علی جون
گزارش علی جون؛

شهر انسان محور نیازمند توسعه فرهنگی است

شهر انسان محور نیازمند توسعه فرهنگی است

به گزارش علی جون شهرها از منظر توسعه فرهنگ عمومی، یک دانشگاه بزرگ محسوب می شوند که کارکردها و کار ویژه هایشان می تواند بر توسعه همه جانبه فرهنگ و اجتماع و حتی سرنوشت مردم آن شهر اثرگذار باشد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: فضاسازی شهری برای برقراری ارتباط بین شبکه تبلیغی، فعالان فرهنگی و مذهبی، روحانیان و مبلغان دینی و دیگر فعالان بخش های معنوی و فرهنگی، فرصت بسیار خوبی است و بخصوص در حوزه کرونا که ارتباط و تعامل چهره به چهره با افراد میسر نیست، می تواند حامل پیام های فرهنگی و مذهبی خوبی به جامعه باشد.
یکی از عناوینی که امروز در روحیه مردم بخصوص با بسته شدن مساجد و محدود کردن کارهای فرهنگی و دینی و هنری ایجاد شده، دوری از نشاط معنوی و در نهایت نشاط اجتماعی است. موضوعی که متأسفانه اثر سو بر ارتقای معنوی مردم جامعه از خود باقی خواهد گذاشت و در آن، فضای شهری نقشی بسیار دارد.
نشاط شهری نیاز است
متأسفانه توسعه در شهرهای ما غالباً به سمتی رفته که نتوانسته ایم به خوبی از فضاهای شهری بهره مند شویم و از شهرها بعنوان یک رکن نشاط انگیز، فرحبخش یا حتی یک هیئت بزرگ مذهبی و فرهنگی استفاده نمائیم در نتیجه بسیار دیده می شود که مردم در خیلی از شهرهای جهان برای استراحت از خانه بیرون و به دل شهرها می روند اما در کشورمان هستند بسیاری شهرها که در آن مردم برای استراحت به خانه هایشان پناه می برند چونکه شهرها کسل کننده شده است.
در راستای اهمیت فضا سازی شهری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان با شهردار شاهرود همزمان با ماه مبارک رمضان دیداری کرد تا از نزدیک درباره تعاملات شهری، فضا سازی های مناسبتی و همینطور ارتقای فرهنگی شهر شاهرود تبادل نظر شده و راهکارهای عملیاتی مطرح شود. در ادامه صحبت های حجت الاسلام عباس عبدالهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان و علیرضا حاجی محمدعلی در مورد فضای شهری و توسعه فرهنگی را به صورت میزگرد مطالعه خواهید کرد.

نقش اصالت های مذهبی و فرهنگی در توسعه فرهنگی شهری
عبدالهی: یکی از مسائل مهم در سطح استان سمنان که کارهای فرهنگی را برای نهادها و ارگان های ذی ربط در زمینه اجرا و نظارت کمی دشوار کرده پراکندگی جمعیت و مساحت بسیار زیاد بخصوص شهرستان شاهرود است، امروز اگر رئیس یک اداره بخواهد از مجموعه تبلیغی و فرهنگی خود در زمان آباد یا رضا آباد بی ارجمند بازدید کند باید شش ساعت زمان را در حال رانندگی باشد و بنابراین این امر دشواری هایی را دارد بنابراین در گفتگو با نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، صحبتی درباره تصویب فاکتور وسعت در کنار جمعیت در بودجه دهی به دستگاههای اجرایی و استان ها شد که گویا این مورد مورد عنایت نمایندگان قرار دارد و باید دید در آینده چه اتفاقاتی برای آن رخ می دهد چونکه به واقع این استان دارای ظرفیت های بسیار عظیمی از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و.. است و کمبود امکانات و اعتبارات فرصت شکوفایی این داشته ها را در بعضی بخش ها گرفته است.
دومین مانع بر سر راه اقدامات تبلیغی و ترویجی به صورت چهره به چهره کرونا است به عبارت دیگر باید گفت یکی از اولین اقدامات در مناسبت های ملی و مذهبی ها شهرداری ها هستند که نقش اصلی در عملیات مختلف فرهنگی مانند دهه فجر، رمضان و… دارند که در فضا سازی اجتماعی برای مناسبت ها بخصوص در روزهای کرونا که محدودیت ها بر مبنای تجمعات وجود داشته و فرصت گفتگوی چهره به چهره با مردم در هیئت ها و مساجد را نداریم، فضاهای شهری یکی از بهترین ظرفیت ها برای ارتباط برقرار کردن با مردم است.
علاوه بر این مورد فضای مدیریت شهری و مبلمان شهری در زمره فاکتورهایی است که نباید در توسعه فرهنگی شهری از آن به آسانی گذشت. در این عرصه رؤسای ادارات تبلیغات اسلامی سراسر استان سمنان مکلف شدند تا به دیدار شهرداران سراسر استان رفته و درباره این نوع توسعه فرهنگی با کمک شهرداری ها تبادل نظر کنند. شاهرود دارای ظرفیت های بسیاری در حوزه مذهبی و فرهنگی است که شش هزار طلبه و این حجم از هیئت های مذهبی در سطح شهرستان خیلی کم نظیر است و باید گفت در واقع شهرستان شاهرود اصالت های مذهبی و فرهنگی بسیاری دارد.
استفاده از ظرفیت های فرهنگی در استان سمنان
در صورتی که از ظرفیت های خوب موجود در شهرستان شاهرود و استان سمنان استفاده نشود، به تهدید بدل می شوند از طرف دیگر باید گفت سازمان تبلیغات اسلامی در فضای جدید مدیریتی خود توان گفتگوی سازمانی خوبی دارد و عده ای زیاد از طلاب متخصص وارد این نهاد شده اند و در حوزه تخصص های مدیریت فرهنگی ظرفیت خوبی را بوجود آورده اند که می توانند در اختیار جریان سازی و فضا سازی فرهنگی به نفع مردم و فرهنگ ایرانی اسلامی قرار گیرند.
به شهرداران استان سمنان اعلام نموده ایم که اداره کل تبلیغات اسلامی در واقع سازمان فرهنگی شهرداری ها است و بنابراین شهرداری ها باید سازمان تبلیغات اسلامی را پشتیبان خود بدانند و از طرف دیگر توقع است که شهرداری ها هم ما را در زمینه فضا سازی شهری، مبلمان شهری و اجتماعی حوزه های مناسبتی، پشتیبانی کنند. از طرف دیگر سازمان تبلیغات اسلامی در بخش محتوای المان های مناسبتی مذهبی و ملی خویش را سرباز شهرداری ها می داند و آماده عرضه کمک است.
یکی از موضوعات جدی که با آن روبرو می باشیم مقوله کرونا است که ما با موج افسردگی شدید اجتماعی مواجه می شویم. متأسفانه همیشه ترکش های این امواج کرونا هم ابتدا به مساجد و جمع های مذهبی برخورد می کند در صورتیکه کسان دیگری موج های کرونا را راه می اندازند و مذهبی ها باید جور آنان را بکشند، از طرف دیگر بستن مساجد و فضاهای فرهنگی و مذهبی سبب بروز افسردگی هایی می شود چونکه مردم در آنها امید پیدا کرده و تخلیه می شوند و از گفتمان های دینی و مذهبی مانند توسل و تفکر و… استفاده می نمایند بنابراین اگر منافذ بسته شود خودکشی ها بیشتر می شود بنابراین این فشار روانی باید مدیریت شود در حالیکه اگر فضاهای مذهبی بسته شوند، بستر اصلی گفتگو با مردم از دست می رود و در نتیجه فضاسازی های شهری و اجتماعی در مدیریت شهری از این حیث برای سازمان تبلیغات اسلامی موضوعیت بیشتری پیدا می کند.
عملکرد شهرداری در مدیریت شهری
حاجی محمدعلی: کار شهرداری ها فوق العاده تخصصی و به نظر من تمام اجماع همه سیستم هایی که شهر نیاز دارد، شمرده می شود که سازمان تبلیغات اسلامی، نظامی و آتش نشانی سازمان شبه نظامی ما است، اتفاقات امنیتی، عمرانی و ده ها مورد دیگر در وظایف شهرداری ها گنجانده شده است در واقع تمام وزارت خانه های آب، برق، گاز و… توسط شهرداری ها پوشش داده می شود. در کشورهای دیگر مشکلات کمتر است چونکه مدیریت شهری واحد است و در کشور ما قبل و پس از انقلاب متأسفانه مدیریت شهری را تفکیک کرده دیده ایم و در واقع تمام ارگان های درآمدزای آن مانند مخابرات و گاز و… به دولت ها سپرده شد و مابقی آن بر دوش مردم قرار گرفت.
شهر یک موجود زنده ای مانند ما است که باید آمادگی فیزیکی، لباس، روحیه و سلامت را داشته باشد، بحث های فرهنگی، اعتقادی، عالم پروری و ده ها مورد دیگر همگی از ظرفیت های شهرستان زر خیز شاهرود هستند و امثال آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی که چهره جهانی هستند در زمره این ظرفیت ها محسوب می شوند از طرف دیگر شهرداری با تلاش فراوان باید این مسائل فرهنگی را انجام دهد، عملکرد برخی دستگاههای استان نشان میدهد که تفاوت هایی برای شهرستان ها وجود دارد ولذا باید اظهار داشت که مردم ریزبین شاهرود تمام آنها را می بینند و از یاد نمی برند. بنابراین باید حساسیت ها و تفاوت ها را کم کرد.
در مقوله فرهنگی باید گفت هر مناسبتی که در تقویم است باید مهم قلمداد شود که این امر در شاهرود در عمل هم اثبات شده است و در مناسبت هایی مانند شهادت امام صادق (ع) تمام المان ها، فضا سازی ها و… از جانب شهرداری تقبل شد و از طرف دیگر مشاوران سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری شاهرود اماکنی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و… محسوب می شوند در نتیجه این تعامل دوسویه در شاهرود راه افتاده است.

مجموعه مدیریت شهری نگاه مثبتی دارد
مسئولانی که انتخابی هستند معمولاً با اقداماتی که بیشتر دیده شود، همراهی بیشتری هم دارند و این در زمینه مسؤلان انتصابی که می دانند باید مقطعی را میهمان یک شهر باشند کمتر صدق می کند اما خوشبختانه در مجموعه مدیریت شهری شاهرود اتفاقاً تلاش شده همیشه از مجرای شورای شهر مسائل ورود و به شهرداری بیاید در نتیجه تعامل بسیار خوبی در مجموعه مدیریت شهری وجود داشته و تک روی ها را شاهد نیستیم، معتقد هستیم که اگر قرار باشد مجموعه جواب بدهد، باید همدلی باشد و اگر امروز موفقیت هایی در شاهرود می بینیم نتیجه کار تیمی است بنابراین ما قول می دهیم که مناسبت های فرهنگی و دینی با همین رویه اعمال کار تیمی و استفاده از تمام ظرفیت ها صورت خواهد گرفت.
از سوی دیگر معتقد هستیم که هزینه کرد در زمینه ترویج فرهنگ نوعی درآمد برای آینده شهرداری شمرده می شود چونکه وقتی شهری با نشاط باشد و سطح فرهنگی ارتقا یافته ای را در درون خود ببیند اساسا مشارکت با شهرداری هم در آتی افزایش خواهد یافت و این نفع کلی به شهرداری هم خواهد رساند.
اعتقاد شهرداری شاهرود این است که اگر ما زمینه فرهنگی را درست نماییم، مابقی امور خود به خود درست خواهد شد چون که بستر همه تفکرات فرهنگ است. اگر در یک شهر پیشرفته آدمی که ارتقای فرهنگی ندارد ورود کند، گرفتار مشکل می شود و بنابراین باید ارتقای فرهنگی را در اولویت قرار داد. از طرف دیگر شهرداری شاهرود پیشنهاد می دهد برای تقویت فرهنگ عمومی و اجرای مناسبت ها، یک برنامه مدون تقویمی از مناسبت ها در شهر شاهرود تشکیل و به شهرداری ابلاغ شود. از سوی دیگر در این ایام نزدیک انتخابات شهرداری ترجیح می دهد برای برگزاری مراسم و مناسک از ظرفیت دیگر ارگان ها مانند سازمان تبلیغات اسلامی هم استفاده نماید چونکه بسترسازی لازم برای حضور حداکثری مردم در انتخابات مورد تاکید است.
تقویم مناسبتی در شاهرود ایجاد می شود
عبدالهی: در زمینه تدوین تقویم مناسبتی و فرهنگی باید گفت اقدام مشترکی بین شهرداری و سازمان تبلیغات اسلامی شاهرود صورت خواهد گرفت اما درباره موضوعات غیر مناسبتی هم می بایست کارهای اساسی انجام داد. امروز ما معتقد هستیم که محور فرازمانی و فرا مناسبتی و کار روی فرهنگ عمومی و نیاز فرهنگی مردم شهرستان شاهرود و استان سمنان الزامی است بنابراین باید نقاط قوت و ضعف در حوزه فرهنگی را شناسایی و پذیرفت. نسل قدیم در همین شهر شاهرود دارای خصوصیت هایی بودند و به شکلی دیگر زندگی می کردند اما امروز با وجود فضای مجازی و… به صورت محسوسی شاهد تغییر سبک زندگی هستیم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع مردم خراسان در مقوله سبک زندگی فرمودند که ما دنبال تمدن سازی هستیم و تمدن بخش سخت افزاری و نرم افزاری دارد که نرم افزاری آن سبک زندگی شمرده می شود که این امر نشان دهنده اهمیت سبک زندگی است. متأسفانه امروز کار فرهنگی جدی گرفته نمی گردد چونکه برخی افراد فهم درستی از اهمیت سبک زندگی و فرهنگ ندارند. امروز باید اهمیت امور فرهنگی و سیاسی حاکم ارتقا یابد.
ما باید بر روی فرهنگ عمومی کار نماییم و از طرف دیگر ظرفیت های عظیم و ابعاد مختلفی از داشته هایمان مورد استفاده قرار نمی گیرند و استحصال نشده است، ما امروز روی بخش تحقیق، تدوین و گفتمان سازی مشکلات زیادی داریم چونکه نتوانسته ایم موارد اصلی مورد نیاز فرهنگ جامعه را به زبان امروز و مورد نیاز مخاطب اجتماعی مان ترویج دهیم.
ظرفیت ها در زمینه فرهنگی بسیار است اما متأسفانه در فضای علمی و مدیریت شهری، این امر بعضاً تشریفاتی دیده می شود. نگاه ما این است که دین می تواند همه مساله را حل کند و اگر ما درگیر بحران اعتیاد، فروپاشی خانواده و… هستیم نسخه درمانی درستی را داریم و باید به آن عمل نماییم. امروز غرب از مسیر اشتباهاتش باز می گردد اما مسلمانان را به مسیری هدایت می کنند که صد سال پیش خودشان رفته و امروز با شکست مواجه گشته اند.
تغییر نگاه فرهنگی
قرآن تشریفاتی نیست بلکه کتاب زندگی است و برای حل تمام مسائل جواب دارد بنابراین برای مثال باید در شهرها مساجد و امامان جماعت را محوریت قرار داده و برای مدیریت فرهنگی جامعه مان تلاش نماییم یک یا چند مساله را در مجموعه مساجدمان بیان و حل نماییم. امروز خیلی از ارگان های ما تقلیدی بوده و وارداتی است که درگیر بوروکراسی شده اند و به تنها چیزی که فکر نمی کنند حل مساله است که نتیجه این نوع نگاه، ورودی ۷۰ میلیون پرونده در قوه قضائیه خواهد بود.
لذا طرح مساله از مساجد محوری به سبب همین ناکارآمدی از جانب سازمان تبلیغات اسلامی دنبال می شود، امروز احتیاج به تغییر نگاه فرهنگی داریم و بوروکراسی ناکارآمدی نهادهای فرهنگی سبب شده تا مردم به شدت ناامید شوند در حالیکه اگر مساجد را برای حل مساله و اختلاف باردیگر احیا نماییم شاهد اتفاقات بسیاری خواهیم بود که بار قوه قضائیه، شهرداری، کمیته امداد و… را کم خواهد نمود.
امروز نظام اداری فرهنگی ما احتیاج به ویرایش جدی دارد و باید فکر نماییم که مسیر ۴۰ ساله نقاط ضعف و قوتمان چیست. اگر مقرر است انرژی مردم را در حاکمیت داشته باشیم همانطور که امام خمینی (ره) توانست با مردم، انقلاب را پیروز کند، می بایست مسائل را حل نماییم.

سیستم ها نادرست چیده شده است
حاجی محمد علی: باید گفت در میان اهل تسنن سیستم مسجد محوری بیشتر دیده می شود و در واقع پایین ترین میزان ورودی پرونده ها هم در نقاط اهل تسنن نشین در زمینه قوه قضائیه وجود دارد چونکه در صورت بروز مساله ای همه طرفین در مسجد گردهم آمده و پس از مناسک دینی بین طرفین بیان مساله و با کدخدامنشی رفع مشکل می شود و اگر به نتیجه نرسید از راه قوه قضائیه دنبال می شود.
رفتار اداری ما با مردم مناسب نمی باشد و مردم نارضایتی دارند بنابراین اگر رفتار اداری ما اسلامی باشد عزتمندی مردم و پیشگیری از رانت و اختلاس و… را شاهد خواهیم بود، اینها همه برگرفته از یک سردرگمی بین حکومت اسلامی و رفتار اداری و یومیه ما است. یکی از خواسته های ما از نمایندگان این است که اصلاً قانون جدید تصویب نکنند فقط قوانین که قبل بوده را اصلاح کنند و همین کار برای یک دوره مجلس کفایت می کند، امروز یکی از موضوعات نارضایتی مردم این است که قوانین قدیمی بوده و در نتیجه مردم ناراضی هستند.
در گفتمان ها باید رضایت خدا محور امور باشد، این امر متأسفانه در سیستم اداری گرفتار مشکل است و برای مثال در مجموعه شهرداری میتوان با برخی اقدامات روبنایی و ظاهری مردم را راضی کرد چونکه عامه مردم بیشتر با مسائلی راضی می شوند که به چشم بیاید و این خواص هستند که به دنبال کارهای زیربنایی هستند. در نتیجه ما باید به دنبال مسائل زیربنایی باشیم چونکه خدمتی که در یک شهر داریم در واقع امانتی است که باید خدا را راضی نگه داریم و حتی نگران جریان هایی که سوار بر افکار عمومی هستند هم نبود.


منبع:

1400/02/08
11:53:04
5.0 / 5
607
تگهای خبر: اثر , برنامه , برند , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان علی جون