علی جون
گفت وگو با مریم نشیبی ـ گوینده

ناگفته هایی از شب بخیر كوچولو بعد از ۳۰ سال بعلاوه صوت

ناگفته هایی از شب بخیر كوچولو بعد از ۳۰ سال  بعلاوه  صوت

علی جون: «شب بخیر كوچولو» عنوان قدیمی ترین برنامه شبانگاهی رادیو ایران است كه بعد از گذشت سه دهه همچنان با صدای مریم نشیبی از این شبكه رادیویی پخش می شود. امروز (یكشنبه 9 تیر ماه) سالگرد تولد برنامه رادیویی «شب بخیر كوچولو» است و مریم نشیبی از خاطراتی درباره ی این برنامه می گوید كه پیش تر كمتر درباره آن صحبت شده است.


ایسنا به همین مناسبت با مریم نشیبی ـ صدای ماندگاری که چندین سال است کودکان زیادی را به خواب برده ـ گفت وگویی انجام داده است که در زیر می خوانید:
این گوینده باسابقه صحبتش درباره ی این برنامه را اینگونه آغاز کرد: «شب بخیر کوچولو» یک برنامه ملکوتی است چون مخاطبانش بچه های پاک و معصوم هستند. من اینجا هیچ کاره هستم. این لطف الهی است.
نشیبی تاریخچه «شب بخیر کوچولو» را اینگونه تشریح کرد: سال ۱۳۶۹ آقای ساعد باقری از ۱۱ نفر تست گرفته بودند و من هم نفر دوازدهم بودم و پذیرفته شدم. (نهم تیر ماه) ۱۳۶۹ نخستین قصه ما پخش گردید. برنامه ای جدید بود که به لطف آقای حسن خجسته تولید شد. ساعدباقری، حسن خجسته، کاظم زاده و زهرا خراسانی افرادی بودند که برنامه با همت آنان شکل گرفت.
او افزود: «شب بخیر کوچولو» عمری سی ساله دارد اما وقفه ای کوتاه برای پخش پیش آمد که با درایت آقای حسن خجسته که پی بردند یک شیطنت سبب این مورد شده است، برنامه باردیگر ادامه پیدا کرد.
این گوینده با یادآوری خاطره ای از نخستین روزهای تولید و پخش این برنامه اظهار داشت: آقای ساعد باقری روزهای اول پخش برنامه به جهت اینکه مطمئن شوند که این برنامه در جهت خواب بچه ها موثر است، یک روز دختر آقای مهندس پرتو را که الان بزرگ شده و دکترا دارد، آوردند در اتاق فرمان و روی صندلی نشاندند و من شروع کردم به اجرای «شب بخیر کوچولو». و وقتی قصه به اتمام رسید و آمدم بیرون دیدم دختر عزیزمان خوابیده است. آقای باقری خوشحال شدند که برنامه می تواند در خواب بهتر بچه ها موثر باشد.
نشیبا با اشاره به اینکه برنامه «شب بخیر کوچولو» مورد توجه بزرگ ترها هم قرار گرفته است افزود: بزرگترها هم به این برنامه توجه دارند و با وجود اینکه برنامه های زیادی در رادیو و تلویزیون داشته ام من را بیشتر با برنامه «شب بخیر کوچولو» می شناسند.
وی در پاسخ به این سؤال که کرونا چه تاثیری در روند قصه گویی این برنامه و محتوای آن گذاشته است، عنوان کرد: قصد نداریم کرونا را بزرگ نماییم که بچه ها اذیت بشوند اما گاهی در مقدمه و موخره با بچه ها با همان لحن خودمانی و صمیمانه درباره اش صحبت می کنم و از آنها می خواهم که مراقب خودشان باشند و به حرف پدر و مادرهایشان گوش دهند.
نشیبی بچه ها را ولی نعمت خود خواند و در توصیف عشق و علاقه اش به بچه ها اظهار داشت: اوایل فکر می کردم بنری از بچه ها باید مقابلم باشد تا احساس کنم روبه رویم نشسته اند و از آنها انرژی بگیرم اما بعد دیدم احتیاجی نیست من بچه ها را در ذهنم دارم و فکر می کنم که مثل سوژه قصه ها در کوه و کمر و آب و خانه دنبالشان هستم.

در این بخش هم می توانید صوت گفت وگوی داریوش کاردان با مریم نشیبی را که نوروز سال جاری و با مبحث کرونا انجام شده است را بشنوید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

1399/04/09
13:37:35
5.0 / 5
1716
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲