علی جون

لهجه جناب خان از كجا آمد؟

لهجه جناب خان از كجا آمد؟

محمد بحرانی، صداپیشه جناب خان می گوید، جنوبی نیست و این لهجه را بواسطه دوستان جنوبی اش در كودكی یاد گرفته است. بحرانی همین طور می گوید شغل مورد علاقه اش در كودكی ولگردی بوده است!


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، محمد بحرانی - بازیگر و گوینده - یکشنبه، ۲۵ آبان ماه میهمان احسان عبدی پور ـ نویسنده و کارگردان ـ در برنامه «کتاب باز» بود.
بحرانی در این برنامه درباره عروسک «جناب خان» و چگونگی تسلطتش بر زبان و فرهنگ جنوب کشور صحبت کرد.
بحرانی در پاسخ به اینکه اهل کدام استان است، اظهار داشت: مهم نیست اهل کجا هستی. من همیشه همین را می گویم. فرقی نمی کند کجایی هستی. پدر و مادرم کازرونی هستند بحرانی یعنی منسوب به دو دریا و بنظر می رسد از بحرین آمده اند و در ایران پخش شدند. خودم بواسطه شغل پدرم در بهشهر مازندران متولد شدم و شناسنامه ام صادره از شیراز است و در شیراز هم بزرگ شدم.
او درباره اینکه با وجود جنوبی نبودن چگونه بر لهجه جنوبی به این زیبایی تسلط یافته است؟ توضیح داد: نخستین رفیق زندگی ام آبادانی بود و من بیشتر از اینکه کازرونی و شیرازی شنیده باشم آبادانی شنیده بودم. در محله ما بسیاری از آبادانی ها ساکن بودند. روستای دوان هم در کازرون کارمندان خوزستانی دارد. من وسط این فرهنگ ها به دنیا آمدم.
او با اعلان اینکه بهنام رفیق صمیمی کودکی اش بوده است، اظهار داشت: با بهنام بازی می کردیم و من تمام فرهنگ و آوای خوزستان را از بچگی فرا گرفتم. همه دوستانی که جناب خان دارد دوستان حقیقی من هستند و در شکل گیری شخصیت جناب خان تاثیر داشتند.
بحرانی درباره تاثیری که شخصیت جناب خان بر شناساندن مردم جنوب کشور داشته است، عنوان کرد: عشق من این بود که به قومیت ها بگویم بقیه قومیت ها چقدر قشنگ هستند. اینکه قومیت ها، جنوبی گوش کنند. کردها ترکی گوش کنند و همه قومیت ها با فرهنگ هم آشنا گردند.
این صداپیشه درباره دوران کودکی اش اظهار داشت: بچه که بودم وقتی می پرسیدند دوست داری چه کاره شوی؟ می گفتم دوست دارم ول بگردم. من از بامداد تا شب در کوچه بودم و مدینه فاضله ای بهتر از آن نبود. وقتی دانشکده هنرهای زیبا قبول شدم، ترسیدم از آن هایی که کاپ و جام داشتند و خیلی چیزها بلد بودند اما بعدها هر چه به دردم خورد همه اش محصول همان ولگردی ها و آنچه از دوستانم آموختم، بود. همه حیات زیسته انسان در هنرهای نمایشی به درد می خورد.
بحرانی در پاسخ به این پرسش عبدی پور که چگونه بر میهمان های برنامه «خندوانه» تسلط و درباره زندگی آنها اطلاعات داشت، اظهار داشت: ما تیمی داشتیم که درباره میهمان حرف می زدیم و فکر می کردیم که از کجا آمده و چه دوست دارد. اما اینکه دقیقا چه فرآیند ای اتفاق می افتد را نمی دانم.
بحرانی در این گفت و گو درباره موسیقی جنوب هم صحبت کرد و از نی انبان بعنوان ساز مورد علاقه اش نام برد. او اضافه کرد: نخستین ساز جنوب، دست است و من و بهنام همیشه دست می زدیم و خیلی وقت ها ما را به عروسی می بردند تا دست بزنیم! یک خانه بود که به عروسی ها کرایه می دادند و ما همیشه در عروسی ها بودیم. چون خوب هم دست می زدیم آنجا مقبول بودیم.1399/08/26
14:59:18
5.0 / 5
1048
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳