علی جون

سبد سنگین هزینه برای خانواده ها

سبد سنگین هزینه برای خانواده ها

به گزارش علی جون حمل و نقل، لوازم خانگی و پوشاك بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد را در میان كالاها و خدمات مصرفی كشور داشته اند. همینطور تورم نقطه به نقطه بخش حمل و نقل ۶/۴۸ درصد بوده است.


به گزارش علی جون به نقل از مهر، بامداد نو نوشت: هزینه های زندگی برای خانواده ها و سرپرستان شان ماجراهای زیادی دارد. بررسی نمودارهای نرخ تورم خردادماه نشان داده است که حمل و نقل، لوازم خانگی و پوشاک بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد را در میان کالاها و خدمات مصرفی کشور داشته اند. همینطور تورم نقطه به نقطه بخش حمل و نقل ۶/۴۸ درصد بوده است. در این گزارش جزئیات آنرا بررسی می نماییم. مرکز آمار در انتها هر ماه نرخ تورم آن ماه را اعلام می کند. بر این اساس، نرخ تورم بخش حمل و نقل در خردادماه در مقیاس سالانه ۱/۴۵ درصد رشد داشته است؛ این در شرایطی است که ضریب اهمیت حمل و نقل در میان خانوارهای کشور ۴۱/۹ بوده است.
مسکن که بالاترین ضریب اهمیت را در میان خانوارهای کشور دارد و ضریب اهمیت آن برابر ۵/۳۵ است، نسبت به اردیبهشت ۴/۱ درصد و نسبت به خرداد سال قبل ۷/۲۱ درصد رشد داشته است. نرخ تورم سالانه مسکن در این دوره برابر ۶/۲۲ درصد است.
برپایه اعلام این مرکز، نرخ تورم خوراکی ها ۵/۲۶ درصد است. ضریب اهمیت خوراکی ها در بین خانوارهای کشور عدد ۵۵/۲۵ را نشان داده است. نرخ تورم اقلام نوشیدنی همچون چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و موارد دیگر هم ۴۹ درصد بوده است.
افزایش قیمت لوازم خانگی یکی از سوژه های داغ اقلام مصرفی خانوارهای کشور در شبکه های خبری است و اعداد مختلفی برای افزایش بهای آن عنوان می شود. مرکز آمار در گزارش خود نرخ تورم سالانه لوازم خانگی را ۳۷ درصد اعلام نمود. بهای لوازم خانگی در خرداد سال جاری نسبت به سال قبل ۶/۲۶ درصد و نسبت به اردیبهشت ۴/۳ درصد افزایش یافته است.
تغییر شاخص قیمت کالا بر مبنای ماه مشابه در سال قبل، شاخصی است که می تواند اطلاعات مناسبی از تغییر حجم سفره خانوار بدهد. در ماه خرداد، این نرخ تورم به ۵/۲۲ درصد رسید، یعنی به صورت متوسط خانوارها ۵/۲۲ درصد برای مخارج زندگی خود بیشتر از خرداد ۹۸ هزینه کرده اند؛ اما این هزینه برای خانوار شهری و روستایی تفاوت هایی داشته است که توجه به آن می تواند به منظور سیاست گذاری های مربوطه مورد توجه قرار گیرد. نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۷/۲۲ درصد است که نسبت به ماه قبل ۴/۱ واحد درصد افزایش داشته است. همینطور این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱/۲۱ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۸/۱ واحد درصد افزایش داشته است.

وضعیت تورم مسکن
بررسی ها در زمینه هزینه خانوار در بخش مسکن نشان داده است که به صورت میانگین، مردم کل کشور برای مسکن نسبت به خرداد سال گذشته ۷/۲۱ درصد بیشتر هزینه کرده اند. تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد برای این مورد ۶/۲۲ درصد بوده است. همینطور تورم مسکن نسبت به ماه قبل یعنی اردیبهشت سال ۹۹، به میزان ۴/۱ درصد رشد داشته است.
بررسی تغییر قیمت در بخش شهری نشان داده است تغییر قیمت مسکن در خرداد ۹۹ نسبت به خرداد ۹۸، ۲/۲۲ درصد و تغییر قیمت مسکن در بخش روستایی، ۶/۱۵ درصد بوده است.

وضعیت تورم گوشت قرمز و سفید و فراورده های آنها
بررسی ها در زمینه هزینه خانوار در بخش گوشت قرمز و سفید و فراورده های آنها نشان داده است که به صورت میانگین مردم کل کشور برای گوشت قرمز و سفید و فراورده های آنها نسبت به خرداد سال گذشته ۶/۱ درصد بیشتر هزینه کرده اند. تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد برای این خوراکی ۷/۲۴ درصد بوده است. همینطور تورم گوشت قرمز و سفید و فراورده های آنها نسبت به ماه قبل یعنی اردیبهشت سال ۹۹، به میزان ۷/۳ درصد رشد داشته است.
بررسی تغییر قیمت گوشت قرمز و سفید و فراورده های آنها در بخش شهری نشان داده است تغییر قیمت این خوراکی در خرداد ۹۹ نسبت به خرداد ۹۸، ۸/۱ درصد و تغییر قیمت این خوراکی در بخش روستایی، ۷/۰ درصد بوده است. نکته قابل توجه آنجاست که نرخ تورم نقطه به نقطه گوشت قرمز و ماکیان برای خانوار روستایی منفی ۶/۰ بوده است.

وضعیت تورم حمل ونقل
بررسی ها در زمینه هزینه خانوار در بخش حمل و نقل نشان داده است که به صورت میانگین مردم کل کشور حمل و نقل نسبت به خرداد سال گذشته ۶/۴۸ درصد بیشتر هزینه کرده اند. تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد برای این مورد ۱/۴۵ درصد بوده است. همینطور تورم حمل و نقل نسبت به ماه قبل یعنی اردیبهشت سال ۹۹، به میزان ۵/۰ درصد رشد داشته است.
بررسی تغییر قیمت حمل و نقل در بخش شهری نشان داده است تغییر قیمت حمل و نقل در خرداد ۹۹ نسبت به خرداد ۹۸، ۱/۴۸ درصد و تغییر قیمت حمل و نقل در بخش روستایی، ۹/۵۱ درصد
بوده است.

سال سخت ۹۹
برای پیشبینی دقیق نرخ تورم در ماه های آتی ابتدا باید سناریوهای مختلف را معرفی کرده و بر مبنای آن نرخ تورم را پیش بینی نمود. در این گزارش پیشبینی نرخ تورم با استفاده از چهار سناریو انجام می شود.
سناریوی اول: استفاده از الگوی مشابه ماه پایانی سال ۱۳۹۷ و سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸ است. با عنایت به این که در سال ۱۳۹۷ با تورم بالایی مواجه بودیم، این سناریو می تواند بعنوان حالتی بدبینانه در نظرگرفته شود.
سناریوی دوم: استفاده از الگوی مشابه ماه پایانی سال ۱۳۹۶ و سه ماه ابتدایی ۱۳۹۷ است و چون در این بازه با ثبات نسبی در نرخ تورم مواجه بودیم، این سناریو حالتی خوش بینانه دارد. سناریوی سوم: میانگین این دو حالت است
سناریوی چهارم: می توان از رابطه نرخ تورم تولیدکننده و مصرف کننده استفاده نمود. با عنایت به این که شاخص قیمت تولیدکننده بر مبنای قیمت تمام شده کالاهای تولیدشده محاسبه می شود، انتظار می رود تغییرات قیمت این بخش با یک وقفه زمانی به تورم مصرف کننده منتقل شود. بر این اساس سناریوی چهارم تغییرات نرخ تورم ماهانه مصرف کننده، تغییرات نرخ تورم ماهانه سه ماه قبل تولیدکننده است. با عنایت به این که نرخ تورم تولیدکننده فقط تا آذر تهیه شده، ازاین رو پیشبینی بر طبق این سناریو فقط برای اسفند ۱۳۹۸ انجام شده است.
بر مبنای سناریوی سوم که احتمال تحقق آن بیشتر است، روند نزولی نرخ تورم سالانه ادامه داشته و در خرداد ۱۳۹۹ به ۹/۲۷ درصد می رسد؛ اما روند نزولی نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ۱۳۹۹ در عدد ۹/۲۰ درصد متوقف شده و در خرداد همین سال با افزایش ۸/۰ درصدی به ۷/۲۱ درصد می رسد.


منبع:

1399/04/03
15:32:51
5.0 / 5
1446
تگهای خبر: خانواده , خدمات , شبكه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳