علی جون

پشت پرده توسعه آشكار می شود

پشت پرده توسعه آشكار می شود

تهیه کننده برنامه اینترنتی «پشت پرده توسعه» با اعلان اینکه نگاه به تاریخ پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی نشان میدهد که مسیر طی شده در این چهار دهه، همیشه با انواع چالش ها از طرف استکبار جهانی همراه بوده است، اشاره کرد: اما بصورت کلان، این چالش ها را می توان در سه بخش تقسیم کرد؛ بخش اول ناظر به هویّت و شکل گیری انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی، بخش دوم ناظر بر حفظ و تثبیت بقای نظام نوپای جمهوری اسلامی از گزند استکبار جهانی و چالش سوم نیز مقابله با کارآمدی جمهوری اسلامی در جهت اداره روشمند جامعه است.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، هاتف الرحمن صالحی، تهیه کننده برنامه اینترنتی «پشت پرده توسعه» در گفت وگویی اظهار نمود: همان گونه که مبرهن است، جامعه اسلامی برای بسط و گسترش فاکتورهای هویّت دینی نیازمند یک نقشه راه منحصر به فرد و متخذ از منابع و معیارهای دینی است و در صورت عدم تولید این نقشه راه یا پایبندی نبودن به حرکت برمبنای این نقشه، راه برای نفوذ نقشه های جایگزین و البته ناهمگون با جهت حرکت انقلاب اسلامی هموار می شود. از سویی، راه طی شده و کوشش های گروه ‎های ذینفع در امتداد عدم تحقق شاخص ‎های لازم جهت طی طریق و نیل به اهداف مترقی جمهوری اسلامی و صد البته، نقشه راه و سیاست های جهانی دراین زمینه سبب شد پرونده ‎های جدیدی در حوزه ‎های مختلف اجتماعی پیشِ روی نظام باز شود که توسعه با همه حواشی و کژکارکردهایش یکی از آن‎ها بوده است.
او افزود: این نکته نیز سبب شد از سالهای میانی دهه ۷۰، رهبر معظم انقلاب بر مراقبت از مرزهای گفتمانی و تغییر آهنگ حرکت ساختارهای اداره جامعه تاکید ورزند. اتفاقاً در همین سال هاست که شبکه نفوذ، راهبردهای مبتنی بر سیطره گفتمانی بر نهادهای برنامه ریزی و جهت دهنده جمهوری اسلامی را بصورت جدی در دستور کار قرار می دهد. شاید بتوان اوایل دهه ۹۰ را صحنه مستقیم و بی ‎پرده دو جریان گفتمانی انقلاب اسلامی و توسعه جهانی دانست. در همین سال هاست که رهبر معظم انقلاب با هشدار نسبت به نقشه دشمن در خصوص رسوخ در دستگاه محاسباتی مسئولان، آنها را از این خطر آگاه می کنند. چندی بعد و باتوجه به گستردگی هجوم این شبکه استکباری، رهبر معظم انقلاب کلیدواژه «نفوذ» را برای تشریح هندسه مقابله با دستگاه روبروی انقلاب اسلامی برمی گزینند.
این فعال فرهنگی و رسانه ای در تعریف کلیدواژه «نفوذ»، اظهار داشت: بطور خلاصه، نفوذ در کلام فرمانده میدانِ مقابله با شبکه استکباری، عبارت است از رسوخ جریان استکبار در تمامی نقاطی که در آن نقاط، غشاء محافظ جریان انقلاب اسلامی مبتلا به اختلال شده است. معظم له علت این اختلال را در دو عامل خلاصه می کنند؛ نخست عدم تسلط بر فاکتورهای هویتی انقلاب اسلامی و در نتیجه عدم اعتماد به کارآمدی گفتمان انقلاب اسلامی و دوم، عدم تسلط بر نقشه دشمن و چگونگی حرکت شبکه نفوذ به مرزهای ساختاری کشور.
صالحی در آخر اشاره کرد: نظر به اینکه «توسعه» با پوسته ‎ای فریبنده و عوام ‎پسند، یکی از جدّی ‎ترین رویکردهای دشمن جهت اختلال در غشاء محافظ انقلاب اسلامی است که با ظاهری جذّاب در لایه ‎های خود، تحقّق اهداف و سیاست ‎های جهانی را پیگیری می ‎کند، برنامه اینترنتی «پشت پرده توسعه» با کارکرد ویژه تشریح و واکاوی «جریان توسعه در ایران»، با حضور تعدادی از اساتید و صاحب نظران ساحت توسعه، تولید شده است. امید است خوانش مستند و مستدل کارنامه نظری و اجرائی جریان نهان‎روشانه توسعه در ایران، ضمن روشن ساختن تعدادی از زوایای تاریک، مبهم و مرموز کارنامه این جریان بتواند برای افکار عمومی و خصوصاً جوانان، مورد استفاده و بهره برداری مؤثر قرار گیرد و ذهنیّت تاریخی ضعیف جامعه نسبت به این جریان را روشن و به روز کند و نها‎نخانه این روند که در خیلی از موارد در مقابل مصالح و منافع عمومی قرار می گیرد را عیان و برملا سازد.
به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، برنامه «پشت پرده توسعه» در روزهای ماه مبارک رمضان در بستر فضای مجازی منتشر خواهد شد.1400/01/23
10:30:53
5.0 / 5
519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان علی جون