علی جون

سریال های دنباله دار تلویزیون در یک گزارش

سریال های دنباله دار تلویزیون در یک گزارش

در مقاطع خاصی از سال منتظر پخش سریال هایی هستیم که هم خط اصلی داستان را می دانیم و هم به خوبی با شخصیت هایشان آشناییم؛ گویی این شخصیت ها عضوی از فامیل و خانواده ما باشند و منتظریم ببینیم در فصل جدید نویسنده چه خوابی برایشان دیده است!


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، ساخت سریالی که بیشتر از یک فصل دارد و به اصطلاح سریال دنباله دار مدت هاست که در شبکه های تلویزیونی دنیا انجام می شود و در سالهای اخیر مورد توجه تلویزیون خودمان هم بوده و در این راستا چندین سریال دنباله دار تولید شده است.
ادامه دادن یک سریال می تواند علت های مختلفی داشته باشد؛ از استقبال مخاطبان گرفته تا بی سرانجام ماندن مبحث در فصل اول و گاهی هم تمایل شخصی سازنده و شبکه تلویزیونی به ساختن ادامه سریال، حتی چندین سال بعد از آخر فصل نخست آن.
با این همه بعضی از سریال ها با وجود پرمخاطب و موفق بودن در فصل نخست، در فصل های بعدی با آن استقبال اولیه مواجه نمی شوند و به شکلی شکست می خورند؛ به شکلی که سازندگان و بازیگران آرزو می کردند که ای کاش در همان اوج با بیننده خداحافظی می کردند و کار به انتقادها کشیده نمی شد. اما گاهی هم پیش آمده است که حتی فصل های دوم و حتی سوم یک سریال، از فصل نخست موفق تر بوده و به سبب محبوبیت بیشتر شخصیت ها، جا افتادن داستان و تاکید بر اصل استمرار و تکرار، بر میزان مخاطبان در فصل های بعدی سریال افزوده شده است.
در ادامه این گزارش چند سریال دنباله دار تلویزیونی را با هم مرور می نماییم که در سالهای اخیر در صداوسیما به نمایش درآمدند:«پایتخت»


شاید بتوان «پایتخت» را طولانی ترین سریال دنباله دار تلویزیونی دانست که در شش فصل تولید شده و خبر ساخت فصل هفتم آن هم منتشر گردید.
«پایتخت» به کارگردانی سیروس مقدم و تهیه کنندگی الهام غفوری، اولین بار ۱۰ سال قبل و در سال ۱۳۹۰ به روی آنتن شبکه یک رفت. این سریال با بازی محسن تنابنده، علیرضا خمسه، ریما رامین فر و احمد مهرانفر، در همان سال هم مورد استقبال قرار گرفت اما ساخت فصل های بعدی آن بر محبوبیتش افزود.
خانواده نقی معمولی بعنوان شخصیت های اصلی داستان «پایتخت»، در هر فصل ماجراهای متفاوتی را پشت سر می گذاشتند و به اقتضای قصه بازیگران جدیدی هم در هر فصل آنها را همراهی می کردند.
البته «پایتخت» در بعضی فصل ها آنطور که باید و شاید نتوانست مخاطبش را راضی نگه دارد. مانند فصل پنجم که به واسطه همکاری با اوج، داستان، مسیر نامعمولی را پیش گرفت. این سرآغازی بود برای کاهش محبوبیت سریالی که در چهار فصل مورد استقبال قرار گرفته بود.
در ادامه «پایتخت ۶» هم که در فضای کرونا ساخته شد و حالا خشایار الوند را هم از دست رفته می دید، با مشکلات و حاشیه هایی همراه شد. به نحوی که این فصل از سریال که در نوروز ۹۹ روی آنتن رفت، ناتمام ماند و دو قسمت باقی مانده هم در ایام پایانی سال ۹۹ بنا بر وعده سازندگان تولید و پخش گردید.
این دو قسمت، پایانی بود بر مجموعه های «پایتخت» که هنوز که هنوز است به فصل هفتم نرسیده و حاشیه هایی چون دستمزد برخی عوامل و ممنوع التصویری عده ای دیگر، سبب شد که سیروس مقدم سراغ ساخت پروژه هایی در شبکه نمایش خانگی برود و تا امروز هم خبری از ساخت آن برای نوروز ۱۴۰۱ نباشد.

«بچه مهندس»


«بچه مهندس» سریالی است که تا کنون در چهار فصل تولید شده و ساخت فصل پنجم آن هم درحال بررسی است. فصل نخست سریال «بچه مهندس» در سال ۹۷ به روی آنتن شبکه دو رفت.
«بچه مهندس» روایتگر داستان زندگی کودکی به نام جواد جوادی است که در نوزادی توسط مادرش به پرورشگاه سپرده می شود. فصل نخست سریال عمدتا در محیط پروشگاه روایت شده است. یونا تدین در این فصل نقش کودکی جواد جوادی را بازی کرده است. در ادامه فصل دوم هم که روایتگر نوجوانی جواد جوادی و علاقه اش به دختری به نام مژگان که از کودکی در پرورشگاه با او بزرگ شده است بود، به فاصله چند ماه از فصل نخست پخش گردید.
در فصل سوم «بچه مهندس» که روایتگر دوران دانشجویی جواد جوادی است، روزبه حصاری در نقش جوادی ظاهر شده است. انتقادی که به این سریال در فصل سوم وارد شد، تغییر ناگهانی مسیر قصه به سمت مسائل امنیتی و سیاسی و حتی تغییر شخصیت زن مقابل جواد جوادی بود. بطوریکه جوادی با وجود عشق چندین ساله اش به مژگان یا همان «مومو»، در دانشگاه به همکلاسی اش ابراز علاقه کرده و مژگان خارج رفته را پس می زند! او همین طور به واسطه پدر نامزدش وارد مسائل سیاسی و امنیتی می شود.
در فصل چهارم به سبب به توافق نرسیدن روزبه حصاری با سازندگان، محمدرضا رهبری جایگزین او برای ایفای نقش جواد جوادی شد.
فصل اول به قلم سجاد ابولحسنی و دیگر فصل ها به قلم حسن وارسته نوشته شده اند. همینطور سه فصل نخست را علی غفاری کارگردانی کرده و کارگردانی فصل چهارم به احمد کاوری سپرده شد. سعید سعدی هم تهیه کننده این سریال است.
فرهاد قائمیان، ثریا قاسمی، برزوارجمند، مرحوم پرویز پور حسینی، مرحوم کریم اکبری مبارکه، اندیشه فولادوند، عباس جمشیدی فر، بهاره رهنما، نفیسه روشن و سوگل طهماسبی از بازیگران «بچه مهندس» هستند.
حالا طرح «بچه مهندس ۵» در صداوسیما، در دست بررسی قرار دارد.«از سرنوشت»


«از سرنوشت» هم محصول شبکه دو است که سه فصل از آن به روی آنتن رفته و فصل چهارم هم در دست تولید قرار دارد. محمدرضا خردمندان و علیرضا بذرافشان این مجموعه تلویزیونی را کارگردانی کرده و علی اکبر تحویلیان تهیه کننده آن است.
فصل نخست «از سرنوشت» همچون «بچه مهندس» در پرورشگاه روایت شده و مسائل و زندگی کودکان پرورشگاهی را روایت می کند. سهراب شخصیت اصلی داستان است که با هاشم دوستی نزدیکی دارد. در فصل نخست کودکی سهراب در پرورشگاه روایت می شود. لیلا بلوکات، مجید واشقانی، پوریا پور سرخ، فریبا نادری و مهدی صبایی از دیگر بازیگران این سریال هستند. در فصل های دوم و سوم دارا حیایی و کیسان دیباج نقش نوجوانی و بزرگسالی سهراب و هاشم را ایفا کرده و فاطیما بهارمست هم در نقش همسر هاشم ایفای نقش کرده است.
الان فصل چهارم «از سرنوست» درحال ساخت است و عمده ترین مسأله ای که در این فصل از سریال دنبال می شود، موانع تولید داخلی بر سر راه جوانان است.

«نون خ»


سریال «نون خ» به کارگردانی سعید آقاخانی، تهیه کنندگی مهدی فرجی و نویسندگی امیر وفایی، در سه فصل تولید و پخش شده و ساخت فصل چهارمش هم در دستور کار قرار دارد.
«نون خ» را به لحاظ ژانر کمدی آن و هم بهره گیری از فضا و لهجه یکی از قومیت های کشور، میتوان با «پایتخت» که دقیقا چنین موقعیتی را به وجود آورده مقایسه کرد.
همانطور که «پایتخت» قصه خانواده ای شمالی با لهجه ی محلی همان خطه را روایت می کند، «نون خ» هم به روایت زندگی مردی از دیار کرمانشاه با لهجه کردی می پردازد. اولین فصل این سریال در نوروز ۹۸ به روی آنتن رفت و بعد از آن تلویزیون برای نوروزهای بعدی هم آنتن خویش را در اختیار «نون خ» قرار داد. اما به قول برخی عوامل، «نون خ ۴» به نوروز ۱۴۰۱ نمی رسد و احیانا برای نوروز ۱۴۰۲ تولید خواهد شد.
سعید آقاخانی نقش اول سریال ایفا می کند و هدیه بازوند، سیروس میمنت، ندا قاسمی، نسیرین مرادی، علی صالحی، کاظم نور بخش، علی صادقی و شقایق دهقان از دیگر بازیگران سریال «نون خ» هستند.
«نون خ» تلاش کرده در هر فصل متناسب با موضوعات سیاسی و اجتماعی روز، انتقاداتی را در چارچوب شوخی بیان کند، بعنوان مثال در فصل سوم سریال پرداختن به مساله کرونا در دستور کار قرار گرفت با این همه برخی سانسورهایی که گریبانگیر این سریال شد، عده ای را متعجب و گله مند کرد.

«روزگار جوانی»


سریال «روزگار جوانی» در سال ۱۳۷۷ به کارگردانی اصغر توسلی و شاپور قریب به روی آنتن شبکه تهران رفت و با استقبال مخاطبان مواجه گردید. امین حیایی، نصرالله رادش، کیهان ملکی و بهزاد خداویسی از بازیگران این سریال بودند که با محوریت زندگی جوانان ساخته شد. فیلم نامه فصل نخست این سریال را اصغر فرهادی نوشت.
دو فصل اول به فاصله یک سال به روی آنتن رفته اند اما فصل سوم این سریال چندین سال بعد، یعنی امسال توسط اصغر توسلی ساخته شد. این فصل هم با بازی بازیگرانی جوان و کمتر شناخته شده، به زندگی جوانان و دانشجویان پرداخت اما نتوانست همچون دو دهه قبل توجه مخاطبان را به خود جلب نماید. بیوک میرزایی بازیگری است که از فصل های گذشته به فصل سوم هم آمد و در آن ایفای نقش داشت.«دردسرهای عظیم»


سریال «دردسرهای عظیم» در دو فصل در سالهای ۹۳ و ۹۴ از شبکه سه سیما پخش گردید. جواد عزتی و الناز حبیبی بازیگران اصلی این سریال بودند. لطیف با بازی جواد عزتی پسر جوان سربه راهی است که ناخواسته درگیر ماجراهایی عجیب می شود. او مقرر است به صورت ساختگی با بهار با بازی الناز حبیبی نامزد کند اما در نهایت آنها به هم علاقه مند شده و در این راه درگیر مشکلاتی هم می شوند.
مریم سعادت، مهدی هاشمی، مرحوم حسین محب اهری، فریده سپاه منصور، مهلقا باقری، سولماز غنی و امیرحسین صدیق از دیگر بازیگران این سریال هستند.

«ستایش»


سریال «ستایش» به کارگردانی سعید سلطانی و با بازی داریوش ارجمند، نرگس محمدی و مهدی سلوکی در سه فصل تولید شده است. مهدی پاکدل هم در فصل اول ایفای نقش کرده است. آرمان زرین کوب تهیه کننده و سعید مطلبی نویسنده این سریال هستند.
فصل اول سریال داستان زندگی دختری از طبقه متوسط به نام ستایش «نرگس محمدی» و پسری ثروتمند به نام طاهر «مهدی پاکدل» را روایت می کند. فصل دوم و سوم چندین سال بعد و دوران میانسالی ستایش و درگیری او با پدر شوهرش را روایت می کند.
حدیث میرامینی در فصل دوم این سریال نقش نازگل، دختر ستایش را ایفا کرد اما در فصل سوم لاله مرزبان جایگزین او شد.
گریم صورت شخصیت ستایش با بازی نرگس محمدی تا مدت ها سوژه منتقدان، رسانه ها و کاربران فضای مجازی بود. و این دقیقا همان انتقادی بود که به سریال «کیمیا» با بازی مهراه شریفی نیا هم وارد شد. اضافه کردن تنها یک عینک به صورت بازیگران زن جوان برای نمایش آنها در میانسالی، سبب شد تا گریم این دو بازیگر تا مدت ها مورد انتقاد قرار بگیرد.

«زیر آسمان شهر»سریال «زیر آسمان شهر» یکی از سریال های خاطره انگیز تلویزیون در اوایل دهه هشتاد است. مهران غفوریان کارگردان و تهیه کننده این سریال بود و رضا عطاران نویسندگی آنرا بر عهده داشته است.
مهران غفوریان، حمید لولایی، کیومرث ملک مطیعی، کامران ملک مطیعی و ملکه رنجبر از بازیگران این سریال هستند.
یوسف تیموری در این سریال نقش فولاد، پسر حمید لولایی را ایفا می کرد اما در ادامه به دلایلی مجید صالحی جایگزین او شد و در داستان، عمل جراحی فولاد علت این تغییر عنوان شد.
در فصل دوم برزو ارجمند هم به بازیگران اضافه شده و فصل سوم «زیر آسمان شهر» در سال ۱۳۸۱ با بازیگران جدیدی به روی آنتن رفت. اکبر عبدی، رضا ژیان و رامین پرچمی از بازیگران این فصل از سریال هستند.
ملکه رنجبر و کیومرث ملک مطیعی در چارچوب یک زوج مسن، از بازیگران ثابت «زیر آسمان شهر» بودند که حالا هر دو از دنیا رفته اند.
مهران مهام سال قبل در گفت وگویی این گونه عنوان نمود که قرار بود سریال «زیر آسمان شهر ۴» را با کمک رضا عطاران در مقام مشاور کارگردان بسازیم و مهران غفوریان آنرا کارگردانی کند، حتی در جلسه هایی که داشتیم چهارچوب کلی قصه، شخصیت ها، آدم های آپارتمان را طراحی نموده بودیم، اما عملا ساخت این سریال منتفی شد.

«گاندو»
«گاندو» عنوان یک مجموعه تلویزیونی محصول گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما در سبک اجتماعی، اکشن و امنیتی است که اولین قسمت آن در ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ با کارگردانی جواد افشار و نویسندگی آرش قادری پخش گردید و در ۱۵ تیر ۹۸ به پایان رسید.
فصل دوم این مجموعه تلویزیونی با نام «گاندو ۲» از ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ در ۱۳ قسمت از شبکه سه پخش گردید و به سبب موضوعات مطرح شده در آن با انتقادهایی از جانب نمایندگانی از دولت دوازدهم همراه بود و در انتها ناگهانی ۱۳ قسمت فصل دوم، وعده داده شد که سریال بعد از انتخابات ادامه خواهد یافت. شبکه سه در تیرماه ۱۴۰۰ بار دیگر «گاندو» را بدون اعلام قبلی و از قسمت اول روی آنتن فرستاد و پخش تا شهریور ماه ادامه یافت.

«مسافر زمان»«مسافر زمان» به کارگردانی مسعود نوابی و تهیه کنندگی ذبیح الله اجاقلو، اولین بار در سال ۱۳۸۲ به روی آنتن شبکه دو رفت و فصل دومش به فاصله چند سال بعد در سال ۱۳۸۸ پخش گردید.
این سریال فضایی تخیلی دارد و سفر انسان به گذشته را روایت می کند. در هر فصل به طریقی شخصیت های سریال درگیر سفر در زمان می شوند.
در فصل نخست «مسافر زمان»، صبا کمالی، برزو ارجمند، زهره حمیدی، بهزاد فراهانی و علیرضا خمسه ایفای نقش کرده اند. در فصل دوم هم زیبا بروفه، نیما فلاح، علی دهکردی، جعفر دهقان و اسماعیل محرابی بازی داشته اند. مسعود نوابی «مسافر زمان ۲» را سریالی دارای قصه ای تاریخی در بستری طنز دانسته است که مخاطبان را با وقایع دوران ساسانیان آشنا می کند.
منبع:

1400/10/21
15:49:34
5.0 / 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳