علی جون
علی جون
نگاهی به روزنامه های جهان

آغاز 90 روز جست وجو به منظور زندگی در مریخ

آغاز 90 روز جست وجو به منظور زندگی در مریخ

علی جون: روزنامه اسپانیایی «ال پائیس» در گزارشی نوشته است: مریخ نورد چینی، یک هفته بعد از فرود بر سیاره سرخ، گشت و گذار خویش را در سرتاسر خاک آن شروع کرد. انتظار می رود کاوشگر «ژو رونگ» یک جست وجوی ۹۰ روزه را برای یافتن نشانه های زندگی در مریخ دنبال کند.


آلبرت کوچویی ـ گوینده پیشکسوت رادیو ـ که هر روز با مرور تیترها و سرفصل های رسانه های جهان، مهم ترین اخبار دنیا را روایت می کند، مطلب بالا را عنوان کرده است.
به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، برخی اخبار امروز (۵ خردادماه) روزنامه های جهان به شرح زیر است:
_«گاردین» در گزارشی با عنوان «هواپیما دزدی»، نوشته است: اتحادیه اروپا به زمین نشاندن هواپیمای روزنامه نگار معترض «بلاروس» را هواپیمادزدی می خواند. به این سبب تحریم هایی ضد آن کشور اعمال خواهد نمود.
روسیه اما به نوشته «فایننشال تایمز»، این اقدام را شتاب زده خواند.

نگاه دیگر «گاردین» به تجارت انگلیس با اتحادیه اروپا بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است. داد و ستد تجاری انگلیس با اتحادیه ۲۳ درصد کاهش پیدا کرده است. البته گفته می شود همه گیری ویروس کرونا هم در این کاهش اثر داشته است.

_ «لوفیگارو» در گزارشی با عنوان «کار بسیار در پیش است»، نوشته است: قبل از دستیابی به یک چاره برای اسرائیل و فلسطین، کارهای بسیاری مانده است. آمریکا می گوید قبل از آن که به امید دل ببندیم، کارهای بسیاری در پیش است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سرزمین اشغالی این را گفته است.
بعد از اعلام آتش بس، اسرائیل سربازانش را از مرز غزه، عقب کشاند. بلینکن می گوید: بعد از برخوردهای خونین، امید حرمت و اتحاد نیاز دو طرف مخاصمه است.
* از حاشیه خبرها:
روزنامه اسپانیایی «ال پائیس» در گزارشی با عنوان «گشت در مریخ» نوشته است: مریخ نورد چینی، یک هفته بعد از فرود بر سیاره سرخ، گشت و گذار خویش را در سرتاسر خاک آن شروع کرد. انتظار می رود کاوشگر «ژو رونگ» یک جست وجوی ۹۰ روزه را برای یافتن نشانه های زندگی در مریخ دنبال کند. کاوشگر چینی با نیروی خورشید کار می کند. یک «سلفی» از کاوشگر با دوربینی که به آن اتصال دارد، نشان داده است پنل های خورشیدی چگونه بر سطح مریخ پهن شده اند. نام کاوشگر «ژو رونگ»، نام خدای افسانه ای آتش در باور چینیان است. آمریکا هم با کاوشگر «پرزورنس» و با بالگردش در سیاره سرخ خانه کرده است.
منبع:

1400/03/05
23:04:23
5.0 / 5
679
تگهای خبر: اثر , رادیو , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
علی جون - سرگرمی و طنز