علی جون
گزارش علی جون؛

جای خالی بازنشستگان در برنامه های كاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

جای خالی بازنشستگان در برنامه های كاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه های خود تا حالا بطور مشخص صحبتی از بازنشستگان و کارگران به میان نیاورده و طرحی برای بهبود وضعیت معیشت آنها ارائه نکرده اند.خبرگزاری مهر - گروه جامعه: نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره خود نیز صحبتی از دغدغه های بیش از نیمی از جمعیت جامعه که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند، نکردند در صورتیکه بازنشستگان و کارگران پس از مناظره اول در انتظار صحبتی، طرحی، برنامه ای و یا حتی مطرح کردن حتی یک جمله از مشکلاتشان از طرف نامزدهای ریاست جمهوری بودند که متأسفانه محقق نشد.
در حال حاضر وضعیت معیشتی کارگران و بازنشستگان که بیش از ۶۰ درصد آنها حداقل حقوق را دریافت می کنند خوب نیست و روزگار سختی را می گذرانند. بگفته مسئولان حقوق و مستمری آنها تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیاری دارد و در وضعیت فعلی جامعه توان رفع حداقل نیازهای زندگی خود و فرزندانشان را نیز ندارند.
هر چند که حقوق بازنشستگان با اجرای دو مرحله همسان سازی تازه به ۴.۲ میلیون تومان رسیده است اما در مقایسه با گرانی سرسام آور جامعه و افزایش هر روزه قیمت ها، همچنان بسیار اندک است.
کارگران و بازنشستگان این انتظار را داشتند که نامزدهای انتخاباتی حداقل اسمی از آنها در برنامه های خود به میان آورند و به عبارتی آنها را ببینند اما متأسفانه بجای ارائه طرح ها و برنامه های واقعی، از وقت مناظره برای مطرح کردن خودشان بیشتر استفاده کردند.
در مناظره اول که اقتصادی بود هیچ حرفی از کارگران و بازنشستگان و دغدغه های این قشر از جامعه به میان نیامد و در مناظره دوم نیز مشکلات این قشر از جامعه فقط در چند کلمه خلاصه شد بدون این که به طرح یا برنامه ای اشاره شود و متأسفانه حدود ۴۵ میلیون نفر از مردم جامعه نادیده گرفته شدند.
طی سالهای اخیر به ویژه سال ۹۹ به کرات از بازنشستگان و کارگران و مشکلات معیشتی آنها در رسانه ها سخن به میان آمد و کارشناسان رفاهی و تامین اجتماعی بارها دغدغه های آنها را گوشزد کردند و در نهایت با پیگیری های سازمان تامین اجتماعی، همسان سازی حقوق بازنشستگان بعد از سالهای زیادی اجرائی شد اما در این میان همه می دانند که حقوق اندک آنها شاید تنها یک سوم نیازهایشان را تامین کند، بدین سبب مشکل اصلی این قشر از جامعه معیشت و مستمری آنهاست که این مساله را دیگر همه می دانند و این که چرا کاندیداهای انتخابات در مناظره های خود تا کنون حرفی از آنها نیاورده اند جای سوال است.
آیا هیچ یک از این نامزدها در اطراف خود کارگر یا فرد بازنشسته ای را نمی شناسند یا نمی دانند که وضعیت و مشکلات زندگی آنها چیست، نمی دانند که این افراد برای گذران زندگی شان با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند، نمی دانند که هزینه اجاره مسکن طی دو سال اخیر بطور سرسام آوری بالا رفته یا این که پرداخت شهریه دانشگاه فرزندان و… چقدر برای این قشر زحمت کش جامعه مشکل آفرین شده است، مگر نامزدهای انتخاباتی در این کشور زندگی نمی کنند؟
در مناظره دوم یکی از نامزدها در صحبت های خود به فاصله طبقاتی اشاره و عنوان نمود فاصله طبقاتی محصول سیاست های نادرست اقتصادیست و فقط به این جمله بسنده کرد که حقوق کارگران باید نسبت به تورم متناسب سازی شود اما برای آن هیچ طرح و برنامه ای برای اجرائی شدن، ارائه نکرد.
یکی دیگر از نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در شعاری اعلام نمود دولت من حامی لطمه پذیرترین افراد خواهد بود تا شهروندانی که لطمه پذیرتر هستند زندگی بهتری داشته باشند. این نامزد اما در صحبت های خود اسمی از بازنشستگان و کارگران نبرد.
نامزد دیگری نیز در مناظره دوم عنوان نمود که باید سه جانبه گرایی میان کارگر و کارفرما و دولت را داشته باشیم و باید صندوق بیمه تکمیلی کارگران را تشکیل دهیم اما برای این موارد برنامه ای ارائه نکرد.
تنها یک هفته به انتها رقابت کاندیداهای انتخابات باقی مانده و امیدواریم در طول این مدت بازنشستگان و کارگران را نیز در برنامه های خود بگنجانند تا این افراد کمی دلخوش باشند که دیده شدند.
همچنین امیدواریم موضوعات مهمی که تا کنون مغفول باقی مانده مانند بحران صندوقهای بازنشستگی، معیشت و مسکن بازنشستگان و کارگران، دائمی شدن همسان سازی حقوق، پرداخت بدهی تامین اجتماعی از طرف دولت و… نیز مد نظر نامزدها قرار گیرد.

1400/03/22
21:47:41
5.0 / 5
490
تگهای خبر: برنامه , رسانه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون