علی جون
علی جون
به همت جمعی از دانشجویان سراسر كشور؛

لبخند ایران طرحی برای کاهش محرومیت محلات حاشیه نشین

لبخند ایران طرحی برای کاهش محرومیت محلات حاشیه نشین

علی جون: به گزارش علی جون، فعالیت گروه ها در طرح لبخند ایران، در زمینه آموزشی بیشتر از سایر عرصه ها بوده و بعد از آن فعالیت در زمینه فرهنگی در رتبه دوم قرار دارد.


به گزارش علی جون به نقل از مهر؛ تحقق عدالت اجتماعی و کاهش سطح معیشت مردم دغدغه خیلی از افراد جامعه است. دراین میان همواره جوانان و دانشجویان پیشتازان عرصه توجه به محرومین بوده و در فرصت ها و تشکل های مختلف در سالهای گذشته تلاش کردند اندکی وضع معیشت مستضعفین و محرومین را بهبود ببخشند. آرمان خواهی و عدالت طلبی دانشجویان همواره سبب شده تا این افراد بعنوان یک عنصر فعال در جامعه و خصوصاً رسیدگی به مستضعفین و محرومین به شمار بیایند و این مورد در طول دهه ها بعنوان خصیصه بدون تغییر جنبش دانشجویان در ایران وجود داشته است. لبخند ایران، یک قرار جمعی دانشجویی برای نشاندن لبخند بر چهره مردم ایران با حضور در محلات حاشیه نشین است که از میلاد پیامبر رحمت تا روز دانشجو طراحی شده و با حضور و فعالیت حدود ۳۰۰ دانشگاه کشور و با همت و هدایت جمعیت دانشجویی امام حسن (ع) برگزار می شود. باآنکه سال قبل لبخند ایران اقداماتی را در جهت کاهش محرومیت در کشور انجام داد؛ با این وجود این قرار دانشجویی سال جاری اهداف بیشتری را برای محله های حاشیه نشین کشور در نظر دارد. همچون اهداف این پویش میتوان به موارد زیر اشاره نمود: - تقویت انسجام و همبستگی ملی در میان دانشجویان و افزایش سطح مسئولیت پذیری اجتماعی و آشنایی با مشکلات و مسائل کشور - خدمات رسانی اجتماعی مادی و معنوی و ترویج فرهنگ عمومی آن - کمک به احیا و فراگیری شعار خدمت رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت -استمرار فعالیت بدنه تشکل دانشجویی در محله های حاشیه نشین پس از هجرت به مناطق دورافتاده استان -به کارگیری ظرفیتهای مردمی در کاهش مشکلات و موانع پیشرفت محلات حاشیه نشین زمان بندی اجرا
پویش لبخند ایران از میلاد رسول اکرم (ص) در تاریخ ۲۲ مهر شروع شده و تا ۱۶ آذر به مدت ۸ هفته ادامه خواهد یافت. گروه ها و دانشجویان فعال در پویش لبخند ایران جمعاً ۲۸۵ گروه جهادی و دانشجویی از سراسر کشور حضور داشتند که زمینه فعالیت بیشتر از ۴ هزار دانشجو را فراهم آوردند. پراکندگی استانی گروههای فعال پویش لبخند ایران در مقیاس ملی اجرا گردید و ۲۸۵ گروه دانشجویی از سراسر کشور در این پویش شرکت نمودند که بیشترین گروه ها از دانشگاه های خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی و خراسان رضوی حضور داشته اند.
دانشجویان فعال در پویش ملی لبخند ایران در سال گذشته، دانشجویان با حضور در محله های حاشیه نشین به عرضه خدمات اجتماعی در این محلات اقدام نمودند. در خلال پویش سال قبل ۴۲۷۵ دانشجو، فعالیت داشته اند که بیشترین تعداد دانشجویان در استانهای خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی و خراسان رضوی حضور داشته اند. عرصه های فعالیت دانشگاه های فعال در پویش ملی لبخند ایران، با عنایت به میزان حضور و فعالیت خود در محله های حاشیه نشین و همینطور دسترسی به نیروی تخصصی و نیاز محلات هدف در زمینه های آموزشی، سلامت، عمرانی و فرهنگی مبادرت به خدمت رسانی نموده اند. فعالیت گروه ها در زمینه آموزشی بیشتر از سایر عرصه ها بود و بعد از آن فعالیت در زمینه فرهنگی در رتبه دوم قرار دارد. نمایی از میزان حضور گروه ها در زمینه های فعالیت به شکل زیر می باشد. میزان فعالیت دانشگاه ها هر یک از دانشگاه های عضو پویش، با عنایت به زمان بندی فعالیت خود و همینطور نیاز محلات هدف و توان نیروی انسانی، مبادرت به برنامه ریزی و فعالیت نموده اند. دانشجویان معمولا ۴ هفته به اقدامات خیرخواهانه و داوطلبانه مشغول می شوند. بعضی از آنان ۳ و برخی دیگر ۵ تا ۶ هفته از زندگی خویش را به این فعالیت ها اختصاص دادند. سال قبل دانشجویان حدود ۸۰ دانشگاه در فعالیتهای داوطلبانه جمعیت امام حسن (ع) حضور داشتند. محلات هدف دانشگاه های فعال در پویش لبخند ایران، هدف خویش را محلات حاشیه نشین قرار داده اند و در این پویش جمعاً ۲۱۷ محله حاشیه نشین کشور میزبان گروههای دانشجویی بوده اند. عزم لبخند ایران برای اقدام محکم تر برای امسال سال جاری هم دانشجویان و خیرین حاضر در جمعیت امام حسن در تلاش هستند تا با ایجاد گروههای کوچک تر جهادی اهداف خویش را در محلات کمتر برخوردار و فقیر نشین دنبال کنند و تا تا پایان طرح لبخند ایران امسال به اهداف خود دست یابند. خبرگزاری مهر همچون گذشته در تلاش است تا با معرفی اقدامات داوطلبانه گروههای دانشجویی، مردمی یا جهادی، اثر تلاشهای این خیران را در کاهش محرومیت در سرتاسر کشور نشان دهد.


منبع:

1402/07/29
08:25:54
5.0 / 5
266
تگهای خبر: آموزش , اثر , برنامه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز