علی جون

كلاف پیچیده جهان رسانه ها را سردرگم كرده است

كلاف پیچیده جهان رسانه ها را سردرگم كرده است

اوضاع سیاسی، اجتماعی و سلامتی جهان به نظر پیچیده می رسد؛ موضوعی كه سوژه اصلی گزارش ها و تحلیل های خیلی از رسانه های جهان شده است. بعضی از این رسانه ها معتقدند كه با حضور جو بایدن در كاخ سفید آمریكا، وضعیت بین المللی جهان نیز با تغییرات زیادی همراه می شود.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل های رسانه های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می کند. از مهمترین اخباری که او امروز به آنها پرداخته، وضعیت سیاسی کشورهای جهان است.
روایت آلبرت کوچویی از اخبار مهم رسانه های جهان در روز دوشنبه (۱۰ آذر ماه) به شرح زیر است:
_ «فایننشال تایمز» نوشته است: سربازان اتیوپی، پایتخت تیگره را در کنترل خود گرفته اند. نشانی از حمله جبهه آزاد جنبش خلق تیگره نیست. این را ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی می گوید.
همین طور دیوان عالی پنسیلوانیا، ادعای جمهوری خواهان در خصوص ابطال ۲ میلیون و ۵۰۰ رأی پستی را رد کرد.
انگلیس و فرانسه هم برمبنای پیمانی که بستند، گذر پناهجویان و پناهندگان را از کانال مانش ناممکن ساختند.
برزیل با ثبت ۶۰۰ مرگ بر اثر کرونا در یک روز، بیشترین مرگ و میر را دارد.
_ نشریه «اکونومیست» نیز در تحلیلی با عنوان «دموکراسی، در تهدید است»، از جهان در تلاطم گفته است؛ بیداد کووید_۱۹ در آمریکا، به تعطیلی رفتن کشورها به جهت همه گیری ویروس کرونا، مزارع بی بار و ثمر انگلیس، بودجه های بی اعتبار خیلی از دولت ها و برتر از آنها و فرو ریختن ستون های دموکراسی در هند.
با این همه تحلیل سیاسی «اکونومیست» می گوید که با سرنگونی ترامپ از تخت قدرت، خیلی از رهبران پوپولیست با او سقوط خواهند کرد. چنین است سرنوشت بولسونارو، رهبر برزیل و پوپولیست های اروپا.
اکونومیست درباره وضعیت سیاسی کشور هند نیز نوشته است: هنگامی که آرناب گوسوامی، روزنامه نگار مشهور هند را به زندان کشاندند، آشکار بود که دولت حاکم می خواهد اقتدار خودرا به رخ بکشاند. این نه نشانه ای از آزادی که نشانگر قدرت است. چنین است که در طرح اکونومیست، پرچم حزب نارندرا مودی با گلی که در آن شکفته، به اهتزاز درآمده است.
_ روزنامه «گاردین» نوشته است: گروه تروریستی بوکوحرام، باز خیز برداشته است. آنها ده ها کارگر مزارع را در نیجریه، به قتل رساندند. آدم های بوکو حرام بیش از ۴۳ کارگر مزارع در شمال شرق نیجریه کشته و شش نفر را سخت مجروح کرده اند. آنها از شمال غرب نیجریه در یک هزار کیلومتری پایتخت آمده و مشغول به کار بودند.
محمد بوهاری در توییتی نوشت: این قتل فجیع کارگران سخت کوش را محکوم می کنم. کشور ما درگیر این کشتار بی معنا است. حالا آدم های بوکو حرام کارگران مزارع، صیادان و چوپانان و گله هایشان را هدف گرفته اند.
* از حاشیه خبرها:
ملانیا ترامپ آخرین درخت کریسمس را در کاخ سفید، دریافت کرد. بنا بر سنت دیرین کاخ سفید یک کالسکه با دو اسب درخت را از کلرادو، حمل کردند. انجمن ملی درخت کریسمس، هر سال مسابقه زیباترین درخت کاج را برگزار می نماید. این دفعه برنده رقابت موسسه ای در کلرادو بود. درخت کاخ سفید بیش از پنج و نیم متر، بلندی دارد. که در اتاق آبی کاخ سفید نصب، خواهد شد.1399/09/11
13:25:28
5.0 / 5
646
تگهای خبر: اثر , برند , رادیو , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱