علی جون
مهر بررسی می كند

مزایا و معایب طرح بازنشستگی قبل از موعد

مزایا و معایب طرح بازنشستگی قبل از موعد

کارشناسان معتقدند طرح بازنشستگی قبل از موعد معایب و مزایایی به همراه دارد به صورتی که احتمال عدم تصویب آن از جانب نمایندگان مجلس وجود دارد.به گزارش علی جون به نقل از مهر، طرح بازنشستگی قبل از موعد طرحی که در ساختمان هرمی شکل مجلس شورای اسلامی در حال چکش کاری است؛ موافقان و مخالفان زیادی دارد. باتوجه به نتایج منفی و معایب اجرائی شدن طرح «بازنشستگی قبل از موعد»، امکان دارد، این طرح، نتواند رأی اکثریت بهارستان نشینان برای تصویب را جلب کند؛ این، پیش بینی محمدرضا مبلغی، نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس از فرجام طرح «بازنشستگی قبل از موعد» در بهارستان است.
بر اساس قسمتی از طرح «بازنشستگی قبل از موعد»، شرط سنی از بازنشستگی حذف و مردان با ۲۵ و زنان با ۲۰ سال سابقه کار می توانند بازنشسته شوند و حقوق ۳۰ روزه دریافت نمایند. طرحی که بگفته موافقانش، برای ۳ تا ۵ میلیون نفر از جوانان، اشتغال ایجاد خواهدنمود و نرخ بیکاری را کاهش خواهد داد. در این میان، مخالفان «بازنشستگی قبل از موعد» معتقدند اجرای چنین طرحی، بار مالی زیادی برای دولت و صندوق های بازنشستگی به همراه دارد.
اما حجت الاسلام محمد رضا مبلغی، نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تأیید نظر منتقدان که تاکید دارند، این طرح به سبب بار مالی تحمیلی آن به دولت و سازمان تامین اجتماعی که حتی الان هم با بحران مالی سنگینی دست وپنجه نرم می کنند، ممکنست در رأی گیری احتمالی در صحن به تأیید نرسد، معتقد است: البته این طرح، قطعاً، مزایایی دارد اما از نگاه کارشناسی، نتایج منفی ناشی از اجرای «بازنشستگی قبل از موعد»، بیشتر و جدی تر به نظر می آید.
مبلغی، با اشاره به اینکه طرح، مصوب نشده و به اجرا درنیامده و هنوز روی کاغذ است و نیاز به چکش کاری دارد، افزود: از مزایای طرح، ورود افراد تازه نفس به بدنه دولت و خروج افرادی است که دیگر تمایل ندارند در سیستم دولتی فعالیت کنند به این جهت، در وضعیت فعلی، طرح بازنشستگی قبل از موعد، فضای جدیدی را برای اشتغال در بدنه دولت به وجود می آورد.
وی اضافه کرد: درعین حال، حتی اگر این طرح تصویب و به درستی هم اجرا شود، در خوش بینانه ترین حالت، مسکنی برای افراد بیکار است، و قاعدتاً راهگشای حل مشکل بیکاری نخواهد بود.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با یادآوری اینکه یکی از ضعف های این طرح، این است که بجای خروج نیروهای مازاد از بدنه دولت، ممکنست نیروهای ماهر و باتجربه قوه مجریه بازنشسته شوند، اظهار داشت: همین طور احتمال دارد، فضا و زمان لازم در اختیار کسانی قرار گیرد که قصد دارند، کسب وکار جدیدی راه اندازی کنند و درآمد تازه ای داشته باشند تا در وضعیت تورمی فعلی، مکمل دریافتی حقوق بازنشستگی آنان شود.
مبلغی اضافه کرد: طبیعی است، دولت و سازمان تامین اجتماعی به سبب فشار تحمیلی مالی با تصویب این طرح، مخالفت کنند؛ دولت، ناگزیر می شود، هم حقوق مشمولان بازنشستگی قبل از موعد را بپردازد و هم از ادامه بیمه پردازی این مشمولان محروم شود.
وی در آخر پیش بینی کرد: باتوجه به نتایج منفی و معایب اجرائی شدن طرح «بازنشستگی قبل از موعد»، امکان دارد، این طرح نتواند، رأی اکثریت بهارستان را برای تصویب جلب نماید.


منبع:

1399/10/15
13:44:25
0.0 / 5
590
تگهای خبر: سیستم , فرهنگی , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون