علی جون
معاون حقوقی و امور مجلس كمیته امداد اعلام كرد؛

پیگیری مشكلات حقوقی مددجویان

پیگیری مشكلات حقوقی مددجویان

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد از پیگیری مشکلات حقوقی مددجویان کمیته امداد از راه وکلای نیکوکار اطلاع داد و اظهار داشت: مستمری مددجویان امسال ۶۷ درصد افزایش داشته است.به گزارش علی جون به نقل از مهر، جعفر صباغیان در نشست خبری امروز اظهار داشت: در معاونت حقوقی کمیته امداد دو مبحث را پیگیری می کنیم؛ یک بخش در ارتباط با مشکلات حقوقی مددجویان زیر پوشش و بخش دیگر، پیگیری پرونده های سازمانی مطرح شده کمیته امداد در دیوان عدالت است.
وی در مورد اجرای ماده ۲ اساسنامه کمیته امداد که در ارتباط با توانمندسازی اشتغال مددجویان است، اظهار داشت: با حمایت های حقوقی که از مددجویان انجام می شود، این افراد توانمند شده و برای آنها اشتغالزایی ایجاد می شود.
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با تاکید بر این که هم اکنون ۱۷۹۰ وکیل نیکوکار با کمیته امداد همکاری می کنند، اظهار داشت: سال قبل ۴۱۱ میز خدمت در حوزه حقوقی داشتیم که بر مبنای تاکید و اساسنامه کمیته امداد بوجود آمده است. همینطور وکلای نیکوکار بر مبنای تفاهمنامه انجام شده با کانون وکلا و دادگستری، خدمات حقوقی و مشاوره های مجانی به مددجویان عرضه می دهند.
صباغیان در مورد پرونده های مددجویان که توسط وکلای نیکوکار پیگیری می شود، اظهار داشت: این پرونده ها در ارتباط با موضوع هایی مانند طلاق و عدم سازش، مهریه، نفقه، استرداد مهریه و … است به صورتی که پارسال ۸۰۵ پرونده در مورد طلاق، ۴۸۳ پرونده در مورد مهریه، ۶۳۶ پرونده نفقه، ۱۳۱ پرونده استرداد مهریه، ۲۳۹ پرونده در مورد حضانت و ۱۴۰ پرونده هم در مورد اجرت المثل و تمکین داشته ایم که توسط وکلا مورد پیگیری قرار|گرفت.
وی از عرضه آموزش فرهنگی و حقوقی به مددجویان پارسال اطلاع داد و اظهار داشت: ۳۲ هزار و ۶۴۲ مورد آموزش به مددجویان پارسال انجام شد.
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد به برنامه های سالجاری اشاره نمود و اضافه کرد: با انعقاد تفاهمنامه با مرکز خدمات الکترونیک قضائی، مددجویان از هزینه های دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی معاف هستند و برای ثبت نکاح و طلاق، نیازی به پرداخت هزینه در دفترخانه های رسمی ندارند.
صباغیان از برون سپاری خدمات حقوقی غیر مددجویان اطلاع داد و عنوان کرد: از راه برون سپاری و وکلای نیکوکار، هزینه های نیازمندان کاسته می شود.
وی اظهار داشت: در بودجه سال جاری کمیته امداد، مجلس ۱۰ هزار میلیارد تومان برای تسهیلات اشتغال مددجویان تخصیص داد درحالی که سال قبل این اعتبار ۴، ۹۰۰ میلیارد تومان بود.
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد تاکید کرد: برای تأمین مسکن مددجویان روستایی هم ۳، ۰۰۰ میلیارد تومان از جانب نمایندگان در بودجه ۱۴۰۰ تخصیص داده شد.
صباغیان افزود: امسال ۵۰ هزار واحد مسکونی در روستاها برای مددجویان کمیته امداد راه اندازی می شود که تفاهمنامه آن هم با کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، وزارت مسکن، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) منعقد شده است.
وی در مورد افزایش مستمری مددجویان عنوان کرد: در تبصره ۱۴ بودجه، ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای افزایش مستمری و پشت نوبتی های کمیته امداد پیشبینی شد که بر این اساس، مستمری ها ۶۷ درصد امسال افزایش پیدا کرده است. معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد اظهار داشت: هم اکنون با افزایش مستمری مددجویان خانواده یک نفره ۳۵۰ هزار تومان، دونفره ۵۰۰ هزار تومان، سه نفره ۷۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۹۰۰ هزار تومان و پنج نفره به بالا هم یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان از کمیته امداد مستمری دریافت می کنند. وی ضمن اشاره به این که دو میلیون و ۱۷۴ هزار خانوار زیر پوشش امداد هستند، اظهار داشت: خانواده های یک نفره ۴۰ درصد، دو نفره ۳۲ درصد، سه نفره ۱۵ درصد، چهار نفره ۸ درصد و پنج نفره به بالا هم ۶ درصد تعداد خانوارهای امداد را می سازند. صباغیان در مورد برنامه های کمیته امداد برای فقرزدایی اظهار داشت: ادعای ما این است که وکیل مدافع کل محرومان جامعه هستیم و نگرانیم که در مجلس کلان کشور قوانینی تصویب شود که تولید فقر کند بنابراین برای جلوگیری از تولید فقر در برنامه هفتم توسعه، برنامه هایی را مدنظر قرار داده ایم که سبب فقرزدایی شود. معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد اضافه کرد: ۱۳ مورد سیاست کلی فقرزدایی را در مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد کرده ایم که به تصویب مجمع رسید و یکی از برنامه های بیمه همگانی، رفاه و تأمین اجتماعی این چند لایه است که در مجموع از تولید فقر جلوگیری می کند. وی اظهار داشت: برنامه های فقرزدایی برای پیگیری به دولت، ابلاغ و در مجموعه امداد هم کارگروهی علمی-تخصصی بوجود آمده و به دنبال این هستیم که در قانون پنج ساله هفتم اثربخش باشیم تا علاوه بر پیشگیری از فقر، قوانینی تدوین شود که به نفع محرومان باشد. معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد اظهار داشت: بر مبنای طرح مجلس که مقرر است از خانه های خالی مالیات دریافت شود، ۲۰ درصد این مالیات برای نخستین بار در جهت مسکن مددجویان امداد و بهزیستی هزینه خواهد شد.
صباغیان همینطور در مورد انشعاب آب، برق و گاز اظهار داشت: مددجویان از پرداخت ماهانه حق انشعاب آب، برق و گاز معاف هستند. علاوه بر این، مددجویان یک نوبت از پرداخت ۳۰ درصد هزینه های ساخت مسکن که در ارتباط با انشعابات آب، برق، گاز و فاضلاب و صدور پروانه ساختمانی است، معاف خواهند شد.

1400/04/08
12:33:50
5.0 / 5
494
تگهای خبر: آموزش , اثر , برنامه , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون