علی جون
علی جون
معاون فرهنگی ارشاد مطرح كرد

درخواست فوری از ستاد اقتصادی دولت

درخواست فوری از ستاد اقتصادی دولت

علی جون: معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: ستاد اقتصادی دولت باید هرچه سریعتر در بازار کاغذ مساعدت کند تا این بازار گرفتار آشفتگی نشود و به رغم دستور ریاست جمهوری هنوز اقدام جدی درباره حل مسئله کمبود کاغذ از طرف مراجع ذی ربط صورت نگرفته است.


به گزارش علی جون به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی با اشاره به مشکلات بازار کاغذ و چگونگی تخصیص ارز دولتی به کاغذ، به تشریح پیگیری های این وزارتخانه دراین زمینه پرداخت.
اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مساله کمبود و گرانی کاغذ چه بوده است؟
در سال ۱۳۹۸ که اوج تحریم ها بود، دولت جمهوری اسلامی با تخصیص ارز دولتی برای کاغذ تحریر و مطبوعات نیازهای نشر کشور و مطبوعات را بصورت حداقلی دراین زمینه تامین کرد. همین موضوع سبب ثبات نسبی در قیمت کاغذ در بازار آزاد هم بود. حتی به رغم عدم تخصیص ارز در سال ۹۹، باز از موجودی کاغذهای سال ۹۸ استفاده شد و بازار کاغذ تا نیمه دوم سال ۹۹ از ثبات نسبی برخوردار بود.
اما باتوجه به این که دولت در سال ۹۹ تصمیم گرفت به سبب کمبود ارز، تخصیص ارز دولتی به کالاهای مصرفی را به کمتر از نصف تقلیل دهد، کاغذ از شمول ارز دولتی خارج شد و از گروه کالایی اول بیرون رفت. این مساله علاوه بر مشکلاتی که برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ ایجاد می کرد درباب ترخیص کاغذهای وارادتی با ارز دولتی ۹۸ هم که در بهار سال ۹۹ وارد کشور شدند، مشکلات زیادی ایجاد کرد.
پی گیری های متوالی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل ترخیص کاغذهای قبلی را حل کرد بطوریکه قسمتی از همان کاغذ ها هم اکنون در دست توزیع است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با درک دشواری موضوع و نگرانی از کمبود کاغذ برای نشر و مطبوعات در نیمه دوم ۹۹ و در ۱۴۰۰، در چندین مرحله موضوع را به مسئولان مربوطه منتقل و دلیلهای نگرانی خودرا بازگو کرد.
این نامه نگاری ها با معاون اول محترم رئیس جمهور، معاون اقتصادی رئیس جمهور و بالاخره با شخص ریاست محترم جمهوری صورت گرفت.
موضوع اصلی این نامه ها انتقال دغدغه های صنوف محترم نشر و مطبوعات و درخواست تامین ارز در حداقل مقدار ممکن بود.
پی نوشت بسیار همدلانه رئیس محترم جمهوری در ذیل نامه اخیر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مایه دلگرمی شد. ایشان تاکید نمودند که درباب درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام صورت گیرد تا نگرانی از کمبود کاغذ در سال ۱۴۰۰ مرتفع شود.
پس از این نامه نگاری ها و پیگیری های مجدانه چه اقداماتی صورت گرفت؟
متاسفانه تغییر وزرای صمت و از جانب دیگر استناد مدیران مربوطه در آن وزارتخانه به مصوبه قبلی که کاغذ را از گروه کالایی مشمول ارز دولتی خارج کرده است، سبب بی نتیجه ماندن اقدامات ما شد. پی گیری های گوناگون برای یافتن چاره ای برای اجرای دستور ریاست جمهوری به این مسئله انجامید که موضوع تغییر گروه کالایی کاغذ در ستاد اقتصادی دولت مطرح و تصویب شود تا راه برای تامین ارز باقی مانده ۹۸ یا تامین ارز جدید برای سال ۱۴۰۰ فراهم گردد.
من در جریان پی گیری های کتبی و شفاهی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم اما هنوز موضوع حل نشده است و ظاهرا مقرر است در ستاد اقتصادی دولت در باره آن تصمیم گیری شود. به نظر من ستاد اقتصادی دولت باید هرچه سریعتر در این خصوص مساعدت کند تا بازار کاغذ که در اوج تحریم ها در قیاس با کالاهای مشابه که از ارز دولتی استفاده می کردند، ثبات نسبی داشت و نیازهای نشر و مطبوعات را در حد اقل تامین کرد، گرفتار آشفتگی نشود.
این وزارتخانه البته با درک شرایط دشوار دولت، بصورت واقع بینانه و فقط در حد نیاز واقعی نشر و مطبوعات برای سال جاری درخواست تخصیص ارز در حد ۵۰ درصد سال ۹۸ را ارائه داد که به رغم دستور ریاست جمهوری که اتفاقا ایشان هم از بابت کمبود کاغذ اظهار نگرانی کرده و خواهان حل مساله شده اند، اقدام جدی صورت نگرفته است.
در این زمینه چه باید کرد؟
بنظر می رسد مجموعه وزیر و مدیران صمت و نیز اعضای ستاد اقتصادی دولت باید هرچه سریعتر شرایط قانونی استفاده از ارز باقی مانده ۹۸ را فراهم آورند تا بانک مرکزی اعتبار مربوطه را تامین کند و تخصیص دهد.
البته ما به رغم نگرانی از بابت کمبود کاغذ که جدی است اهتمام می نماییم تا علاوه بر پی گیری تامین ارز سال جاری برای کاغذ، با تشویق واردکنندگان به استفاده از ارز نیمایی این بازار را مدیریت کرده تا نیاز نشر و مطبوعات را برآورده نماییم.
ما بدون آن که بخواهیم در این راه کمبود را به گردن این و آن بیندازیم اهتمام کرده ایم در یک روال قانونی و با درک شرایط اقتصادی و اجتماعی، درخواست خودرا در خصوص تامین ارز کاغذ پی گیری نماییم.
منبع:

1400/01/31
13:08:30
5.0 / 5
472
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز