علی جون
گفت وگویی به مناسبت سالگرد شبكه سحر

كانال آذری صداوسیما به مناقشه قره باغ چه نگاهی دارد؟

كانال آذری صداوسیما به مناقشه قره باغ چه نگاهی دارد؟

۲۵ آبان سالگرد تولد شبكه سحر است؛ شبكه ای كه مشتمل بر چهار كانال، همچون كانال آذری، كردی، بالكال و اردو است. به همین مناسبت و همینطور به علت مناقشه قره باغ گفت وگویی با مدیر كانال آذری انجام شده است كه در ادامه می خوانید.


سیمای آذری شبکه سحر در سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲میلادی) به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و نیاز فکری مسلمانان آن سوی ارس شروع به کار کرد. پیشینه تاریخی و فرهنگی مشترک مسلمانان ایران و جمهوری آذربایجان می تواند زمینه های فعالیت گسترده ای را برای این رسانه برون مرزی که حالا به صورت یک کانال ۲۴ ساعته فعالیت می کند، فراهم سازد.
همچون برنامه های این کانال برنامه گفت و گو محور سیاسی زنده «کمپاس» (قطب نما)، «عصر به خیر خانواده»، «رو در رو» و «نسیم الهی» را می توان نام برد.
سریال های «ثقه الاسلام»، «سقوط شاه»، « بهار در مه» و مجموعه های مستند «هفده شهر قفقاز» و «بازگشت» و هم فیلم سینمایی «آرزوها» از تولیدات دیگر کانال آذری شبکه سحر به شمار می روند.
زعفر مراغه ای، مدیر کانال آذری شبکه سحر در گفت وگویی با ایسنا مهمترین اقدامات و دستاوردهای تلویزیون آذری در یک سال قبل را توجه به رضایت و خواسته مخاطبان پیوسته در برنامه ریزی (بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت) عنوان می کند و دراین زمینه یادآور می شود: سال قبل با مدیریت هوشمندانه و متنوع کنداکتور، برای نخستین بار ویژه برنامه سحر ماه مبارک رمضان را به صورت زنده از حرم حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم و ویژه برنامه دهه کرامت را از کنار مضجع نورانی ثامن الحجج حضرت امام رضا (ع) روی آنتن بردیم که با استقبال چشمگیری مواجه گردید و برای مخاطبان این کانال که مسلمان و شیعه هستند، بسیار جذاب بود.
فعال سازی و به روزرسانی خبرنگاران کانال آذری در کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکیه، گرجستان و خبرنگاران داخلی در شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، پارس آباد، جلفا، شیراز (ترک زبانان قشقایی) و... از دیگر اقدامات کانال آذری است که توسط این مدیر تلویزیونی به آن اشاره می شود.
او ادامه می دهد: در جهت برنامه سازی بر پایه بیانیه گام دوم انقلاب، متناسب با بعد برون مرزی آن (بیانیه) اقدام به طراحی، تقویت و راه اندازی برنامه های جدید کرده و به منظور افزایش تاثیرگذاری کانال ۲۴ ساعته آذری مبادرت به راه اندازی بخش خبری صبحگاهی و برنامه روتین صبحگاهی کردیم. همینطور باتوجه به نامگذاری سالجاری تحت عنوان «جهش تولید» از جانب مقام معظم رهبری، بخش خبری اقتصادی (سه روز در هفته) هم افتتاح شد.
بازتعریف شبکه های اجتماعی و اجبار دبیران مرتبط برای اطلاع رسانی و عملکرد موثر بعنوان رسانه مکمل از دیگر اقدامات کانال آذری توسط زعفر مراغه ای برشمرده می شود و اضافه می کند: باتوجه به نابه سامانی ارز و کند شدن فعالیت گروه های دوبلاژ خارج از کشور، اقدام در جهت فعال سازی سه گروه دوبله داخلی صورت گرفت که در حال فعالیت هستند.
وی در پاسخ به اینکه چرا برخلاف سه کانال دیگر شبکه سحر، کانال آذری فاقد بخش رادیو است؟ توضیح می دهد: باتوجه به فعالیت رادیوهای آذری برون مرزی «آران» در اردبیل و رادیو برون مرزی «تبریز» و از سویی به سبب فعالیت محدود (یک ساعته) رادیو آذری در تهران، در معاونت تصمیم گیری شد که این میزان برنامه بین دو رادیوی مذکور توزیع و به هم افزایی تولید و انتشار پیام کمک گردد.
«اولویت های کانال آذری در زمینه تولید و آماده سازی برنامه باتوجه به شناختی که از حوزه مخاطب دارید، چیست؟» زعفر مراغه ای پاسخ می دهد: از آنجائیکه کانال تلویزیونی ۲۴ ساعته آذری یک تلویزیون عمومی است، طبیعتا ماهیت و هویت برنامه ها هم منبعث از مأموریت و هدف گذاری کانال خواهد بود که عموما تنوع و تکثر موضوعی و محتوایی را برپایه سلایق و ذائقه مخاطب تعریف می کند. از طرفی به سبب اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران با حوزه مخاطب، این ملاحظات در تنظیم کنداکتور مورد توجه جدی است. بدین سان برنامه های مختلف با موضوعات فرهنگی، معارفی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و تاریخی در چارچوب هایی مانند خانواده، کودک، مجله اقتصادی، مجله ورزشی، مجله حقوقی، شما و سحر، جنگ شبانه، برنامه صبحگاهی و... تهیه و تولید می شود. همینطور تولید مستندهای متنوع و دوبله سریال های ایرانی که کاملا متناسب با فرهنگ حوزه مخاطب بخصوص قشر دیندار است، همواره در دستور کار ما قرار دارد.
به قول وی پخش برنامه ویژه اذانگاهی (صبح، ظهر، عصر) زیر عنوان «نسیم الهی» هم از خصوصیت های متمایز این کانال تلویزیونی نسبت به سایر شبکه های تلویزیونی در حوزه مخاطب بشمار می رود که مورد اقبال قرار گرفته است.
زعفر مراغه ای درباره چالش های برنامه سازی در کانال آذری توضیح می گوید: مهم ترین چالش ما قرار نگرفتن این کانال روی ماهواره ترک ست بعنوان عمده ترین و پیشروترین مسیر دریافت برنامه ای در جغرافیا و جمعیت تحت پوشش کانال آذری است. اگر این امکان توسط سازمان فراهم می شد بطور قطع زحمات همکاران کانال آذری در تولید محتوا برای قرار گرفتن در سبد مصرف رسانه ای مخاطب موثرتر واقع می شد. ضمن اینکه بودجه مناسب و متناسب با فعالیت ها هم می توانست ما را در انجام مأموریت ها بیشتر از پیش یاری کند.
او درباره رویکرد کانال آذری به مناقشه قره باغ اظهار می کند: با توجه به این که هدفگذاری و برنامه سازی سالانه کانال آذری (استراتژی، تاکتیک و تکنیک) همواره بر اساس اولویت های حوزه مخاطب بوده است، ازاین رو چه در روزهای درگیری و جنگ قره باغ و چه در زمان پیش از جنگ و چه پس از توافق میان طرف های درگیر، مسائل و فعل و انفعالات حوزه مخاطب را بررسی، رصد و پوشش می دهیم. بر همین مبنا در جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکیه و گرجستان خبرنگار مستقر داریم و تحولات مناطق مذکور را پوشش رسانه ای می دهیم. البته در این ایام بر مبنای اسناد بالادستی، اولویت های شورای امنیت ملی، سیاست های دستگاه دیپلماسی و سیاست رسانه ای که رویکرد همه آنها بر حفظ و به رسمیت شناختن تمامیت ارزی در منطقه، پایبند بودن به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و برگشتن طرفین درگیر به مرزهای مشخص بین المللی است، به برنامه سازی و پوشش رسانه ای این رویداد پرداخته ایم.
مدیر کانال آذری شبکه سحر ادامه می دهد: انعکاس رسانه ای در زمینه واکنش ها و موضع گیری های مختلف نسبت به این درگیری ها به بهترین شکل در کانال آذری انجام شده که از مهم ترین آنها می توان به مصاحبه دکتر ولایتی، مشاور ارشد مقام معظم رهبری در امور بین الملل، موضع گیری رئیس جمهوری در مکالمه تلفنی با همتای آذری، موضع گیری وزیر امور خارجه کشورمان، طرح صلح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران به طرفین درگیر و مهم تر از همه بیانات مقام معظم رهبری در روز سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹ در این زمینه و تاکید معظم له بر اتمام هر چه سریع تر درگیری، آزادی اراضی اشغالی، برگشتن طرفین به مرزهای بین المللی و در عین حال احترام به حقوق و تأمین امنیت ساکنان ارامنه در مناطق آزاد شده توسط جمهوری آذربایجان اشاره نمود.
منبع:

1399/08/24
23:04:57
5.0 / 5
1037
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳