علی جون
از سوی مدیركل مستمری های سازمان تامین اجتماعی:

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان زیر پوشش تأمین اجتماعی تشریح شد

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان زیر پوشش تأمین اجتماعی تشریح شد

مدیر کل مستمری های تأمین اجتماعی نحوه افزایش حقوق مستمری بگیران زیر پوشش این سازمان در جهت اجرای مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی و متناسب سازی را شرح داد.


به گزارش علی جون به نقل از مهر، ناهید حیدری با یادآوری اینکه طبق مصوبات هیات دولت و شورایعالی کار، مقرر شده است تا حقوق دریافت کنندگان تا حداقل مستمری، ۳۹ درصد و برای سایر سطوح ۲۶ درصد بعلاوه مبلغ ثابت ۲ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۵۵۰ ریال بر اساس دریافتی اسفند ۱۳۹۹ افزایش یابد که در اجرای این مصوبات مستمری کلیه بازنشستگان، ازکارافتادگان و بازماندگان مشمول قانون تأمین اجتماعی برقرار شده است. او با اشاره به اینکه بر مبنای مصویه هیات مدیره سازمان تأمین اجتماعی مجموع آیتم های مبلغ مستمری سال ۱۳۹۹ و مبلغ متناسب سازی مرحله اول در سال ۱۳۹۹، مبنای اعمال افزایش مستمری ماده ۹۶ قانون قرار داده شده است، در مورد فرمول اجرایی متناسب سازی اظهار داشت: فرمول اجرای متناسب سازی با رعایت اصل سه جانبه گرایی و بعد از برگزاری جلسات مختلف کارشناسی با حضور مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، معاونان مدیرعامل رئیس و نمایندگان کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران و رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگران بازنشسته تعیین و بعد از تایید و تصویب هیات مدیره محترم و هیات امنای محترم سازمان، اجرایی شده است. مدیرکل مستمری ها ضمن اشاره به اینکه رعایت بند (ط) ماده (۹) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی و اجرای متناسب سازی مرحله دوم جهت ارتقای نسبی سطح معیشت مستمری بگیران معزز که همواره یکی از دغدغه های اصلی مسؤلان مربوط در این سازمان بوده است، اظهار داشت: مقرر شد در جهت تحقق این امر و پاسخ به خواسته مستمری بگیران، دو شاخص بیمه ای؛ اول: مدت سابقه پرداخت حق بیمه دوم: دستمزد مشمول کسر حق بیمه در زمان اشتغال، ضریب ترمیمی درمورد متناسب سازی حقوق افرادی که در سالهای گذشته نسبت مستمری زمان برقراری آنان به نسبت حداقل مستمری، افت و کاهش داشته است، (با جبران ۷۵ درصد از نسبت از دست رفته) اعمال شود. همینطور با عنایت به انتظارات و مطالبه همه سطوح مستمری بگیر از سازمان تأمین اجتماعی و شرایط سخت اقتصادی بازنشستگان مقرر شد، بعد از اعمال ماده ۹۶ و اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ و افزایش مزایای جانبی، افزایش دریافتی هیچ مستمری بگیری نسبت به دریافتی اسفند ماه ۱۳۹۹ کمتر از ۵۰ درصد نباشد. وی در مورد کمک هزینه عائله مندی و و حق اولادخاطرنشان کرد: امسال یکسان سازی مبالغ کمک هزینه های عائله مندی و اولاد همانند بازنشستگان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری انجام شده است و از این پس کلیه همسران بازمانده مستمری بگیر هم همانند بازنشستگان و ازکارافتادگان کلی از این کمک بهره مند خواهند بود. به قول ناهید حیدری، با اعمال تغییرات انجام شده، حداقل میزان پرداختی یک مستمری بگیر با ۲۰ سال سابقه به نسبت سال ۱۳۹۸ به میزان ۱۳۵ درصد افزایش پیدا کرده به نحوی که مبلغ مذکور در سال ۱۴۰۰ با داشتن همسر و دو فرزند به ۳۹ میلیون ریال رسیده است.
همینطور حداقل میزان پرداختی یک مستمری بگیر با ۳۰ سال سابقه به نسبت سال ۱۳۹۸ به میزان ۱۵۸ درصد افزایش پیدا کرده به نحوی که مبلغ مذکور در سال ۱۴۰۰ با داشتن همسر و دو فرزند به ۴۳ میلیون ریال رسیده است و این در شرایطی است که بر مبنای مصوبه مورخ ۲۳/اسفند/۱۳۹۹ شورایعالی کار مجموع حداقل پرداختی به بیمه شدگان با احتساب مزایای مشابه بعد از کسر حق بیمه سهم بیمه شده، به مراتب کمتر از مبالغ مذکور خواهد بود. وی با یادآوری اینکه؛ کمک هزینه مسکن و کمک هزینه تأمین معیشت مستمری بگیران به ترتیب به میزان ۱۱۴ و ۶۶ درصد نسبت به مبالغ مربوطه در سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده است. در مورد احکام مستمری بگیران اظهار داشت: احکام افزایش مستمری و متناسب سازی مستمری بگیران از تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ از راه سامانه خدمات غیرحضوری Es.tamin.ir در دسترس مستمری بگیران قرار داده شده است و با عنایت به این که هم اکنون فهرست مستمری ماهیانه اردیبهشت ماه از راه کلیه واحدهای اجرایی در سرتاسر کشور در حال محاسبه می باشد، فیش های حقوقی مستمری بگیران همزمان با پرداخت مستمری آنان از بیستم ماه جاری از راه سامانه مذکور قابل رویت خواهد بود.


منبع:

1400/02/17
17:42:20
5.0 / 5
485
تگهای خبر: خدمات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱