علی جون
علی جون
از سوی سازمان تامین اجتماعی؛

اعلام مهلت بخشودگی جرایم بیمه ای كارفرمایان

اعلام مهلت بخشودگی جرایم بیمه ای كارفرمایان

علی جون: کارفرمایان جهت استفاده از بخشودگی جرائم بیمه ای تامین اجتماعی در استانهای تهران و البرز تا دوشنبه چهارم مرداد و در سایر استانها تا شنبه دوم مرداد 1400 فرصت دارند.به گزارش علی جون به نقل از مهر، طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، مهلت استفاده از بخشنامه بخشودگی جرایم کارفرمایان، ۳۱ تیرماه بود و کارفرمایان و صاحبان مشاغل تنها تا اختتام این هفته فرصت داشتند که با ارسال درخواست خود، از مزایای بخشودگی جرایم استفاده کنند که باتوجه به مصوبات هیئت وزیران و ستاد ملی کرونا در خصوص تعطیلی روزهای پنج شنبه تا اختتام مرداد ماه در سراسر کشور و همین طور تعطیلی ادارات در استانهای تهران و البرز - از روز سه شنبه ۲۹ تیر تا روز یکشنبه سوم مرداد ۱۴۰۰ آخرین مهلت ارسال فهرست و پرداخت حق بیمه و ثبت درخواست بخشودگی جرایم برای استانهای تهران و البرز روز دوشنبه، چهارم مرداد ماه و برای سایر استانها، روز شنبه، دوم مرداد ماه خواهد بود.
کارفرمایان کارگاه های تحت پوشش تامین اجتماعی که در سالهای قبل به سبب مشکلات مالی موفق به پرداخت حق بیمه نشده اند می توانند با ثبت درخواست خود بصورت غیرحضوری، از مزایای قانون بخشودگی جرایم بهره مند شوند.
بر اساس بخشنامه اعمال بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان، آن دسته از کارفرمایان کارگاه های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف شامل حقیقی یا حقوقی دولتی و غیردولتی که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه برمبنای فهرست بهمن سال ۱۳۹۸ و ارسال فهرست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام نمایند، مشمول مزایای بخشودگی جرایم هستند.
شرایط و نحوه ثبت درخواست بخشودگی جرایم
کارفرمایان دارای بدهی به شرطی مشمول بخشودگی جرایم بیمه ای می شوند که از بهمن ۹۸ تعدیل نیروی انسانی نداشته باشند و یا تعدیل نیرویی که از آن زمان انجام داده اند را جایگزین کنند و کارگران جدیدی را به کار بگیرند و البته سطح اشتغال کارگاه را حداقل تا زمان اتمام پرداخت اقساط حفظ کنند.
همچنین کارگاه های ورشکسته، درحال تصفیه، منحله و فاقد فعالیت، رانندگان، کارگران ساختمانی (سهم بیمه شده و کارفرما) و همین طور کارگاه هایی که بدهی آنان فقط شامل جریمه است، مشمول این بخشنامه نخواهند بود.
کارفرمایان مشمول می توانند بمنظور تعیین تکلیف بدهی هایی که تا اسفند سال ۱۳۹۹ به مرحله قطعیت رسیده است برای برخورداری از این تسهیلات نسبت به ثبت درخواست بوسیله سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به آدرس eservices.tamin.ir یا es.tamin.ir اقدام نمایند.
در زمان ثبت درخواست ملاک فعال بودن وضعیت کارگاه، ارسال فهرست کارکنان در ماه قبل و پرداخت کامل حق بیمه وفق ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی (کسری حداکثر تا ۱۰ درصد مجاز خواهد بود) و حفظ سطح اشتغال و یا افزایش تعداد بیمه شدگان نسبت به فهرست بهمن ۱۳۹۸ کارگاه یا دفتر مرکزی است.
کارگاه هایی که در بهمن ماه ۱۳۹۸ فاقد فهرست و پرداخت حق بیمه هستند و یا کارگاه هایی که در سال ۱۳۹۹ به وجود آمده باشند، فهرست ماهی که بیشترین تعداد بیمه شدگان تا اسفند ۱۳۹۹ را دارا باشد مبنای تعیین نیروی انسانی کارگاه قرار می گیرند.
کارگاه هایی که در سنوات قبل ایجاد و فاقد فعالیت بوده و در سال ۱۳۹۹ به بعد مجدداً آغاز به فعالیت نموده و فهرست و حق بیمه کامل کارکنان شاغل خودرا ارسال و پرداخت کنند، بیشترین تعداد بیمه شدگان فهرست ارسالی در یکسال منتهی به پیش از آخرین فهرست قبل از تعطیلی کارگاه، مبنای احتساب سطح اشتغال خواهد بود.
امکان تقسیط بدهی های قطعی شده
واحدهای اجرائی سازمان تامین اجتماعی سراسر کشور بعد از ثبت درخواست کارفرما، ضمن بررسی موضوع، مراتب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مطروحه را بوسیله صندوق شخصی سامانه خدمات غیر حضوری به متقاضی اعلام می کنند و کارفرما نیز باید حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای بدهی و یا تقسیط آن به همراه ارائه وثایق متناسب با میزان بدهی اقدام نمایند.
با توجه به ضوابط تبیین شده کارفرمایان حائزشرایط می توانند بدهی های قطعی شده تا ۱۳۹۹ کارگاه را حداکثر طی ۳۶ قسط و با رعایت سررسید اقساط پرداخت کنند. امکان تقسیط از ۱۲ تا ۳۶ ماه وجود دارد.
در صورتی که کارفرما اصل بدهی خودرا بصورت یکجا پرداخت کند و یا اصل بدهی را برای ۱۲ ماه بصورت اقساطی پرداخت کند، مشمول بخشودگی کامل و ۱۰۰ درصد جرایم است و چنانچه اصل بدهی را در اقساط ۱۸ ماهه پرداخت کند، ۸۵ درصد جرایم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد. همین طور درصورتی که اصل بدهی را در اقساط ۲۴ ماهه پرداخت کند ۷۵ درصد جرایم؛ درصورتی که اصل بدهی را در اقساط ۳۰ ماهه پرداخت کند ۶۰ درصد جرایم و در نهایت درصورتی که اصل بدهی را در اقساط ۳۶ ماهه پرداخت کند ۵۰ درصد جرایم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد.
در صورت تقسیط بدهی با اعمال بخشودگی جرایم، حفظ سطح اشتغال، ارسال و پرداخت فهرست و حق بیمه ماهانه وفق ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی در دوره پرداخت اقساط و یا افزایش کارکنان ضروری خواهد بود، در غیر این صورت اقساط باقیمانده با احتساب جرایم متعلقه پرداخت و مراتب طی پیامک و همین طور بوسیله صندوق شخصی وی در سامانه خدمات جهت اطلاع کارفرما ارسال می شود.
با عدم رعایت مهلت پرداخت اقساط، تقسیط بعد از ۴۸ ساعت بصورت اتوماتیک تبدیل به حال شده و مراتب طی پیامک و همین طور بوسیله صندوق شخصی وی در سامانه خدمات غیرحضوری جهت اطلاع کارفرما ارسال می شود. همین طور ارسال فهرست ماهانه کارکنان بوسیله دفتر مرکزی یا کارگاه ثابت و احراز سایر شرایط، ملاک عمل برای برخورداری پیمانکاران از بخشودگی جرایم است.


منبع:

1400/05/03
14:45:27
5.0 / 5
722
تگهای خبر: service , خدمات , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
علی جون - سرگرمی و طنز