علی جون
علی جون

انتشار رتبه بندی رسانه های جهان در سال ۲۰۲۳

انتشار رتبه بندی رسانه های جهان در سال ۲۰۲۳

علی جون: مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، نتایج رتبه بندی رسانه های جهان در سال 2023 موسسه سایمگو را اعلام نمود.به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، سایمگو (SCImago)، موسسه پژوهشی در اسپانیا است که به رتبه بندی موسسه ها و پژوهشگاه های علمی می پردازد.

به تازگی، سایمگو علاوه بر موسسه های علمی، به رتبه بندی رسانه های جهان نیز پرداخته و دو دوره از آنرا از سال ۲۰۲۲ منتشر نموده است. این رتبه بندی با عنوان "رتبه بندی رسانه های جهان" انتشار یافته است. هدف از انتشار این نقشه، کشف، شناسایی، ارزیابی و مقایسه توسعه دیجیتال، موقعیت و رهبری شرکت های روزنامه از نظر شهرت در وب است.
شاخص های به کار رفته در رتبه بندی رسانه های جهان
به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، فاکتورهای زیادی برای این رتبه بندی به کار رفته است، اما مهم ترین این شاخص ها عبارتند از:
۱. امتیاز اقتدار: کیفیت کلی وب سایت و تأثیر آن بر سئو اندازه گیری می شود. این امتیاز بر طبق تعداد بک لینک ها، دامنه های ارجاع دهنده، ترافیک جستجوی ارگانیک و بقیه داده ها محاسبه می شود.
۲. رتبه بندی دامنه (AHREFS): با قدرت و اقتدار یک وب سایت اندازه گیری می شود. این امتیاز با میزان بک لینک های یک سایت، پست ها در رسانه های اجتماعی و بقیه داده های مرتبط محاسبه می شود.
۳. جریان استنادی (MAJESTIC): بازتابی از تعداد لینک هایی است که به یک وب سایت معین انجام شده است؛ با صرف نظر از این که لینک ها کیفیت خوب یا ضعیفی دارند.
۴. جریان اعتماد (MAJESTIC): کیفیت پیوندهایی که به یک وب سایت شده را اندازه گیری می کند. هرچه میزان جریان اعتماد بیش از جریان استنادی باشد نشان دهنده کیفیت لینک های بالاتر است.
هرکدام از این شاخص ها امتیازی برابر با ۲۵ درصد دارند.
معرفی بالاترین رسانه های جهان بر طبق رتبه بندی سایمگو
براین اساس «گاردین»، «نیویورک تایمز» و «یو اس تودی» به ترتیب از کشورهای انگلستان، آمریکا و آمریکا در رتبه های اول تا سوم قرار گرفته اند. زبان هر پنج رسانه برتر جهان نیز انگلیسی است.جدول ۱. بالاترین رسانه های جهان بر طبق رتبه بندی سایمگو
معرفی بالاترین رسانه های ایران بر طبق رتبه بندی رسانه های جهان توسط سایمگو
بر طبق معیارهای مطرح شده در رتبه بندی رسانه های سایمگو، ۸ رسانه از ایران در این رتبه بندی حضور دارند.
براین اساس «همشهری»، «تهران تایمز» و «جام جم» به ترتیب در رتبه اول تا سوم کشور در رتبه بندی رسانه های جهان قرار گرفته اند.جدول ۲، بالاترین رسانه های ایران بر طبق رتبه بندی رسانه های جهان توسط سایمگو

از این ۸ رسانه فقط «تهران تایمز» به زبان انگلیسی منتشر می شود. رسانه «شرق» نیز به زبان های انگلیسی، عربی و فارسی منتشر می شود. «خبر ورزشی» تنها رسانه تخصصی ورزش در بین هشت رسانه برتر ایران است.

منبع:

1402/03/12
14:16:54
5.0 / 5
338
تگهای خبر: رسانه , سایت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
علی جون - سرگرمی و طنز