علی جون
طنزآور منتشر شد

می خندم، پس هستم

می خندم، پس هستم

علی جون: فصلنامه طنز ادبی با عنوان «طنزآور» با شعار «می خندم، پس هستم» منتشر گردید.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، دکتر علی خزاعی فر که انتشار دیرینه فصلنامه «مترجم» و استادی رشته ترجمه پژوهی دانشگاه فردوسی مشهد را در کارنامه خود دارد فصلنامه طنز ادبی با عنوان «طنزآور» را منتشر نمود. شعار مجله این است: می خندم، پس هستم.
رویا صدر در معرفی این فصلنامه نوشته است: هستی انسان بنا به تعریف ارسطویی٬ با خنده گره خورده؛ انسان می خندد، پس هست! نشانه اش در این روزهای سخت کرونایی٬ حجم عجیب آفرینش طنز در فضای مجازی است؛ باشد که روح وروان در سایهٔ خنده و طنز دمی بیاساید، نفسی تازه کند و شرایط را تاب آورد! چنین نگاهی به مقوله طنز و خنده (که آنرا لازمه زندگی در جوامع انسانی می داند) زمینه سازشکل گیری و انتشار فصلنامه «طنزآور» است که نخستین شماره اش اخیرا انتشار یافته و جمله به روزرسانی شده! دکارت (می خندم٬ پس هستم) را شعار خود قرار داده است!...
آثار «طنزآور» که روش خودرا «فصلنامه طنز ادبی» عنوان کرده وجه ادبی دارند که در قالب شعر٬ داستان کوتاه و مقاله طنز ارائه شده اند. این امر در سابقه نشریات طنز اگر نگوییم استثنایی٬ لااقل کم نظیر است. نشریات طنز از ابتدا تابحال جز موارد اندکی مثل «ماهنامه گل آقا» کمتر وجه ادبی و نظری طنز را محور و موضوع کار خود قرار داده اند. بااینکه چهره های مهم طنز معاصر از مطبوعات برخاسته اند و آثاری چون نوشته های ستون چرندپرند علامه دهخدا در صوراسرافیل از آثار ماندگار ادبیات و طنز معاصر به شمار می آیند ولی نشریات طنز بعنوان یک جریان مطبوعاتی بر برخورد روزآمد با رخدادهای اجتماعی و سیاسی و پاسخگویی به نیاز آنی مخاطب متمرکز بوده اند و اگر هم در آنها توجه به وجه ادبی طنز مدنظر قرار گرفته، برخاسته از نگاه فردی طنزنویسان بوده و رویکرد غالب این نشریات به شمار نمی آمده است. بدین جهت کوشش «طنزآور» برای بازتاب دغدغه های انسان ها در قالب های ماندگار طنز امری قابل اعتنا و مبارک است.
این نشریه در همین نخستین شماره، مطلب خواندنی کم ندارد. بااینکه تاکید آن بیشتر در زمینه داستان و نثر طنز است ولی از مقالات پژوهشی نیز غافل نیست. همین طور در همراه کردن آثار مکتوب با کاریکاتورهای خارجی به تناسب موضوع مطالب، به وجه تصویری طنز نیز توجه دارد.
بخش مهمی از این نشریه به طنز ملل اختصاص دارد. علی خزاعی فر (صاحب امتیاز، مدیرمسئول و سردبیر نشریه) خود دانش آموخته زبان و ادبیات انگلیسی است و تجربه ۳۰ سال انتشار نشریه معتبر مترجم را در کارنامه خود دارد. بدین جهت «طنزآور» توانسته علاوه بر استفاده از آثار طنزنویسان ایرانی٬ به مدد همکاری گروه زبده ای از مترجمان٬ آثاری خواندنی از طنزپردازان جهان را نیز به مخاطب فارسی زبان معرفی نماید. همین طور در دو مقاله مستقل به بررسی خاصیت های طنز در اتحاد جماهیر شوروی و طنز انگلیسی پرداخته که هردو بسیار خواندنی است.
در این میان البته لوگو نشریه کمی ناخواناست که در نظر من می تواند نشانه ای از نامشخص بودن جایگاه طنز در جامعه امروز باشد! نکته قابل ذکر دیگر این که این نشریه به جایی وابسته نیست و از نظر مالی مستقل است و بالطبع این امر ممکنست بر طیف همکاران تصویری و نوشتاری تاثیر بگذارد، امری که تاثیر آن بر گرافیک نشریه و بخش تصویری آن در همین نخستین شماره مشهود است. با این وجود حالا که هیچ نشریه طنزی منتشر نمی گردد، انتشار طنزآور رخدادی فرخنده است که امید می رود با تمرکز بر وجه ادبی طنز بتواند بر ارتقای سطح این بخش از ادب معاصر ما مؤثر باشد و لحظات خوبی را برای مخاطب سرگردان امروز ایرانی فراهم آورد.
منبع:

1399/09/15
13:50:48
5.0 / 5
894
تگهای خبر: داستان , شعر , طنز , مخاطب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲