علی جون
گفت وگو با سازنده مستند نفس های یك شهر

ماجرای شهری که همیشه آلوده است

ماجرای شهری که همیشه آلوده است

به گزارش علی جون مستند «نفس های یک شهر» ماجرای شهری است که به علل مختلف همیشه آلوده است و این مورد صدمه های فراوانی را برایشان به دنبال داشته است.


مستند «نفس های یک شهر» به کارگردانی محمد طالبی در بخش مسابقه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند حضور دارد و دوشنبه، ۲۶ مهر ماه از شبکه مستند پخش می شود.
طالبی درباره سوژه این مستند به ایسنا اظهار داشت: این فیلم درباره نفس های شهری است که سالیان است به شماره افتاده است؛ این شهر اراک است که بعنوان آلوده ترین شهر ایران شناخته می شود چونکه خیلی از صنایع آلوده کننده در این شهر قرار دارد. همانطور که می دانید استان مرکزی بعنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می شود و خیلی از صنایع مهم در این استان جانمایی شده است.
وی افزود: ایده من برای ساخت این مستند از آنجا شکل گرفت که در این شهر زندگی می کنم و حدودا هر روز با این چالش بسیار مهم روبه رو هستم. آمارهای بسیار تکان دهنده ای از بیماریهای تنفسی در شهر اراک گزارش شده است، هم چنین تعداد افرادی که به سرطان مبتلا شده اند قابل توجه است و در کنار آن، آمار نازایی بالاتری نسبت به دیگر شهرها در این منطقه به چشم می خورد. همه این بیماریها ناشی از آلودگی صنعتی است که در این شهر به چشم می خورد و مستند «نفس های یک شهر» برای بیان همین موضوع تولید شده است.
این مستندساز درباره روند تولید این فیلم اظهار داشت: برای تولید این مستند بیش از یک سال و نیم زمان گذاشتیم؛ چونکه می خواستیم چهار فصل مختلف در شهر اراک را از نظر شکل آلودگی نشان بدهیم. همانطور که می دانید شهر اراک موقعیت ویژه ای دارد که باعث شده است سه نوع آلودگی در آن به چشم بخورد. نخستین نوع، آلودگی صنعتی است که بواسطه صنایعی که در اطراف این شهر راه اندازی شده به وجود آمده است. برای مثال نیروگاه های اطراف شازند از سوخت مازوت استفاده می نمایند که مستقیما در آلودگی هوای شهر موثر است.
وی افزود: نوع دوم، آلودگی فصلی زمستانه است و نوع سوم، آلودگی ناشی از عبور و مرور خودرو ها و کامیون هاست. شهر اراک محصور در ۲ لاین کمربندی شمالی و جنوبی است و عبور و مرور زیاد خودرو ها در این جاده ها موجب آلوده شدن شهر می شود. این چرخه آلودگی ها روز به روز جدی تر شده و خطرات بیشتری را برای مردم این استان به وجود می آورد.
در ساخت این مستند سعی کردیم از ساختارهای تکراری و کلیشه ای گذر کرده و تصویرهای متفاوتی را برای شیوه روایت برگزینیم. به عبارت دیگر، نه تصویر آرشیوی و نریشن داریم و نه مصاحبه، بلکه با بیان تصویری تلاش کردم تا عمق این فاجعه را به نمایش بگذارم. تصاویر کاملا گویاست و بسیاری از مسائل را برای مخاطب بیان می کند.
عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از:
کارگردان و تهیه کننده: محمد طالبی، تصویربردار هوایی: سیدمهرداد شریفی و مشاور پروژه: فاطمه آتانی.
بر طبق این گزارش، مستند «نفس های یک شهر» امشب ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می شود و بازپخش آن ساعت ۲۴ و فردا ساعت ۹ بامداد است.
منبع:

1400/07/27
10:21:59
5.0 / 5
696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون