علی جون
علی جون
گفت وگو با كارگردان مجموعه مستند پرستاران

روایت یك شاهد عینی از فضای بیمارستان ها در روزگار كرونا

روایت یك شاهد عینی از فضای بیمارستان ها در روزگار كرونا

كارگردان مستند «پرستاران» كه درباره كادر درمان بعنوان خط مقدم مبارزه با كرونا ساخته شده است، می گوید خیلی از پرستاران گرفتار مشكلات حاد تنفسی، ریوی، آلرژی و مشكلات روحی شده اند. این كارگردان به نقل از پرستاران می گوید، «كاش مردم یك ساعت خودشان را جای آنها بگذارند.»


حسن وزیری زاده، کارگردان مجموعه مستند «پرستاران، درباره تجربه ساخت این مستند به ایسنا اظهار داشت: در بعضی از بیمارستان ها وقتی متوجه می شدند مستندساز هستیم، طوری برخورد می کردند که انگار جاسوس پیدا کرده اند. حتی بعد از آن که مجوزهایمان را به آنها نشان می دادیم، باز هم اصرار داشتند پرستارانی را معرفی کنند که از فیلتر خودشان عبور کرده باشند اما ما هیچوقت زیر بار این معامله نرفتیم.
او در پاسخ به این پرسش که باتوجه به قرار گرفتن در محیط بیمارستان ها در روزهای کرونا، سفارش اش به مردم چیست؟ اظهار داشت: خود این مجموعه مستند سفارش است و من نمی توانم سفارش ای کنم. بسیاری از پرستارها مشکلات حاد تنفسی، کلیه ای، آلرژی و مشکلات روحی پیدا کرده اند. پرستارها می گفتند مردمی که رعایت نمی کنند کاش فقط یک ساعت در وضعیت ما بودند تا درک می کردند.
او اضافه کرد: یکی از اتفاقات بد این است که می شنویم بعضی از پرستارانی که با آنها کار کردیم به کرونا مبتلا شده اند. از ۳۲ پرستاری که با آنها کار کردیم، تا حالا حدود ۲۷ نفر از این عزیران برای نخستین بار یا دومین بار کرونا گرفته اند.
وزیری زاده با اعتقاد بر اینکه تاثیرگذاری مستند بر مخاطب در بعضی سوژه ها از ساختار نمایش و داستان بیشتر است، دراین زمینه عنوان نمود، در بخش هایی از مستند «پرستاران»، از تصاویری که توسط پرستاران با موبایلشان ضبط شده است هم استفاده شده که حس مستند را بیشتر القاء کند.
او با اشاره به سختی ها و گره هایی که در حین ساخت با گروه همراه بود، توضیح داد: ما مصاحبه ها را اوایل اردیبهشت ضبط کردیم و فکر می کردیم زودتر به پخش برسد که تاخیر به وجود آمد و باتوجه به مشکلاتی که ایجاد می شود ما هنوز نتوانستیم مجموعه پنج قسمتی را بطور کامل ضبط نماییم. این برایمان دشوار است که ما به ۳۲ پرستار مدیونیم و قول دادیم این کار پخش شود و دوست داریم زمانی پخش شود که بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد.
عکس تزیینی است


منبع:

1399/09/09
12:13:58
5.0 / 5
946
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز