علی جون
در نشست خبری عنوان شد؛

بازنشستگان تامین اجتماعی در مقابل تورم كمر خم كرده اند

بازنشستگان تامین اجتماعی در مقابل تورم كمر خم كرده اند

علی جون: رئیس كانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران، وضعیت معیشتی بازنشستگان در وضعیت حال حاضر را بسیار وخیم توصیف كرد.


به گزارش علی جون به نقل از مهر، علی دهقان کیا، روز شنبه در نشست خبری، اظهار داشت: در آخر سال ۹۸ سبد هزینه خانوار ۴ میلیون و ۹۴۶ هزار تومان بود و امروز به ۱۰ میلیون تومان رسیده است. وی با بیان اینکه در ابتدای سال ۹۹ برای بازنشستگان کشوری و لشکری افزایش حقوق و متناسب سازی انجام شد، اضافه کرد: انتظار داشتیم دولت بدهی خودش به تامین اجتماعی را بپردازد تا سازمان تامین اجتماعی هم بتواند از آن محل، متناسب سازی را یک بار دیگر انجام دهد. دهقان کیا افزود: باید به همان میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم افزایش می یافت. وی با بیان اینکه ۶۰ درصد بازنشستگان ما حداقلی بگیر و ۱۴ درصد زیرحداقلی بگیر هستند، اظهار داشت: سبد هزینه خانوار در ۹ ماهه اول سال باتوجه به افزایش دو برابری تورم در تمامی اجناس باید دو برابر افزایش یابد و توقع ما این است که جلسات شورای عالی کار برای تعیین دستمزد زودتر تشکیل گردد. دولت قانون گریزی کرده و ما ده ۴۱ را در خصوص افزایش حقوق و دستمزد متناسب با تورم اجرائی نمی کند در صورتیکه در آخر سال گذشته ۵۰ درصد حقوق شاغلین خودرا افزایش داد و برای بازنشستگان لشکری و کشوری نیز دو بار متناسب سازی شد.
دهقان کیا اضافه کرد: ظاهراً بدنه وزارتخانه آمادگی تشکیل جلسات شورای عالی کار را ندارد در صورتیکه پارینه در همین زمان، کمیته های شورای عالی کار فعال شده بودند و انتظار ما این است که دولت بدهی خودرا پرداخت کند تا بتوانیم متناسب سازی را به مفهوم واقعی انجام دهیم.
رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تهران اشاره کرد: بدهی دولت تا آخر سال ۹۸، ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است و به دنبال تصویب ۲۶ قانون تحمیلی به تامین اجتماعی ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بر سفره تامین اجتماعی اضافه شدند بطوریکه ۷ درصد حق بیمه را خود و مابقی را باید دولت پرداخت می کرد که آنرا انجام نمی دهد.
وی با اشاره به اینکه بدهی جاری دولت به تامین اجتماعی ماهانه سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، اشاره کرد: بدهی قطعی شده تامین اجتماعی از سال ۸۳ تا ۹۵، ۹۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که دولت از این رقم ۵۸ هزار و ۵۹۵ میلیارد تومان کاهش داد و دلیلش این بود که بدهی تامین اجتماعی با بهره مرکب محاسبه شده در صورتیکه نباید اینطور باشد.
دهقان کیا اظهار داشت: اگر دولت بدهی خودرا بموقع پرداخت می کرد ما می توانستیم در جایی دیگر سرمایه گذاری نماییم و هم اکنون صاحب بیش از یک تریلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بودیم در صورتیکه امروز از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی ما، ۱۸۰ هزار میلیارد تومان کم شده است.
رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تهران اضافه کرد: بر طبق قانون بدهی دولت به تامین اجتماعی باید به روز رسانی شود در صورتیکه دولت این مساله را اجرائی نمی کند و به آن پای بند نیست. و بر طبق بند «ن» تبصره ۵ لایحه بودجه ۱۴۰۰ محاسبه بدهی تامین اجتماعی با بهره ساده در نظر گرفته شده که ما به شدت با آن مخالفیم و اگر این اتفاق رخ دهد با عکس العمل جامعه کارگری مواجه خواهد شد.
وی افزود: از شورای عالی کار انتظار داریم باتوجه به افزایش دوبرابری نرخ تورم، سبد هزینه خانوار را تنظیم و مبلغ واقعی حقوق را در نظر بگیرد چونکه خیلی از بازنشستگان در وضعیت خوبی به سر نمی برند.
دهقان کیا به وضعیت نامناسب بیمه تکمیلی درمان و خروج ۷۹ قلم دارو از شمول بیمه اشاره و اشاره کرد: هزینه درمان از سال قبل تا حالا دو تا سه برابر افزایش یافته در صورتیکه ۷۹ قلم از داروهای ما را از شمول بیمه خارج کردند و ما عملاً درمان مان را از دست داده ایم. درباب ثبت نام وام ضروری بازنشستگان اقدامات خوبی انجام شده بطوریکه طی ماه گذشته ۷ هزار نفر از بازنشستگان برای دریافت وام اقدام نمودند و همین طور کمک تامین اجتماعی برای پرداخت سرانه بیمه تکمیلی سه هزار تومان بود که امسال در قرارداد جدید به ۲۱ هزار تومان افزایش یافته است.

1399/09/08
21:32:33
5.0 / 5
598
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون