علی جون
علی جون

دلجویی مشایخی از مسی

دلجویی مشایخی از مسی

به گزارش علی جون، سیزدهمین روز بهار را با مقاله ای از سیزده به در آغاز کردیم، با یادی از جمشید مشایخی از دلجویی او از لیونل میسی نوشتیم، به بهانه تولد تولد رخشان بنی اعتماد از یک دغدغه همیشگی سینماگران گفتیم، مروری داشتیم بر حال و هوای سینما و تئاتر که در این ۱۳ روز، گالری هایی که پس از تعطیلات برپا می شوند، معرفی و جزئیات تازه از توقیف یک شیء تاریخی ایران در بریتانیا منتشر کردیم، همینطور اعلام گردید که بیشتر از یک میلیون نفر در این تعطیلات نوروزی از کاخ سعدآباد بازدید نمودند.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، سجاد آیدنلو می گوید «سیزده به در» ترکیبی متأخر برای سیزدهمین روز از نوروز است که قدیمی ترین شاهد کاربرد آن به سال ۱۳۱۳ قمری برمی گردد. ترکیب «سیزده به در» که ظاهرا قدیمی ترین شاهد کاربرد آن در متون فارسی، گزارش مراسم سیزدهمین روز فروردین سال ۱۳۱۳ ق در خاطرات عین السلطنه و ابیات نسیم شمال است غالبا به معنای «به در کردن، خارج کردن و راندن نحسی روز سیزدهم» انگاشته می شود.

دلجویی جمشید مشایخی از مِسی
سیزدهم فروردین سال ۱۳۹۸، زمانی که مردم مشغول به در کردن سیزده بودند، داغ بزرگی بر دل اهالی هنر و سینما گذاشته شد، جمشید مشایخی یکی از چهره های ماندگار این عرصه در این روز چشم بر جهان فرو بست. مشایخی از بازیگرانی بود که در بستری بیماری هم دغدغه زندگی مردم را داشت؛ اما او به رغم جایگاه ویژه ای که در میان ایرانی ها هنردوست داشت، به ندرت در موضوعی غیرمربوط به حرفه اش اظهار نظر می کرد.
این در حالی بود که سال ۹۲؛ با به انتها رسیدن قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و بعد از آنکه مشخص شد تیم ملی فوتبال ایران با آرژانتین هم گروه است، بعضی کاربران ایرانی در فضای مجازی به صفحه لیونل مسی ـ فوتبالیست مطرح جهان ـ هجوم آوردند که در دنیا بازتاب داشت. در آن زمان خیلی از چهره ها و شخصیت های مطرح کشورمان این رفتار را مورد نکوهش قرار دادند و درصدد دلجویی از ستاره آرژانتینی برآمدند اما بدون شک یکی از تاثیرگذارترین این عذرخواهی ها از جانب هنرمند مطرح کشورمان ـ جمشید مشایخی ـ شکل گرفت. وی در اظهارنظری اثرگذار در برنامه «۹۰» عادل فردوسی پور که مخاطب بسیاری هم داشت، کوشش کرد با عذرخواهی از لیونل مسی جایگاه فرهنگ ایرانی را بار دیگر یادآور شود.

طرح یک دغدغه همیشگی سینماگران ایرانی
به بهانه سالروز تولد رخشان بنی اعتماد از یک دغدغه همیشگی سینماگران نوشتیم.
رخشان بنی اعتماد که فردا ۱۴ فروردین ماه سالروز تولدش است، سال ها قبل گفته است: دلم می خواهد یک کپی اساسی از فیلم هایم وجود داشته باشد و ای کاش پیش از بسته شدن لابراتورها این هوشیاری را می داشتیم و یک کپی با کیفیت بالاتر از فیلمها تهیه می کردیم.

از «برادران لیلا» تا فیلمهای بی پرده
در این روز همینطور مروری داشتیم بر حال و هوای سینما و تئاتر که در این ۱۳ روز پشت سر گذاشته شد. خبرهای سینما و تئاتر ایران در تعطیلات نوروزی سپری شده روی خط داغ انتشار نسخه «برادران لیلا» ساخته ی پرحاشیه سعید روستایی و پخش چند فیلم جشنواره فجر قبل از اکران عمومی در تلویزیون بود.

پس از تعطیلات به کدام گالری ها برویم؟
هم زمان با به انتها رسیدن تعطیلات نوروزی، گالری های پایتخت هم نمایشگاه های جدیدی برپا خواهند کرد که به شرح زیر است:
«ده بر ده» تا ۱۵ فروردین در گالری ثالث واقع در کریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر شماره۱۴۸ برپاست.
«بازیابی» تا دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ در گالری نیان به نشانی میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان تور، خیابان وفایی ورمرز آبادی، بن بست ابهری، پلاک ۵ ادامه می یابد.
«سبز تن» عنوان نمایشگاه انفرادی از آثار رامتین زاد است که تا جمعه ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ در گالری ریشه ۲۹ واقع در الهیه، خیابان آقابزرگی، روبه روی بانک آینده، جنب بانک خاورمیانه، پلاک ۳۱ ادامه دارد.
نمایشگاه «آینه در آینه ۲» با مبحث «تهران ۵۷ به روایت تصاویر قربان خلیلی» تا ۲۰ فروردین در موزه هنرهای معاصر تهران، به نشانی خیابان کارگر شمالی، حد فاصل بلوار کشاورز تا خیابان فاطمی، جنب پارک لاله پابرجا می باشد.

جزئیات تازه از توقیف یک شیء تاریخی ایران در بریتانیا
گشت مرزی بریتانیا یک نقش برجسته ساسانی به ارزش احتمالی ۳۰ میلیون پوند را درحالی کشف و ضبط کرد که احتمال داده شده این سنگ نگاره از یک صخره در شیراز کنده شده و بعد به انگلیس قاچاق شده است، درحالی که مسؤولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده و توضیحاتی عرضه نکرده اند. حالا این پرسش مطرح است که نقش برجسته دو هزار ساله چگونه و از کدام محوطه تاریخی جدا شده و به چه شکل از کشور خارج شده که کسی تا کنون متوجه آن نشده است؟
روزنامه گاردین نوشته که این نقش برجسته‌ی قاچاق شده در فرودگاه لندن توسط گشت مرزی بریتانیا کشف و ضبط شده و مقرر است قبل از بازگشت به خانه (ایران) در موزه بریتانیا به معرض نمایش گذاشته شود. مسؤولان موزه بریتانیا اعلام نموده اند از دولت ایران اجازه نمایش این گنجینه باستانی را به مدت سه ماه دریافت کرده اند و سپس، آنرا به موزه ملی در تهران می فرستند.
جان سیمپسون ـ متصدی ارشد و دیرینه شناس بخش خاورمیانه موزه بریتانیا ـ می گوید: «تقریباً هیچگاه با چنین موردی مواجه نشده ایم که نقشی از صخره با چنین سطحی از بی رحمی بریده شده باشد. آنرا به طرزی باورنکردنی، بد بریده و در یک جعبه کوچک و بدون بسته بندی مناسب قرار داده و جعبه را با میخ محکم کرده اند.»
مرتضی ادیب زاده ـ مدیرکل موزه های کشور ـ جزئیات بیشتری را در اینباره شرح داد و اظهار داشت: با انتشار خبر توقیف یک اثر تاریخی متعلق به ایران توسط پلیس مرزی انگلستان، اعلام گردید محموله ای حاوی بخشی از یک نقش برجسته ساسانی از جانب پلیس تحویل موزه بریتانیا شده است. پرونده در ارتباط با سال ۲۰۱۶ بوده است که در یک هواپیمای مسافربری در فرودگاه استانستد، یک اثر تاریخی مورد توقیف قرار می گیرد. افسران نیروی مرزی با عنایت به نوع بسته بندی اثر به آن مشکوک شده و بعد از بازرسی، این محموله ضبط می شود.

بازدید میلیونی از کاخ سعدآباد!
با پایان کار کاخ موزه های سعدآباد در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲، این مجموعه در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر اعلام نمود: «یک میلیون و ۲۴ هزار و ۳۷۴ بازدید از موزه های سعدآباد در نوروز سال جاری انجام شده است. این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد افزایش را نشان داده است.»
پیشتر، کاخ موزه ملت، موزه اتومبیل های سلطنتی و موزه پوشاک سلطنتی، به ترتیب پربازدیدترین موزه های مجموعه سعدآباد اعلام شده بودند.

افتتاح بخش بین الملل نمایشگاه قرآن از ۱۴ فروردین
سی امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ با شعار «می خوانمت» در مصلی امام خمینی (ره) شروع به کار کرد و اعلام گردید که بخش بین الملل آن ۱۴ فروردین ماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام محمدمهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حسین روزبه معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، افتتاح می گردد.
منبع:

1402/01/14
21:38:11
5.0 / 5
362
تگهای خبر: اثر , بازی , برنامه , تلویزیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
علی جون - سرگرمی و طنز