علی جون
علی جون
محمدرضا حسینیان در گفت وگو با علی جون:

بعنوان مجری برنامه مذهبی از خودم مراقبت می كنم

بعنوان مجری برنامه مذهبی از خودم مراقبت می كنم

به گزارش علی جون محمدرضا حسینیان ـ مجری تلویزیون ـ این توقع مخاطبان كه مجری های مذهبی باید چهارچوب های دینی و مذهبی كه از آنها سخن می گویند را رعایت نمایند، بجا و به حق می داند و می گوید علیرغم این ملاحظات، حواسش بوده تا دین برایش تبدیل به تجارت و دكان نشود.


حسینیان که در روزهای اربعین اجرای برنامه زنده «تشرف» را در حرم امام رضا(ع) عهده دار بود، در گفت وگویی با ایسنا، درباره لزوم برنامه سازی مذهبی متناسب با نسل جوان توضیح داد: من چندین سال است که تجربه اجرای مذهبی در تلویزیون را دارم. علی الاصول برنامه های مذهبی باید متناسب با سنین مختلف و نیازهای مختلف، تغییراتی را به خودشان بدهند. در حرم امام رضا(ع) نیازهای یک پدر ۵۵ ساله با دختر ۱۵ساله اش متفاوت است؛ او چیزهایی می خواهد و در ذهنش است که ممکنست در ذهن دخترش نباشد. امام علی(ع) فرموده اند فرزندانتان را متناسب با زمان بار بیاورید. یعنی اگر دختری ۱۵ ساله مثل پدر ۵۵ ساله اش فکر کند گویا عقب است و نمی توان گفت آفرین که اینطور فکر می کند. هر کسی باید متناسب با جهان بینی خودش اندیشه کند.
او اضافه کرد: ما در این فصل با دعوت از چهره هایی که مردم دوستشان دارند و بنظر می رسد در مکان های مذهبی دیده نشده اند، کوشیدیم قشر جدید را به سبد مخاطبانمام اضافه نماییم.
حسینیان در همین زمینه با یادآوری قسمتی از برنامه تشرف با حضور جعفر دهقان افزود: «چند روز قبل که آقای جعفر دهقان میهمان ما بودند گفتند چرا فکر می کنید امام رضا(ع) فقط برای قشر خاصی از جامعه است؟ اصلا اینطور نیست امام رضا (ع) متعلق به همه است. آقای دهقان گفتند، اتفاقا من شاهد هستم بسیاری از بازیگران و سلبریتی های جوان سینما کلی با امام رضا(ع) درد دل دارند و نذر و نیاز و خواهش و تمنا کرده اند. همه آنها پشت دلشان یک تصویر از این گنبد و بارگاه است.
او اضافه کرد: به همین خاطر ما در فصل جدید برنامه که در حال پخش است در شبکه مهمی مثل شبکه یک و مکان مقدس و مهمی مثل حرم حضرت رضا (ع) اهتمام می نماییم این مجموعه از نگاه های جدید را به سمت برنامه خودمان جلب نماییم و امیدوار باشیم آن قشری که عاشق امام رضا(ع) هستند و آن قشری که عاشق امام رضا(ع) هستند اما ممکنست ما در ظاهر درکشان نکنیم از تماشای این برنامه لذت ببرند. امام رضا(ع) متعلق به همه مردم ایران است و ما باید با سلیقه عمل کرده و این لذت را از کسی نگیریم.
حسینیان در ادامه عنوان نمود که حضور انوش معظمی بازیگر نقش حرمله در برنامه «تشرف» وقتی که این بازیگر از امام رضا (ع) و امام حسین (ع) صحبت کرده است و نیز وقتی از مادرش که یک چهره مذهبی است صحبت کرده، مخاطبان بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است.
این مجری درباره حساسیت هایی که متوجه مجریان مذهبی است و توقعات مخاطبان از مجریان برنامه های معارفی، اظهار نمود: به نظرم این توقع، توقع درستی است و مردم این حق را دارند که نسبت به همه کسانی که در لباس مذهب هستند و نه فقط مجری، توقعات خاصی را داشته باشند. طبیعی است که همه کسانی که درباره موضوعات و مفاهیم مذهبی کار می کنند باید این مراقبت را هم از خودشان داشته باشند و هم از کیان و شرفی که تحت عنوان دین هست و باید از آن حفاظت شود. اگر این انتظارات برآورده نشود ما آسیبی به اصل ماجرا زده ایم.
حسینیان اضافه کرد: اهتمام می کنم روی آنتن تلویزیون دین فروشی نکنم. تمام تلاشم را می کنم که دین برایم تبدیل به موضوعی نشود که بخواهم از کنارش برای خودم نمدی از این کلاه بدوزم. بعنوان یک مجری که به من اعتماد می شود اهتمام می کنم این کار را به درستی انجام دهم و حداقل خودم با خودم روراست هستم و اهتمام می کنم این مراقبت ها را از خودم انجام دهم.
مجری برنامه «تشرف» همین طور درباره اجرای این برنامه در حرم امام رضا (ع) اظهار داشت: جا دارد از از دوستانمان در مجموعه آستان قدس رضوی که این ایده را پذیرفتند تشکر کنم. پشت بام حرم امام رضا(ع) همیشه جای حضور واعظان، مداحان و چهره های مذهبی بوده است و شاید کمتر اتفاق افتاده بود که ما در صحن و سرای امام رضا(ع) حضور چهره های هنری را ببینیم. البته هنرمندانی که در این برنامه دعوت شدند حتما با مفاهیم فرهنگی و هنری و مذهبی پیوستگی و وابستگی دارند اما این فضای باز جدید خیلی در جذب مخاطب به ما کمک می نماید. مخاطبان برایشان جالب است که فلان بازیگر از عاشقان حضرت رضا (ع) بوده و آنها نمی دانستند.
حسینیان در پاسخ به پرسشی در خصوص حضور چهره های بازیگری در قامت مجری و در قاب تلویزیون، اظهار داشت: دراین زمینه خیلی صحبت ها دارم اما ترجیح می دهم فقط به این نکته اشاره کنم که تصمیم گیران صنعت رسانه اگر عدالت را رعایت نمایند خاطر آدم جمع می شود؛ عدالت درخلال حضور ستاره ها و مجری ها، عدالت درخلال کسانی که برای رسانه فداکاری کردند و کسانی که در رسانه، ما فداکاری از ایشان ندیدیم و عدالت درخلال کسانی که جان و جوانی شان را برای رسانه دادند و کسانی که از رسانه فقط بعنوان ابزار استفاده کردند، باید رعایت شود.
وی در ادامه اظهار داشت: من انتقادی به کسی ندارم؛ فقط می گویم اگر نگاه عادلانه باشد همه چیز درست می شود. باید میان سربازان فداکار رسانه و چهره های دیگر عدالتی باشد و این ها را برای خودمان حفظ نماییم.
حسینیان در عین حال استفاده از بازیگران بعنوان مجری در برنامه های تلویزیونی را بعنوان چاره ای برای رقابت با دیگر رسانه ها دانست و عنوان کرد: جای خوشی است که رسانه در حال مبارزه برای جذب مخاطب است. ما نمی توانیم در این حوزه تعیین تکلیفی نماییم. بالاخره رسانه هم دوست دارد در جدالی که با سایر رسانه های دوست و دشمن دارد موفق شود. تلویزیون ما دوست زیاد دارد ولی چندین برابرش دشمن دارد. همه در تلاشند که بتوانند مخاطب را جذب کنند.
او افزود: ما مجریان بسیار خوبی داریم که در سال های گذشته کارهای بزرگی در تلویزیون انجام داده اند، فقط باید مراقبت نماییم که این سربازها دلسرد نشوند و عدالت درباره شان حفظ شود.
حسینیان که مدتی از تلویزیون فاصله گرفته و مشغول برنامه سازی برای فضای مجازی بود، درباره فعالیت مجدد در تلویزیون توضیح داد: من فرزند تلویزیون هستم. کارمند رسمی تلویزیون هستم. نه رفتن به معنای رفتن بود و نه برگشن به معنای برگشتن. همیشه یک جریان در راه حرکت بود که ممکن بود در مقاطعی از تاریخ کم رنگ تر یا پررنگ تر شود. من گوینده رسمی تلویزیون هستم و سال هاست با این حرفه کار کرده ام. هم اکنون تحت مجوز سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فضای مجازی در کنار تلویزیون در دنیای مجازی هم فعالیت دارم. تمام فعالیت ها تحت نظارت سازمان مقرات فضای مجازی است. من در یک حوزه تخصصی یک تلویزیون اینترنتی دارم و مشغولش هستم.
به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، برنامه «تشرف» تا روزهای پایانی ماه صفر از شبکه یک پخش می شود.
بگفته حسینیان این احتمال وجود دارد که این برنامه پس از ماه صفر هم ادامه داشته و هر چهارشنبه از پشت بام حرم امام رضا (ع) و شبکه یک پخش شود. اما تحقق این امر بستگی به شرایط دارد و به خاطر کرونا و محدودیت های آن، چندان نمی توان دراین زمینه برنامه ریزی دقیق کرد.
منبع:

1399/07/19
20:49:06
5.0 / 5
906
تگهای خبر: ابزار , اینترنت , برنامه , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز