علی جون
علی جون

دغدغه رسانه های جهان كدام واكسن بشر را نجات می دهد؟

دغدغه رسانه های جهان كدام واكسن بشر را نجات می دهد؟

علی جون: این روزها میزان موفقیت واکسن کرونا در شکست این ویروس مرگبار، یکی از مهمترین دغدغه های رسانه های دنیا شمرده می شود و در گزارش های گوناگون و متنوعی از احتمال موفقیت واکسن های گوناگونی که تولید شده است، سخن می گویند.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل های رسانه های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می کند. از مهمترین اخباری که او امروز (۱۳ دی ماه) به آنها پرداخته، آینده جهان پس از ویروس کرونا و سرنوشت جهان در سال ۲۰۲۱ است.
_ «فایننشال تایمز» نوشته است: بوریس جانسون، اختتام خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را لحظه اعجاب انگیز خواند، حال آن که نخست وزیر اسکاتلند گمان می کند جدایی انگلیس از اروپا آنرا گرفتار بحران خواهد ساخت.
_ «چاینا دیلی» نوشته است: چین پیمان تجاری با اتحادیه اروپا را یک کودتای دیپلماتیک پس از جنگ ها با آمریکا، خواند. پیمانی که در ایام پایانی ترامپ و با وجود هشدارهای گروه بایدن، با اتحادیه اروپا بسته شد.
_«ال موندو»، نشریه اسپانیایی نیز نوشته است: ویروس ها جهان را شکلی تازه بخشیدند. سال ۲۰۲۰ نشان داد ویروس ها به شکلی هراسناک، ویرانگرند. اما با این همه، آنها سهمی سازنده در جهان دارند و این از شگفتی های جهان است.
_ «گاردین» نوشته است: سرانجام انگلیس خط پایانی بر یکپارچگی خود و اتحادیه اروپا کشید. پایانی در بحران، بدون سر و صدا و بازی شادمانه. بورریس جانسون در پیام سال تازه، برگزیت خروج انگلیس از اتحادیه را نادیده گرفته و اشاره ای به آن نداشت. انگار نه انگار. پیام او تکیه بر تلفات کووید_۱۹ داشت و بر سرکشی و بی رحمی های سال ۲۰۲۰ بعد از گذشت ۴ سال و ۲۷ هفته از آخرین همه پرسی که انگلیس را دوپاره کرد، انگلیس از مدار اتحادیه اروپا خارج شد. جدایی با هشدارهایی برای اختلاف و شکاف بیشتر در انگلیس.
_ ترامپ در پیام سال تازه خود، نگاهی به پیش داشت و بایدن نگاه به پس. تضادی که در پیام آنها، آشکار بود. بایدن خواهان سرعت بیشتر در توزیع واکسن کرونا در آینده شد و ترامپ اشاره داشت که گفته بود واکسن کرونا فرا می رسد. ترامپ ریاست جمهوریش را در کاخ سفید، پیروزی تاریخی خواند و بایدن با لحنی آشکار، نگاه به روزهای در راه داشت. ترامپ درباره بودجه دفاعی آمریکا در جنگ با کنگره، راهی واشنگتن بود. بایدن اظهار داشت: ما باز می گردیم، پرقدرت تر از گذشته. او ۲۰ ژانویه کاخ سفید را از مردی تحویل خواهد گرفت که هنوز شکستش را نمی پذیرد.
_ واکسن آسترا زنه کا، در قیاس با واکسن های دیگر یک تحول است. به خلاف دیگر واکسن ها چون فایزر، بایو ان تک نیاز به انجماد ۷۰ درجه ندارد. سرمای معمول کافی است و انتقال و حمل آن آسان تر است. واکسن آسترا زنه کا، ویروس بی آزاری دارد که در سلول های انسان رشد نمی نماید. بنظر می رسد واکسن آسترا زنه کا، ۹۰ درصد موثر باشد. آسترا زنه کا، سنگ بنای امیدها در طرح واکسیناسیون است. واکسنی ارزان تر و آسان تر در حمل و فراوان تر از دیگر واکسن ها.
* از حاشیه خبرها:
«یو اس ای تودی» نوشته است: به راستی سفر به سمت همسایه بغلی زمین، سیاره سرخ ارزش دارد؟ اسکان در سیاره ای که نفس کشیدن در آن ممکن نیست. زندگی در سیاره ای که نمی توانید از خانه بیرون بیایید، به نظر منظره ای خوش نمی آید. سفر به زهره چه؟ در یک ثانیه آدمی بر سطح آن بخار می شود. مریخ هم به شکلی هراسناک، غیرقابل زندگی است. می گویند مسکونی کردن اعماق اقیانوس، آسان تر از اسکان بر سیاره سرخ است. اگر اتفاقی برای ساکنان مریخ بیافتد، کسی از زمین نمی تواند به کمکشان برود. سفری که ماه ها در راه خواهد بود. با این همه، انسان سودای سفر به مریخ را در سر دارد.1399/10/13
23:17:35
0.0 / 5
782
تگهای خبر: رادیو , رسانه , موثر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
علی جون - سرگرمی و طنز