علی جون
افتخاری:

بازنشستگان كشوری نگران تامین منابع مالی همسان سازی نباشند

بازنشستگان كشوری نگران تامین منابع مالی همسان سازی نباشند

به گزارش علی جون مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اعلان اینکه با اجرای طرح همسان سازی، حقوق بازنشستگان 80 درصد افزایش داشته است اظهار داشت: بازنشستگان نگران تامین منابع مالی همسان سازی نباشند.


به گزارش علی جون به نقل از مهر، اکبر افتخاری اظهار داشت: تامین منابع پرداخت حقوق حدود یک و نیم میلیون بازنشسته کشوری بعد از اجرای طرح همسان سازی کار پیچیده و سختی است که البته، با حمایت دولت محترم ادامه خواهد یافت. وی با اعلان اینکه «بار بزرگی بر دوش صندوق بازنشستگی کشوری قرار گرفته است»، اضافه کرد: شرایط اقتصادی کنونی کشور، تداوم تحریم ها و شیوع بیماری کرونا از اواخر سال گذشته، تامین منابع مالی را بسیار دشوار کرده است.

افتخاری با قدردانی از حمایت های ویژه محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در یک سال قبل برای تحقق و اجرای طرح همسان سازی اشاره کرد: صندوق بازنشستگی کشوری بدون یک حمایت جدی بالادستی در سطح دولت نمی توانست این کار را اجرائی کند؛ اما با پیگیری جدی وزیر محترم، کار پیش رفت و بخش های مختلف دولت با این طرح بزرگ که هزینه مالی سنگینی هم با خود داشت، همراه شدند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه مدیریت صندوق همیشه اهتمام داشته حقوق بازنشستگان را در بیست وپنجمین روز ماه پرداخت کند، اظهار داشت: متأسفانه حقوق آبان ماه در روز سی ام و حقوق آذرماه در ایام سی ام آذر و اول آبان پرداخت گردید که دلیل آن، به همین دشواری شرایط تکمیل منابع برای پرداخت ها برمی گشت.

وی با اعلان اینکه «برخی بازنشستگان به سبب تأخیر در پرداخت ها نگران شده اند که طرح همسان سازی متوقف شود»، این مساله را رد کرد و به بازنشستگان اطمینان داد نگران تداوم همسان سازی نباشند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بر این اساس اشاره کرد: ما اگر منابع پرداخت حقوق، بیست وپنجم هر ماه تامین شود؛ همان روز پرداخت خواهیم کرد و به هیچ وجه، نیت توقف پول در بانک و یا تأخیر در پرداخت ها را نداریم. افتخاری در ادامه به انتقادات گوناگون بازنشستگان از وضعیت بیمه تکمیلی و پرداخت نشدن بدهی های صندوق بازنشستگی کشوری اشاره نمود و اظهار داشت: تا شهریورماه، ما چندان تأخیری دراین زمینه نداشتیم؛ اما قبول دارم که در سه ماه گذشته و به سبب کمبود منابع مالی و اجرای طرح همسان سازی در پرداخت به بیمه گذار تأخیر داشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه «با رفع مشکلات کمبود منابع، پرداخت های خود به بیمه تکمیلی را به روز خواهیم کرد»، اضافه کرد: روند بهبود پوشش های بیمه تکمیلی هم ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به امضای توافقنامه بیمه دندانپزشکی با شرکت بیمه ملت اظهار داشت: در نظر داریم با تعریف فرمول هایی به سمتی برویم که با خرید عمده خدمات دندانپزشکی، هزینه های آنرا تا ۴۰ درصد کاهش دهیم.

وی با اعلان اینکه «بخشی از نقدها و ایرادها به کیفیت خدمات بیمه تکمیلی صندوق و شرکت بیمه گذار را قبول دارم»، درعین حال، تغییر شرکت بیمه گذار را باتوجه به رقم حق پرداختی بیمه برای هر بازنشسته را دارای ریسک بالایی دانست و اظهار داشت: بعنوان کسی که سابقه مدیریت در صنعت بیمه دارم و از شرکت بیمه ایران به صندوق بازنشستگی کشوری آمدم؛ معتقدم مدل کنونی (صندوقی) به نفع بازنشستگان است و دست مدیریت صندوق را برای افزایش پوشش های بیمه ای بیشتر باز می گذارد.

افتخاری دراین زمینه به مواردی چون تامین پوشش بیمه ای برای واکسن آنفلوانزا و عینک اشاره نمود و تصریح کرد: در مدلهای معمول، شرکت های بیمه به این سادگی افزایش پوشش را در وسط دوران قرارداد نمی پذیرند. مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه به اجرای بسته های مختلف «طرح یاری» با هدف افزایش قدرت خرید بازنشستکان اشاره نمود و اظهار داشت: در قالب این طرح، همه شرکت های وابسته به صندوق که دارای محصول یا خدماتی هستند که به مصرف کننده نهایی ارائه می شود (مانند: کفش ملی، لبنیات پگاه، هتل های ایرانگردی و جهانگردی و بیمه ملت)، محصولات و خدمات خودرا با تخفیف و تقسیط به بازنشستگان عرضه می کنند.

وی اشاره کرد: با ادامه روند موجود در کارهای اقتصادی صندوق، هیچ شرکتی در مجموعه ما نخواهد بود که خدمات خودرا با تخفیف و تقسیط به بازنشستگان ندهد و یا سودآوری آن در سبد منابع پرداختی به بازنشستگان قرار نگیرد.

افتخاری با اعلان اینکه «سودآوری ۱۰ هزار میلیارد تومانی شرکت های وابسته به صندوق در امسال، مستقیماً در بودجه افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده قرار خواهد گرفت»، اظهار داشت: امسال هم، قسمتی از منابع اجرای همسان سازی و یا گسترش پوشش های بیمه تکمیلی از محل همین درآمدها تامین شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با تاکید بر اینکه «یک ریال از منابع صندوق و یا سود شرکتها را در طرح یاری هزینه نکرده ایم»، توضیح داد: در بسته های طرح یاری، شرکت هایی مانند فروشگاه رفاه یا گروه انتخاب از اعتبارات خود هزینه می کنند و حمایت بانک عامل هم، ارتباطی به اعتبارات صندوق در بانک صادرات ندارد.

افتخاری بر این اساس اشاره کرد: منابع مالی صندوق یا بانک عامل که به پرداخت حقوق بازنشستگان اختصاص دارد، در طرح یاری هزینه نشده است و اگر بازنشستگان از خدمات و محصولات ارائه شده در این بسته ها ناراضی هستند؛ الزامی در استفاده از آنها ندارند. مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه به انتقاد بعضی از بازنشستگان درباره الکترونیکی شدن خدمات صدور گواهی کسر از حقوق و انتقال آن از ادارات به صندوق پاسخ داد.

بگفته افتخاری، ذی حسابی های دستگاه های اجرائی بارها به صندوق بازنشستگی نامه زده بودند و خواهان تعیین تکلیف و الکترونیکی شدن روند صدور گواهی کسر از حقوق شده بودند و دراین زمینه، از صندوق تعهداتی گرفته بودند. مساله بعدی این بود که بازنشستگان ساکن در شهرهای خارج از مراکز استان برای ستاندن گواهی باید به تهران مراجعه می کردند؛ بطوریکه ماهانه بیش از ۳۰۰۰ نفر از شهرهای مختلف به ستاد مرکزی صندوق می آمدند.

وی با اعلان اینکه «پس از الکترونیکی شدن، بیش از ۴۰ هزار گواهی کسر از حقوق طی دو ماه صادر کرده ایم»، اضافه کرد: ادامه روند سنتی نه مورد پذیرش ذی حسابی ها بود و نه مراجعه به مرکز برای بازنشستگان مخصوصاً در وضعیت شیوع کرونا، امکان داشت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در آخر درباره برنامه های جدید صندوق برای پشتیبانی از کارهای فرهنگی و هنری بازنشستگان، اشتغالزایی برای فرزندان بازنشستگان در فروشگاه های زنجیره ای، ارتقای کارت دریافت حقوق به کارت هویتی و خدماتی و اصلاح ایرادات اجرائی طرح همسان سازی توضیحاتی ارائه نمود.


منبع:

1399/10/10
15:53:47
5.0 / 5
531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲