علی جون
روایت مدیرمسئول سابق از آنلاین شدن روزنامه

خداحافظی با روزنامه شهروند

خداحافظی با روزنامه شهروند

علی جون: چند روز است كه خبر تعطیلی روزنامه «شهروند» در رسانه های اجتماعی دست به دست می شود و نگرانی و گاهی اعتراض بعضی از اهالی رسانه را هم به دنبال داشته است.


در همین راستا، رامیز قلی نژاد که اخیرا جای خودرا در مدیریت روزنامه «شهروند» به اسماعیل رمضانی داده است، در گفت وگویی با ایسنا دراین زمینه اظهار نمود: روزنامه «شهروند»، روزنامه ای کامل اجتماعی و بدون گرایش های تند سیاسی بود؛ اما دوستان در دوره مدیریت جدید هلال احمر از ابتدا این مساله را مطرح می کردند که اصلا چرا هلال احمر باید روزنامه داشته باشد؟ در مراحل بعدی نیز نکات دیگری از قبیل اینکه میزان هزینه های روزنامه در طول سال زیاد و حدود ۱۰ میلیارد است و باید برای این مساله راهکاری اندیشیده شود را مطرح نمودند. البته با اصلاحاتی که در طول این مدت انجام دادیم، متوجه شدم اصلا اینچنین نیست و ما سالانه حدود ۵ میلیارد تومان هزینه داریم که نصف این مبلغ را از هلال احمر دریافت می نماییم.
او افزود: در ابتدا تصور ما این بود که فقط مقرر است شیوه انتشار تغییر کند. در نتیجه با توجه به این که کاغذ در وضعیت خوبی قرار ندارد و با در نظر گرفتن فراگیری کرونا، با آنلاین شدن روزنامه «شهروند» همراهی کردم. اما بعد متوجه شدم که منظور از آنلاین شدن، تغییر در شیوه انتشار نیست، بلکه تغییر روزنامه «شهروند» به یک پایگاه خبری است که بیشتر اخبار مربوط به هلال احمر را منعکس کند. بدین سبب مدلول این اقدام این بود که ما یک رسانه موثر را در حوزه اجتماعی از دست بدهیم و برخی از دوستانی که در روزنامه فعالیت می نمایند نیز باید از کار بی کار شوند.
قلی نژاد با اعلان اینکه در این دوره توانستیم هزینه ها را حدود ۳۰ درصد کاهش بدهیم، درباره نیروهایی که در دوران مدیریتش تعدیل شدند نیز توضیح داد: در مجموع اصلاً باور ندارم که تمام کارهایی که در حوزه تعدیل نیرو صورت گرفت، اقدامات درستی بوده است. ممکنست این تصمیمات با اشتباهاتی نیز همراه بوده باشد.
او تصریح کرد: همین طور تلاش کردم در طول این مدت میزان درآمد روزنامه از آگهی ها افزایش پیدا کند و در نهایت درآمدها در حوزه آگهی حدود ۳ برابر افزوده شد. از نظر محتوایی نیز در روزنامه تغییراتی به وجود آمد و بیشتر به سمت موضوعات و معضلات اجتماعی تغییر نمود.
قلی نژاد اشاره کرد: به هر حال دوستان باور داشتند که این روزنامه نباید ادامه پیدا کند و من واقعاً منتقد این اقدام بودم، چونکه باور داشتم که روزنامه «شهروند» رسانه تاثیرگذاری در حوزه اجتماعی است و این اقدام می تواند منجر به بی کار شدن برخی از روزنامه نگاران شود. الان که از روزنامه بیرون آمده ام نیز امیدوارم تدبیری اتخاذ شود که این افراد لطمه نبینند. در حکم آقای رمضانی که جایگزین بنده شده و باردیگر سرپرستی روزنامه را برعهده گرفته اند، تاکید گردیده است که در کمتر از یک ماه «شهروند» باید به صورت آنلاین منتشر شود.
منبع:

1399/05/13
12:05:15
5.0 / 5
1540
تگهای خبر: رسانه , فعالیت , موثر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳