده کنند که در سال ۱۳۹۹ به ازای هر فرد تحت تکفل حق سرانه درمان معادل ۵۵ هزار و ۷۰۰ تومان است. حسن زاده در مورد بیمه های توافقی تصریح کرد:
به منظور تعمیم و گسترش پوشش بیمه ای به گروه هایی که به هر نحوی مشمول قانون تأمین اجتماعی قرار نگرفته اند، نوعی از بیمه های اجتماعی به نام بیمه های توافقی یا بیمه گروه های اجتماعی خاص دارای کارگزار معرفی شده است. وی افزود: بر همین مبنا گروه های مختلفی همچون طلاب و روحانیون، اعضای سازمان نظام پزشکی، اعضای نظام دامپزشکی، مرکز وکلا، انجمن نمایندگی های بیمه ایران، سازمان نظام مهندسی و … مشمول قانون تأمین اجتماعی قرار گرفتند، نرخ بیمه توافقی ۲۷% دستمزد تعیین شده است و به علت اینکه این افراد کارفرما و رابطه مزدبگیری با اتحادیه یا انجمن معرف آنها ندارند مشمول بیمه بیکاری و غرامت دستمزد نخواهند بود.


منبع:

1399/08/14
14:38:56
5.0 / 5
724
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز