علی جون
علی جون
تهیه كننده برف بی صدا می بارد پیشنهاد داد

ساخت سریال برمبنای چهره های مردمی سال

ساخت سریال برمبنای چهره های مردمی سال

محمدرضا شفیعی، تهیه کننده سریال های تلویزیونی که عضو هیات انتخاب چهره مردمی سال است، درباره چگونگی این انتخاب در ویژه برنامه ˮفرمول یکˮ توضیحاتی را ارائه نمود.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، شفیعی در پاسخ به این پرسش که آیا در لیست انتخاب چهره مردمی سال فرد یا سوژه ای نظر شما را بعنوان یک تهیه کننده جلب کرد یا خیر؟ اظهار داشت: اتفاقاً در جلسه ای که با آقای بهروز شعیبی داشتیم و ایشان هم عضو هیات انتخاب هستند، در پی صحبت هایی که داشتیم، بحث این بود که تعدادی از این افرد چه شخصیت های جذابی هستند، حالا شاید خودشان یک قصه مجزا و مستقل نشوند اما بعنوان قسمتی از یک داستان بطور قطع جذابیت دارند.
تهیه کننده سریال های "مادرانه"، "وضعیت سفید"، "کیمیا" و "جراحت" همین طور تصریح کرد: آنها در حقیقت کارهای جالبی می کنند که شاید به ذهن هیچ کدام از ما نرسد یا آنرا در حیطه وظیفه خودمان ندانیم. اساساً یکی از خاصیت های مهم یک اثر نمایشی در قالب سینما و تلویزیون، خلق شخصیت های متفاوت می باشد. این شخصیت ها که خصوصیات متفاوتی از عموم مردم دارند، برای مخاطبان جذاب هستند. فکر می کنم این افراد و خصوصاً ۱۰ نامزد نهایی طرح چهره مردمی سوژه بسیار مناسبی برای فیلمنامه نویسان و کارگردانان ما در سینما و تلویزیون باشند.
او درباره معیار انتخاب ۱۰ نامزد چهره مردمی سال در برنامه تحویل سال سید علی ضیا هم اظهار داشت: برای من دو شاخص اهمیت زیادی داشت و معیار اول، نوآوری در فعالیت بود. خوشبختانه ما افراد زیادی داریم که به شیوه های مرسوم کار خیر انجام می دهند، برای زوج های کم توان جهیزیه تهیه می کنند، به فقرا رسیدگی می کنند، برای نیازمندان سرپناه تهیه می کنند و... در میان همین کارهای شناخته شده، برای من نوآوری خیلی مهم بود. اگر ما به افراد کم برخوردار و یا به تسهیل ازدواج جوانان کمک می نماییم، این را به چه شکل انجام می دهیم؟ آیا در آن کار خیر نوآوری، جذابیت و وسعت تاثیر هم وجود دارد یا فقط یک کار خیر شخصی کرده ایم؟
تهیه کننده سریال درحال پخش «برف بی صدا می بارد» اشاره کرد: بعنوان مثال من فردی را انتخاب کردم که در انجام یک کار خیر نوآوری داشت و به روز بود و یک فعالیت عام المنفعه سنتی و شخصی را به یک پروژه وسیع برای خدمت رسانی به محرومان تبدیل نموده بود. به عبارت دیگر یک فعالیت جریان ساز را دنبال می کرد که دایره شمول آن هم گسترده بود؛ یعنی بجای یک کمک مقطعی به افراد، افراد زیادی در یک بازه طولانی از آن بهره می برند.
وی اظهار نمود: نکته دوم این بود که فرد فراتر از وظایف کاری خودش فعالیتی را انجام داده باشد. بعنوان مثال اگر من یک قاضی، افسر ناجا یا یک پزشک هستم، وظیفه ذاتی ام این است که در رشته و تخصص خودم مفید باشم، البته همین وظیفه شناسی هم جای تقدیر دارد اما وقتی خودم فراتر از وظیفه و تخصص شخصی ام کارهایی انجام بدهم ارزش آن چند برابر خواهد شد.
شفیعی که عضو هیات انتخاب چهره مردمی سال است، همین طور اشاره کرد: ما در رسانه موظفیم که این چهره ها را مطرح نماییم تا مردم آنها را بشناسند. شبکه سازی از این افراد نیکوکار و پشتیبانی از ادامه فعالیت آنان، وظیفه دستگاه های دیگر است. فراموش نکنیم که مخاطب برنامه «فرمول یک» و طرح انتخاب چهره مردمی فقط مردم نیستند و مسئولان هم پای این برنامه می نشینند.
به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، ۱۰ نامزد «طرح انتخاب چهره مردمی سال» از ۲۲ اسفند ماه تا روز تحویل سال ۱۴۰۱ به مدت هشت شب در شبکه یک سیما میهمان برنامه «فرمول یک» با اجرای سید علی ضیا خواهند شد. در نهایت یک نفر از این لیست ۱۰ نفره با ساز و کاری که اعلام خواهد شد، بعنوان چهره سال مردمی انتخاب می شود.
قبل از این، یک هیات انتخاب متشکل از چهره های سینما، تلویزیون، ورزش و جامعه این ۱۰ نفر را از یک لیست چهل نفره انتخاب نموده بودند. همین طور در بین هیات انتخاب امسال «فرمول یک» چهره هایی چون گلاره عباسی بازیگر، محمود انوشه استاد دانشگاه، بهروز شعیبی بازیگر و کارگردان، محمد دادکان مدیر ورزشی سابق و استاد دانشگاه، گلاره ناظمی داور فوتسال بانوان و آقایان، رضا پورحسین از مدیران سابق صداوسیما و استاد دانشگاه، شهره پیرانی همسر شهید داریوش رضایی نژاد، محمدرضا شفیعی تهیه کننده سینما و تلویزیون و علیرضا قزوه شاعر و رییس دفتر شعر، موسیقی و سرود صداوسیما حضور دارند.
همین طور لازم به یادآوری است که اکبر رجبی موسس مجموعه «طلوع بی نشان ها»، رقیه رحمانی فعال محیط زیست، سروش صلواتیان فعال اجتماعی و خالق هشتگ جازموریان تنها نیست، عباس عربی فعال اجتماعی که تابحال ۲۵۷ نفر را از چوبه دار نجات داده است، حسنه عفراوی که برای بیش از ۸۰۰ نفر در منطقه هور اشتغال زایی کرده است، امید قبادی پزشک متخصصی که فرهنگ اهدای عضو را ترویج می کند، ثریا مطهرنیا معلم نمونه کردستانی که نامزد دریافت بهترین معلم دنیاست، حسین موسوی روحانی مسجد شهر واوان و کارآفرین، نقی میرزایی نیکوکار قزوینی و شرمین نادری نویسنده و تصویرگر و مروج فرهنگ کتابخوانی ۱۰ چهره منتخب هیات انتخاب برنامه «فرمول یک» هستند.
منبع:

1400/12/22
22:43:23
5.0 / 5
438
تگهای خبر: اثر , برنامه , برند , تلویزیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز