علی جون
مهر بررسی می كند؛

كرونا و بدهی كارفرمایان

كرونا و بدهی كارفرمایان

اوضاع کرونایی کشور سبب شده کارگاه های تولیدی در روند پرداختهای بیمه ای گرفتار مشکل شوند، ازاین رو لازم است تأمین اجتماعی با بخشش جرایم بیمه ای کارفرمایان، کمک حال کارگاه ها شود.خبرگزاری مهر _گروه جامعه: انتشار کرونا در کشور سبب شد طی یک سال و نیم گذشته خیلی از مشاغل تحت تاثیر قرار گرفته و تولیدات آنها با مشکل مواجه و یا متوقف شود و همین مبحث مشکلات زیادی را برای کارفرمایان و صاحبان کارگاه ها و صنوف تولیدی، صنعتی و… ایجاد کرد.
یکی از این مشکلات عدم توان پرداخت حق بیمه کارگاه ها از جانب کارفرمایان بود که منجر به تأخیر در پرداخت حق بیمه و انباشت شدن معوقات آنها بود.
براساس قوانین تأمین اجتماعی، تأخیر در پرداخت حق بیمه از جانب کارفرمایان سبب می شود که جریمه به آنها تعلق گیرد و در نهایت صاحبان مشاغل باید علاوه بر اصل حق بیمه جریمه ماه هایی که حق بیمه به تأخیر افتاده را هم پرداخت کنند که در بعضی موارد بیشتر از دو برابر اصل حق بیمه را شامل می شود. مساله ای که فشار زیادی به کارگاه ها وارد می نماید.
بر همین اساس سازمان تأمین اجتماعی در جهت رونق تولید و ایجاد تسهیل در پرداخت ها و کمک به کارفرمایان و صاحبان مشاغل و کارگاه های تولیدی و اصناف مختلف، مصوبه بخشودگی جرایم بیمه ای را همزمان از مجلس و شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا دریافت کرد تا در شرایط کنونی کشور، شرایطی را برای کارفرمایان ایجاد نماید که آنها بتوانند حق بیمه معوق را تقسیط و از بخشودگی جرایم بیمه ای برخوردار شوند.
طبق بخشنامه ابلاغی بخشودگی جرایم بیمه ای؛ کارفرمایان کارگاه های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف شامل حقیقی و یا حقوقی دولتی و غیردولتی که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر اساس فهرست بهمن ماه سال ۱۳۹۸ و ارسال فهرست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام نمایند.
مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان اظهار داشت: این بخشنامه به منظور پشتیبانی از تولید و تسهیل در پرداخت بدهی های بیمه ای کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، خدماتی و اصناف سراسر کشور، به استانهای کشور ابلاغ گردیده است.
اخذ مصوبه بخشودگی جرایم بیمه ای از دو نهاد
وی اضافه کرد: برپایه پیشنهاد سازمان تأمین اجتماعی، در هنگام تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۰ مصوبه بخشودگی جرایم را از مجلس گرفتیم و به موازات آن از شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا هم همان متنی را که به مجلس درخواست داده بودیم، مجدداً مطرح و از این نهاد هم مصوبه گرفتیم.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی افزود: به موازات یکدیگر جلو رفتیم که احیاناً اگر مصوبه بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان در یک مرجع به تصویب نرسد با مشکل مواجه نشویم و در نهایت هر دو مرجع مصوبه را تصویب کردند.
از یک ماه گذشته بخشنامه بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان به استانهای مختلف ابلاغ گردیده و کارهای نرم افزاری هم انجام شده است و الان هم درحال وصول، رسیدگی و اجرایی شدن این بخشنامه در استانهای مختلف هستیم سالاری اظهار داشت: از یک ماه گذشته بخشنامه بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان به استانهای مختلف ابلاغ گردیده و کارهای نرم افزاری هم انجام شده است و الان هم درحال وصول، رسیدگی و اجرایی شدن این بخشنامه در استانهای مختلف هستیم.
وی اظهار داشت: بدهی بیمه کارفرمایان در صورت استفاده از قانون بخشودگی جرایم، برپایه ماههای پرداخت، قسط بندی می شود.
۱۰ هزار میلیارد تومان جرایم بیمه کارفرمایان
مهرداد قریب معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی هم در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: هم اکنون از ۳۸ هزار میلیارد تومان مطالبات معوقی که در سازمان تأمین اجتماعی وجود دارد حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان آن بابت جرایم بیمه ای است و بخشودگی جرایم به منظور کمک به کارفرمایان و تسهیل در پرداخت معوقات بیمه ای آنها در دوران کرونا صورت گرفته و با پیگیری هایی که داشتیم توانستیم این بخشنامه را به تصویب برسانیم.
وی اضافه کرد: کارفرمایان تا آخر تیرماه فرصت دارند جهت استفاده از قانون بخشودگی جرایم رجوع کنند که این افراد شامل کارفرمایان بخش های مختلف حقیقی، حقوقی و همینطور دولتی و غیر دولتی، صنفی و حتی پیمانکاران می شود.

معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی تاکید کرد: کارفرمایان می توانند با رفتن به شعب تأمین اجتماعی درخواست استفاده از بخشودگی جرایم را مطرح و از این بخشودگی بهره مند شوند.
کارفرمایان کارگاه های تأمین اجتماعی به منظور تعیین تکلیف بدهی های که لغایت اسفندماه ۱۳۹۹ به مرحله قطعیت رسیده است، برای برخورداری از تسهیلات مزبور می بایست حداکثر تا آخر تیرماه ۱۴۰۰ نسبت به ثبت درخواست از راه سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانی eservices.tamin.ir اقدام نمایند.
بخشودگی ۱۰۰ درصد جرایم در صورت پرداخت یکساله اصل بیمه
به گفته وی، ثبت نام جهت استفاده از این بخشودگی به صورت غیرحضوری انجام می شود و در صورتیکه کارفرمایان واجد شرایط استفاده از بخشودگی جرایم باشند می توانند از این قانون و تسهیلات در نظر گرفته شده بهره مند شوند. پرداخت اصل حق بیمه درصد بخشودگی جرایم ۱۲ ماه ۱۰۰ درصد ۱۸ ماه ۸۵ درصد ۲۴ ماه ۷۵ درصد ۳۰ ماه ۶۰ درصد ۳۶ ماه ۵۰ درصد
قریب اظهار داشت: اگر کارفرمایان بخواهند حق بیمه خویش را در ۱۲ قسط پرداخت کنند از ۱۰۰ درصد بخشودگی برخوردار می شوند و در صورتیکه در ۳۶ ماه حق بیمه خویش را پرداخت کنند ۵۰ درصد بخشودگی جرایم شامل حال آنان می شود.
اگر کارفرمایان بخواهند حق بیمه خویش را در ۱۲ قسط پرداخت کنند از ۱۰۰ درصد بخشودگی برخوردار می شوند و در صورتیکه در ۳۶ ماه حق بیمه خویش را پرداخت کنند ۵۰ درصد بخشودگی جرایم شامل حال آنان می شود معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به این سؤال که آیا کارفرمایانی که هم اکنون به علت بدهی بیمه ای حسابشان مسدود شده، می توانند از بخشودگی جرایم استفاده کنند یا خیر؟ عنوان کرد: این قانون شامل حال این افراد نمی گردد و بخشودگی جرایم بیمه ای تا آخر بدهی های قطعی اسفند ۹۹ محاسبه می شود و اگر کارگاه یا کارفرمایی امسال بدهی بیمه ای داشته باشد این بدهی قطعی نیست و می توانند آنرا در هیئت های بدوی و تجدیدنظر مطرح کنند.
بر اساس بخشنامه بخشودگی جرایم بیمه ای، واحدهای اجرایی مکلف اند حداکثر ظرف مدت ۷ روز از تاریخ ثبت درخواست کارفرما، ضمن بررسی موضوع، مراتب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مطروحه را از راه صندوق شخصی سامانه خدمات غیرحضوری به متقاضی اعلام کنند. درصورتیکه کارفرما حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای (دفعتا) بدهی و یا تقسیط آن به مراه عرضه وثایق متناسب با میزان بدهی اقدام نکند، این امر به منزله انصراف کارفرما برای بهره مندی تسهیلات مقرر در قانون مذکور خواهد بود.
پایان تیر آخرین فرصت برخورداری از بخشودگی جرایم
وی اضافه کرد: بخشودگی جرایم بیمه ای شامل بدهی هایی است که هم به واسطه تحریم ها و هم کرونا برخی از کارفرمایان گرفتار مشکل شده و همین سبب شده تا نتوانند حق بیمه خویش را پرداخت کنند و بدهی های بیمه ای آنها تا آخر اسفند سال قبل انباشته شده است.
قریب با تکیه بر این که آخرین فرصت برخورداری از بخشودگی جرایم بیمه ای تا آخر همین ماه است، از کارفرمایان درخواست نمود از این شرایط خوب استفاده کنند و تقاضای برخورداری از بخشودگی جرایم خویش را به روزهای آخر تیر موکول نکنند.
وی افزود: بعد از ثبت درخواست، مراحل اجرایی شدن این قانون را پیگیری خواهیم کرد و افرادی که شامل این بخشودگی می شوند را مشخص و به آنها اعلام خواهیم کرد.
به گزارش علی جون به نقل از مهر، با استقرار دولت سیزدهم که یکی از شعارهای محوری آن رفع موانع تولید است، لازم است تا بخشودگی های جرایم بیمه ای تمدید شود و شامل تسهیلات بیشتری شود تا رکود حاصل از پاندمی کرونا مرتفع شود.


منبع:

1400/04/04
18:36:19
5.0 / 5
708
تگهای خبر: service , خدمات , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵