علی جون
مدیر رادیو اقتصاد تشریح كرد

نذورات محرم چه تاثیری بر اقتصاد کشور دارد؟

نذورات محرم چه تاثیری بر اقتصاد کشور دارد؟

به گزارش علی جون مدیر رادیو اقتصاد ضمن تشریح ویژه برنامه های این شبکه در روزهای محرم، درباره نقش رادیو اقتصاد در زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا سخن گفت و تصریح کرد: از ماه ها قبل برای این ایام در تدارک برنامه های عاشورایی بوده ایم تا بتوانیم بیشتر از پیش اذهان مخاطبان را با واقعه بزرگ عاشورا روشن نماییم.


محمدرضا مهدیار اسماعیلی در گفت و گویی با ایسنا درباره نقش رادیو اقتصاد در زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا و یاد و خاطر سیدالشهدا(ع) در روزهای محرم اظهار داشت: این شبکه رادیویی در چارچوب جلسات مختلف و با حضور مدیران و برنامه سازان شبکه از ماه ها قبل اقدام به تدوین برنامه هایی کردیم که از زوایای مختلف اقتصادی و مذهبی فرهنگ عاشورایی را مورد بررسی قرار دهیم و اذهان مخاطبان را با این واقعه مهم و بزرگ اسلامی بیشتر از پیش روشن نماییم.
ویژه برنامه های عاشورایی رادیو اقتصاد
وی سپس به معرفی ویژه برنامه های رادیو اقتصاد در روزهای محرم پرداخت و توضیح داد: در برنامه شمیم محرم که ظهر عاشورا به صورت میدانی در استودیو مستقر در میدان امام حسین پخش می شود، با حضور کارشناسان مذهبی به مبحث شبهات محرم درباره هزینه کردهای مراسم مذهبی بخصوص مراسم عزا داری سید الشهدا (ع) و ریشه آن در باورهای ملی ایرانی ها مورد بررسی قرار می گیرد. یکی از آیتم های این برنامه گفت و گوی کارشناسی درباره اقتصاد محرم و کسب و کارهایی است که در محرم رونق می گیرد و انگیزه های راه اندازی این کسب و کارها هم مورد بررسی قرار می گیرد و همینطور انعکاس گزارش ها از هیئت های مذهبی کسب و کار های مختلف و بازاریان از دیگر بخش های این برنامه است که ابعاد اقتصادی محرم و پرهیز از اسراف مورد توجه قرار می گیرد. این برنامه به تهیه کنندگی پویان امینان دوشنبه، مصادف با روز عاشورا ساعت ۱۱ تا ۱۲ و ۳۰ دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود.
مدیر رادیو اقتصاد افزود: برنامه هیئت شبهای تاسوعا و عاشورا هم در استودیو میدانی رادیو اقتصاد مستقر در میدان امام حسین و در جوار هیئت های عزداری سالار شهیدان پخش می شود. یکی از آیتم های این برنامه دلنوشته است که از زبان مردم راز و نیازهای مردم با سرور شهیدان را انعکاس می دهد و گفت و گو با کارشناسان در مورد ابعاد شخصیتی و خصوصیت های اخلاقی امام حسین (ع) و یاران ایشان و ارتباط این مباحث با زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه از دیگر بخش های این برنامه است. از دیگر بخش های این برنامه معرفی پیرغلامانی است که فعالیتهای اقتصادی گسترده ای برای محرم و زنده نگهداشتن این ماه عزیز و یاد و خاطره سرور شهیدان انجام می دهند.
مهدیار اسماعیلی ضمن اشاره به ویژه برنامه شرح بی نهایت روز تاسوعا هم اظهار نمود: این برنامه به فلسفه شهادت حضرت عباس (س) و همدلی ایشان با امام حسین(ع) و چرایی اطاعت کامل ایشان از امام می پردازد. در این برنامه نقش نذورات محرم در اقتصاد و رونق برخی کسب و کارها با حضور کارشناسان اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد و با صاحبان کسب و کارها در مورد انگیزه آنها در همکاری با هیئت ها گفت و گو می شود. از دیگر بخش های این برنامه انعکاس فعالیتهای هئیت های عزاداری شهرهای مختلف و آداب و رسوم هر منطقه است. همینطور آیتم مداحی و نوحه سرایی پرشور در سوگ امام حسین (ع) از بخش های مورد علاقه مخاطبان خواهد بود. این برنامه روز ۱۶ مرداد مصادف با تاسوعای حسینی به تهیه کنندگی پویان امینان ساعت ۱۱ از رادیو اقتصاد پخش خواهد شد.
وی افزود: به نام حسین، ویژه برنامه ای است که به حال و هوای عصر عاشورا و شام غریبان می پردازد. از ارکان مهم این برنامه میتوان به نقش امر به معروف و نهی از منکر در فلسفه قیام عاشورا تا به امروز اشاره نمود که با حضور کارشناسان مذهبی به لزوم اجرای آن و نحوه عمل و اجرای آن سخن خواهیم گفت. آیتم ارتباط تلفنی با گزارشگران مستقر در کربلای معلی از بخش های جذاب این برنامه است که حال و هوای سوگواران حضرت ابا عبدالله را انعکاس خواهیم داد. این برنامه به تهیه کنندگی لیلا امید یگانه ۱۷ مرداد ساعت ۲۱ به روی آنتن خواهد رفت.
مدیر رادیو اقتصاد همینطور اعلام نمود: در برنامه چای نذری که در دهه محرم ساعت ۱ و ۱۳ و ۳۰ دقیقه پخش می شود، تأثیر فردی و اجتماعی اقتصاد نذر، لزوم تاریخی نذر در همه ادیان و بخصوص اسلام و شرایط و جنبه های اجتماعی نذر مورد بررسی قرار می گیرد. در برنامه از برکت حسین هم با حضور کارشناسان مذهبی به بررسی برگزاری هیات ها توسط کسبه بازار، اهمیت نذری در تکایا، همت مردم در تکایا، صنف های در رابطه با هیات ها، خصوصیت خدام حسین(ع)، صنف ها و قدمت خدامی در تکایا پرداخته می شود. این برنامه ۱۵ تا ۱۹ مرداد ساعت ۴ و از ۱۴ تا ۲۱ مرداد ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه پخش می شود.
وی در معرفی دیگر برنامه های رادیو اقتصاد در روزهای محرم اظهار داشت: در برنامه عبرت های عاشورایی ۱۷ مرداد ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه سخنرانی مقام معظم رهبری در مورد درس ها و عبرت های عاشورا پخش می شود و برنامه ضیافت حسینی رسالت حضرت زینب (س) بعنوان پیام رسان و استمرار بخش نهضت حسینی، بصیرت یاران امام حسین (ع) را ۱۷ مرداد ساعت ۱ بررسی می کند.
اسماعیلی افزود: علمدار فضائل هم به درس های تربیتی از منش و رفتار مولا حضرت ابوالفضل العباس (ع) در واقعه کربلا ۱۶ مرداد ساعت ۲۱ و ۵ دقیقه پخش می شود. در برنامه تفسیر سرخ روز ۱۷ مرداد ساعت ۱۸ و ۵ دقیقه حماسه سازی های شجاعانه حضرت زینب، نطق های عارفانه و پیام رسانی های مبلغانه ایشان به قهرمان کربلا انعکاس داده می ش ود.
او ضمن اشاره به اجبار آشنایی کودکان و نوجوانان با واقعه عاشورا هم چنین اظهار داشت: این برنامه ۱۶ مرداد ساعت ۱ آموزه های حضور کودکان و نوجوانان در هیات ها را انعکاس می دهد.
*** تأثیر نذورات محرم بر اقتصاد
مدیر رادیو اقتصاد در قسمتی دیگر از صحبت هایش به تأثیر نذورات محرم بر اقتصاد اشاره نمود و اظهار داشت: معمولاً نذر تغذیه از جانب افرادی اهداء می شود که از تمکن مالی بهتری برخوردار می باشند و این نذورات هرچند که در اختیار تمام افراد مختلف جامعه از غنی ترین تا ضعیف قشر قرار می گیرد ولی همین مساله باعث تغذیه اقشار ضعیف شده که در عمل ما شاهد کاهش فاصله طبقاتی جامعه می شویم که از ضرورات یک اقتصاد سالم می باشد.
وی تصریح کرد: دومین بعدی که نذورات محرمی برای کشور به همراه دارد چرخه مالی است. بدین ترتیب که برای تهیه محصولات نذورات محرمی معمولاً از محصولات داخلی استفاده می شود که سبب به حرکت درآمدن بیشتر چرخه تولید می شود. بعنوان مثال برای تهیه تغذیه نذورات از محصولات دامی بیشتر استفاده می شود که باعث بالا رفتن تقاضا و کمک به اقتصاد و تولید خواهد شد.
او افزود: تغذیه نذورات بر زنده نگه داشتن و استمرار فرهنگ عاشورایی و بهره مندی از برکات معنوی و اجتماعی نقش به سزایی دارد. بعنوان مثال ما برای انتقال آموزه هایمان به کوکان از ابزارهای مختلف تشویقی بهره می گیریم که آن مبحث مورد علاقه آنها قرار می گیرد و این شیوه تربیتی از نظر علوم دینی و علوم روز مورد تایید می باشد. در ادبیات دینی هم بسیار تاکید شده که هنگام رجوع از سفرهای زیارتی سوغات مورد علاقه خانواده را برای آنها به ارمغان بیاوریم که آنها هم به آن سفر حس معنوی و مثبت پیدا کنند و در واقع این روش مهم تربیتی برای نهادینه کردن رفتارهای هدیه دان است.
مهدیار اسماعیلی هم خاطرنشان کرد: زمانی که فرهنگ عاشورایی و آموزه های بلند اهل بیتی در بستر ایام محرم و در چارچوب هیئت ها و سخنرانی ها و منابر رونق می گیرد، شرایطی را فراهم می آورد که کوچک و بزرگ مسائل دینی و رفتارهای صحیح را یاد بگیرند و تبدیل به یک فرهنگ مستمر شود.
مدیر رادیو اقتصاد در انتها اظهار داشت: وقتی کودکان ما با محسنات نذر در سنین پایین آشنا می شوند و فرهنگ عاشورایی را در زمانی که هنوز ذهنشان رشد کامل نکرده را مشاهده کنند، بطور قطع در بزرگسالی با استفاده از پیشینه ذهنی موجبا با استمرار فرهنگ اسلامی را رقم خواهد زد.
منبع:

1401/05/13
13:26:29
5.0 / 5
491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون