علی جون
مروری بر مهمترین عناوین روزنامه های امروز

از تلفن بایدن به چین تا ویروس های فضایی!

از تلفن بایدن به چین تا ویروس های فضایی!

تلفن جو بایدن به رئیس جمهور چین، عنوان نخست خیلی از روزنامه های امروز جهان بود.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، آلبرت کوچویی - گوینده پیشکسوت رادیو - مهم ترین اخبار روزِ روزنامه های جهان را بازخوانی، ترجمه و مرور می کند. در گزارش امروز (۲۰ شهریور) کوچویی از روزنامه های جهان، تلفن بایدن به شی جین پینگ، تیتر مهم خیلی از روزنامه های جهان عنوان شده است.
در ادامه مهم ترین اخبار جهان را می خوانید:

تلفن آمریکا به چینفایننشال تایمز، روزنامه انگلیسی نوشت: جو بایدن، شی را پای تلفن خواند. مقصود تنش زدایی از روابط دو کشور بود.
گاردین روزنامه انگلیسی نوشت: بایدن به شی می گوید، آمریکا و چین، نباید رو به درگیری بیاورند.
فایننشال تایمز همینطور می نویسد: آمریکا، دریافت که احتیاج به یک خط ارتباط در سطح بالا با چین دارد.
اکونومیست هفته نامه انگلیسی نوشت: جو بایدن و شی جین پینگ، در حرکتی تازه، برای کاستن از عداوت میان آمریکا و چین به مدت نود دقیقه، پای تلفن با یکدیگر گپ زدند. کاخ سفید می گوید آنها بحث های حساس راهبردی و جامع پیرامون مسائل اقتصادی، تغییرهای آب و هوا و کووید ۱۹ با یکدیگر داشتند.
گاردین روزنامه انگلیسی در نگاهی دیگر نوشت: رهبران دو کشور توافق کردند به هنگام نبود پیشرفت در مذاکرات آشکارا و مستقیم با یکدیگر همراهی داشته باشند. این اولین گپ تلفنی آنها در طول ماه های گذشته بود. جو بایدن به شی زنگ زده است.

تغییر مسیر تاریخ افغان هالوفیگارو، روزنامه فرانسوی نوشت: با بازگشت طالبان، افغان ها حمله به برج های دوقلو و همینطور ورود نیروهای آمریکایی به سرزمین را به یاد می آورند. زمانی که هواپیماهای القاعده به برج های دوقلو، مرکز تجارت جهانی و بنای پنتاگون، در واشنگتن حمله کرد، یازده سپتامبر ۲۰۰۱ بود. دو روز قبل از آن، القاعده، احمدشاه مسعود، قهرمان مقاومت افغانستان را ترور کرده بود. آمریکا در آن هنگام، مسیر تاریخ را برای افغان ها تغییر داد.ادای احترام به ژان پل بلموندولوموند نوشت: یک روز بعد از تشییع رسمی ژان پل بلموندو، بازیگر و کارگردان فرانسوی، بعنوان نماد ملی سینمای فرانسه، روزنامه ها به او ادای احترام کردند. آیین مذهبی در کلیسای سن ژرمن دو پیره، برگزار گردید. آلن دلون و دیگر دوستان بلموندو، در این آیین حضور بهم رساندند. فرانسه، به ژان پل بلموندو، ادای احترام کرد. با خاموشی ژان پل بلموندو در هشتاد و هشت سالگی، با شصت سال حضور گران در سینمای فرانسه، همه ی روزنامه های فرانسوی عزادار شدند.
در حاشیه خبرهای امروز آمده است:


ویروس ها فقط در زمین نیستند!
همه گیری ویروس کووید، زندگی را در سیاره زمین زیر و رو کرد. ازاین رو بسیاری چون ایلان ماسک، مخترع میلیاردر، سودای فرار به سمت سیاره های دیگر را در سر پروراند. او با فضاپیمایش گشتی به مدار زمین هم زد. اما حالا پروفسور پل دیویس زیست ـ فضا شناس برجسته، در دانشگاه آریزونا می گوید ویروس ها، نه تنها بر روی زمین که امکان دارد در سیاره های دیگر هم باشند. از زندگی میکروبی تا ابر زندگی و تمدن های پیشتاز که امکان دارد، با گوشه چشمی، اشاره هایی از فرا سیاره ها به ما، داشته باشد. زنجیره ای گسترده از میکروب ها و دیگر ذره های میکروسکوپی، که می توانند نگهبان زندگی انسان ها هم باشند.
منبع:

1400/06/20
21:02:38
5.0 / 5
690
تگهای خبر: رادیو , سینما , كارگردان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳