علی جون

برنامه ای برای پاسخگویی به سوالات درباره انقلاب اسلامی

برنامه ای برای پاسخگویی به سوالات درباره انقلاب اسلامی

علی جون: مجموعه ویدیو موشن اینفوگرافی «روشنگر» با محوریت بررسی و پاسخ به سوالات مطرح شده درباره جمهوری اسلامی ایران، از شبكه یك پخش می شود.


این مجموعه که سید حسین سبطی تهیه کنندگی آنرا برعهده دارد تلاش می کند برمبنای مستندات، به سوالاتی که این روزها درباره برخی از موضوعات سیاسی و تاریخی مطرح است، روشنگری کند.
سید حسین سبطی به ایسنا گفته است: «برخی از سوالاتی که در روشنگر مطرح می شود، مسایلی است که دانشجویان در بحث های آزاد و کرسی های آزاداندیشی مطرح کرده اند و پس از تحقیق و پژوهش و سند کاوی با بهره گیری از نظر شاهدان عینی و خبرگان تهیه شده و در اختیار عموم قرار گرفته است.»
او پشتوانه پژوهشی این مجموعه را پژوهشگران مختلفی دانسته است که با بهره گیری از مصاحبه های میدانی و اسناد دیداری و شنیداری و مکتوب تلاش نموده اند پاسخی واقع بینانه و مستند و مستدل را به مخاطب ارائه دهند. تا به هدف اصلی برنامه که ارتقای سواد سیاسی و تاریخی نسل جوان است، دست یابند؛ خصوصاً که خیلی از این سوالات برای نخستین بار است در تلویزیون مطرح می شود.
تهیه کننده روشنگر به ذکر مثالی دراین زمینه پرداخته و گفته است: برای نمونه یکی از این سوالات که در «روشنگر» مطرح شده، این است که چرا حضرت امام خمینی (ره) در رفراندم ۵۸، مردم را فقط در مقابل گزینه جمهوری اسلامی قرار داد؟ آری یا خیر؟
چرا امام مردم را در مقابل گزینه های مختلف مدل حکومتی قرار نداد، در واقع این نوع رفتار، دموکرات منشانه نبود؟ علت این رفتار و عملکرد امام خمینی چه بود؟
او افزود: نکته قابل توجه در مجموعه ۲۶ قسمتی «روشنگر» این است که در ساخت آن از ویدیو، گرافیک اطلاع رسان، تصاویر متحرک، اسناد دیداری و مکتوب، مصاحبه های تولیدی و مصاحبه های آرشیوی استفاده شده است که می توان گفت ساختار «ویدیو موشن اینفوگرافی» دارد.
به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، مجموعه «روشنگر» کاری است از اداره کل برنامه های سیاسی سازمان صداوسیما که هر روز حدود ساعت ۳۲: ۱۶ به مدت ۵ دقیقه پخش می شود.1399/04/30
14:52:10
5.0 / 5
1179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱