علی جون
علی جون
گفت وگو با نویسنده سریال بوم و بانو

عاشقانه های تاریخی هنوز هم می توانند سریال شوند

عاشقانه های تاریخی هنوز هم می توانند سریال شوند

نویسنده «بوم و بانو» ساخت عاشقانه های تاریخی گوناگون در سال های اخیر را دلیلی برای تكراری شدن قصه ها و نگرانی بابت مقایسه آنها نمی داند و معتقد است: باتوجه به تاریخ غنی و نیز ظرفیت هایی كه برای نمایشی شدن دارد و ابعاد بزرگی از تاریخ كه در فیلم ها و سریال های ما هنوز مغفول مانده است، ساخت چند سریال تاریخی نمی تواند نگران كننده باشد.


شعله شریعتی که این روزها سریال «بوم وبانو» به قلم او از شبکه دو سیما در حال پخش است، درباره نگارش این سریال به خبرنگار ایسنا تصریح کرد: این طرح را ۱۲ سال پیش نوشتم و وقتی پس از ۱۰ سال در سال ۱۳۹۶ سراغش رفتم خیلی تغییرات در آن ایجاد کردم. در آن زمان فقط یک دفعه این فیلم نامه را به شبکه سه ارائه کردم که شاید شبکه سه آن تهیه کننده ای که من معرفی کردم مدنظرش نبود و کار ساخته نشد. در تلویزیون با تغییر مدیریت این مسائل پیش می آید. خودم هم درگیر کارهای دیگر شده بودم. تا اینکه دو سال پیش کار را باردیگر به جریان انداختم. وقتی وارد نگارش شدم محورها و موقعیت های داستانی قصه و شخصیت ها را گسترش دادم. نوشتن «بوم و بانو» دو سال زمان برد. سال ۹۶ شروع کردم و زمستان ۹۸ به اتمام رسید. در مرحله نگارش فیلم نامه خانم اعظم بهروز هم با من همکاری داشتند.
او یکی از دلیلهای طولانی شدن نگارش سریال «بوم و بانو» را تحقیق درباره دوره تاریخی مورد نظر اعلام نمود و اضافه کرد: کار تاریخی را می توان بدون تحقیق هم نوشت اما نتیجه مورد نظر حاصل نمی گردد. باید فضای آن دوران را لمس کنی و دیالوگ ها را درست بنویسی. من گاهی نامه های اداری آن دوران و نامه های اشخاص و هر چیز را که مربوط به آن دوران بود مطالعه می کردم. رمان می خواندم، کتاب های تاریخی می خواندم و سرنوشت رجال سیاسی و شخصیت ها را می خواندم. نویسنده باید بتواند آن دوران را کاملا تصور کرده و قصه اش را از دل آن استخراج کند.
شریعتی با مهم خواندن نقش فیلم نامه در موفقیت سریال ها، دراین زمینه بیان کرد: اگر فیلم نامه خوب نباشد هر چقدر عوامل اجرایی قوی باشند چون کار روی پایه درستی بنا نشده است نتیجه مورد نظر حاصل نمی گردد. فیلم نامه جذاب حتی با یک اجرای متوسط هم می تواند مخاطب را با خود همراه کند.
این نویسنده که در سریال «بوم و بانو» داستانی عاشقانه را در بستری تاریخی همراه با تنش های مذهبی و سیاسی روایت کرده است، درباره ابعاد مختلف این سریال توضیح داد: نمی توانم بگویم کدام بعد کار برایم پررنگ تر است. همه این ها در کنار هم معنا پیدا می کنند. «بوم و بانو» در ابتدا بعنوان یک کار مناسبتی نوشته نشده بود بلکه زندگی نقاشی بود که متفاوت و خاص بود. آدمی که در دوران خودش نگاه متفاوت و خاصی دارد. وقتی در بستر تاریخ برای قصه تحقیق می کنی برشی از آنرا باید انتخاب کنی. من دیدم در دورانی ممنوعیت ها زیاد شده بود و این می توانست روی زندگی یک نقاش هم اثرگذار باشد. همان ۱۲ سال پیش که برای نخستین بار طرح را به تلویزیون ارائه کردم آنها پیشنهاد کردند که موضوع محرم را هم واردش کنم و من بعدها متن را غنی تر و تحقیق بیشتری کردم.
شریعتی در پاسخ به این پرسش که فیلم نامه اش مشمول سانسور یا حذفیات شده است یا خیر؟ اظهار داشت: برای فیلم نامه ی «بوم و بانو» این اتفاق نیفتاد. من می توانم بگویم از نویسنده هایی هستم که این اتفاق بسیار کم برای آثارم می افتد. وقتی ما طرح را ارائه می دهیم از همان موقع پیشنهادها و نظراتی از جانب سازمان صداوسیما مطرح می شود و در این مرحله ممکنست طرح و فیلمنامه تغییراتی کند. این مراحل قبل از اجراست. در مرحله تولید اثر من شاهد تغییر یا سانسور چندانی نبود.او افزود: کارگردان هم وقتی آمد برای کار پیشنهاداتی داشت. ما هنوز در حال تصویربرداری هستیم. تصویربرداری سریال «بوم و بانو» از مهر سال قبل آغاز شد. تا پیش از کرونا من بیشتر به سر صحنه می رفتم اما الان کمتر حضور دارم.
این نویسنده درباره اهمیت ساخت آثار تاریخی که قدرت مقابله با برنامه های شبکه های ماهواره ای را داشته باشد، اظهار نمود: من همیشه اهتمام کرده ام سطح کارهایم را ارتقاء بدهم و فیلمنامه ای بنویسم که ارزش دیدن داشته باشد و موثر باشد. هر چند در نهایت به جهت اینکه یک فیلمنامه خوب به یک اثر خوب تبدیل بشود عوامل دیگری هم دخیل هستند که حتی برخی از آنها در حیطه کنترل و یا انتخاب فیلمنامه نویس نیست. به شخصه معتقدم کار خوب مردم را با خودش همراه می کند و وظیفه ما هم همین است که به انتظار مخاطب و وقتی که برای تماشای کار می گذارد احترام بگذاریم و با خلق یک کار خوب و قابل دیدن قدردانش باشیم و با تولید آثار ضعیف مخاطبمان را دلزده و دلسرد نکنیم. طبیعی است که اگر ما به این وظیفه درست عمل نکنیم مخاطب ممکنست در این فضای رقابتی بخواهد برنامه های مورد پسندش را از مجرا و کانال دیگری دنبال کند.
نویسنده سریال «بوم و بانو» با اعلان اینکه اگر عوامل اجرایی یک پروژه از حیث مالی تامین باشند و مشکلات مالی کمتر باشد طبیعتا با آرامش و همدلی بیشتری کار می کنند، در عین حال اظهار داشت: به شخصه اجازه ندادم مشکلات مالی یا تعویق دستمزدم روی کیفیت کار یا انرژی ای که برای تحقیق و نگارش کار می گذارم اثر بگذارد، ولی از طرفی منصفانه نمی بینم وقتی عوامل یک سریال با همه توان و تخصصشان زحمت می کشند، با مشکلات مالی دست به گریبان باشند. حتما همه تلاش می کنند حتی علی رغم مشکلات مالی بهترین خودشان را ارائه بدهند ولی مسلما اگر از حیث مالی تامین باشند با آرامش و همدلی بیشتری کار می کنند و احساس می کنند زحمت و جایگاهشان ارج گذاشته شده و ناخودآگاه کارآیی شان افزایش می یابد. رضایت عمومی عوامل خواه ناخواه به ارتقای کیفیت کمک می نماید. بی شک بودجه بیشتر می توانست امکانات اجرایی بیشتری را در اختیار گروه سازنده قرار بدهد و امورات اجرایی را تسهیل کند، ولی نمی توانم بگویم الان به خاطر مشکلات مالی کسی کم گذاشته است. من شاهد تلاش همه همچون خودم بودم.
شریعتی درباره چینش بازیگران سریال «بوم و بانو» که تلفیقی از بازیگران حرفه ای و جدیدالورود در کنار هم است، توضیح داد: بیش از هر چیزی تطابق نقش و کاراکتر با بازیگر مهم است؛ همین طور توان و استعداد بازیگر برای اجرای نقش که گاهی در بازیگران تازه کار که خصوصا خاستگاه شان تئاتر بوده است، وجود دارد؛ در این صورت خوب است که بازیگران تلفیقی از بازیگران جدید و قدیمی تر و باسابقه تر باشند؛ البته به شرطی که بازیگر در اجرای نقش تسلط داشته باشد و نقش را به درستی ایفا کند.
این نویسنده ساخت چند سریال عاشقانه تاریخی در سال های اخیر را دلیلی برای تکراری شدن قصه ها و نگرانی برای مقایسه آنها ندانست و اشاره کرد: باتوجه به یک تاریخ غنی از حادثه و واقعه، تنوع موضوعات و ژانرهای تاریخی و نیز ظرفیت هایی که برای نمایشی شدن دارد و ابعاد بزرگی از تاریخ که در فیلم ها و سریال های ما هنوز مغفول مانده است، ساخت چند سریال تاریخی نمی تواند جای نگرانی داشته باشد. خصوصا وقتی می بینیم این آثار تفاوت های شان خیلی بیشتر است و شاید بیشترین نقطه اشتراک شان دستمایه قرار دادن سوژه یا قصه ای است که از دل تاریخ سربرآورده و یا از تاریخ الهام گرفته است. این مساله نمی تواند به خودی خود نقطه ضعفی برای این آثار محسوب شود.
شعله شریعتی که نگارش فیلم نامه سریال هایی همچون «خانه بی پرنده»، «همسفر» و «خط قرمز» را در کارنامه دارد، درباره سریال «خط قرمز» که در دوره خودش با استقبال مخاطب مواجه گردید و ایده نگارش آن تصریح کرد: آن سال بوسیله سازمان بهداشت جهانی گفته بودند سال بهداشت روان جوانان است. من پیش از «خط قرمز» سریال «همسفر» را برای شبکه سه نوشته بودم. به من گفتند با موضوع جوانان سریالی بنویسم. من بررسی کردم که مسائل جوانان در آن روزها چه بود و از سویی نمی خواستم خیلی رو و شعاری بنویسم می خواستم در لایه های زیرین داستان به این مسائل بپردازم بطوریکه موثر باشد. درباره ایدز صحبت شده بود اما تا آن موقع مستقیم نرفته بودیم سراغ یک بیمار ایدزی. آن زمان می دیدم که از بچه های کوچک تا افراد مسن «خط قرمز» را می دیدند.
او در آخر اظهار داشت: ما برای سریال «بوم و بانو» خیلی سعی کردیم. پروژهای تلویزیونی الان مشکلات مالی زیادی دارند. امیدوارم آن تاثیری را که باید روی مخاطب بگذارد تا خستگی ما هم از تن بیرون رود. من این کار را خیلی صادقانه نوشتم.
به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، «بوم و بانو» سریال مناسبتی محرم ۱۳۹۹ است که تابحال هشت قسمت از آن به روی آنتن شبکه دو سیما رفته است. این سریال به قلم شعله شریعتی و اعظم بهروز توسط سعید سلطانی کارگردانی شده و تهیه کنندگی آن نیز بر عهده آرمان زرین کوب است.
عوامل این سریال که در حدود ۴۰ قسمت ایجاد می شود هنوز در حال ادامه تصویربرداری هستند. بازیگرانی همچون مسعود رایگان، بهنام تشکر، فریبا متخصص، مهدی احمدی، ساغر قناعت و دیبا زاهدی در سریال «بوم و بانو» ایفای نقش می کنند.1399/06/25
12:54:37
5.0 / 5
930
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز