علی جون

واكنش خطیب زاده به اتفاقات روز گذشته مجلس، پیشنهاد قالیباف و تیتر یك روزنامه

واكنش خطیب زاده به اتفاقات روز گذشته مجلس، پیشنهاد قالیباف و تیتر یك روزنامه

سخنگوی وزارت امورخارجه ضمن اشاره به حضور روز گذشته محمد جواد ظریف در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و برخی مطالبی که در این نشست عنوان شد، اظهار نمود: متاسفانه روز گذشته با ادبیاتی نامناسب، افترا های بی پایه ای به وزیر و وزارت خارجه زده شد.


سعید خطیب زاده، در روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از خبرگزاری ایسنا، در پاسخ به سوالی در مورد اتفاقات روز سه شنبه در مجلس شورای اسلامی و اظهارات یکی از نمایندگان مجلس و همینطور عرضه دو کارت زرد از جانب نمایندگان مجلس به وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: اتفاق روز گذشته در مجلس و اظهارات آن نماینده محترم، اتفاقات تلخی بود.

دیروز با ادبیاتی نامناسب در مجلس، افترا های بی پایه ای به آقای ظریف زده شد
وی با اشاره به اینکه مجلس عصاره فضائل ملت است، اظهار داشت: انتظار از نمایندگان محترم مجلس همانند همیشه بهره بردن از ادبیات و لحن متناسب با این جایگاه است. متاسفانه روز گذشته با ادبیاتی نامناسب، افترا های بی پایه ای به وزیر و وزارت خارجه زده شد.
خطیب زاده با اشاره به اینکه پرسیدن سوال و فراخواندن وزیر به مجلس حق نمایندگان مجلس است، تصریح کرد: کارکرد سوال از وزرا در آئین نامه مجلس روشن است ولی اتهامات و مسائلی که روز گذشته توسط نماینده محترم در مجلس شورای اسلامی عنوان شد، ضمن آنکه حقیقت نداشت از چارچوب و کارویژه مشخص شده در سوال نمایندگان هم خارج بود.
این دیپلمات ارشد کشورمان با انتقاد از دوگانه سازی مذاکره و مقاومت از جانب اقلیتی تصریح کرد: وزارت خارجه در جهت انجام مسئولیت های خود همواره در جهت دفاع از منافع و مصالح کشور عمل کرده است و اجرا کننده سیاستهای نظام بوده است.

کشور همزمان به دوبال مذاکره و مقاومت نیازمند است
این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به اینکه کشور همزمان به دو بال مذاکره و مقاومت نیازمند است خاطرنشان کرد: مذاکره در هیچ مقطعی و در هیچ نگاهی به معنای تسلیم نیست و کسانی که در مقام مذاکره کننده قرار می گیرند، در جهت دفاع از منافع کشور عمل می کنند و از حقوق کشور در عرصه بین المللی دفاع و صیانت می کنند.
خطیب زاده تصریح کرد: در مبحث برجام نظام تصمیم گرفت که دو بال مقاومت ملی و تعامل و مذاکره در کنار هم قرار بگیرند تا بحران ساختگی هسته ای کشور حل و فصل شود و یکی از بزرگترین دستاوردها برای کشور حاصل شد و بطور قطع تاریخ در آینده در مورد این دستاورد و اتفاقاتی که در این حوزه رخ داد، قضاوت می کند.

واکنش وزارت خارجه به پیشنهاد رئیس مجلس
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در مورد پیشنهاد مطرح شده از جانب رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین المللی'' تغییر پیدا کند اظهار داشت: این پیشنهاد موافقین و مخالفین خویش را دارد. این پیشنهاد به جهت اینکه نتیجه عملی داشته باشد نیازمند آن است که در ساختار وزارت خارجه و ساختار برخی دیگر از وزارتخانه ها و دستگاههای اقتصادی تغییراتی ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه ایجاد چنین تغییری مستلزم عرضه اختیارات بیشتر و تغییرات ساختاری است، اظهار داشت: در بعضی از کشورها مثل کانادا چنین روندی حاکم است ولی همانطور که گفتم تحقق این مورد در کشور ما نیازمند ایجاد تغییرات قابل توجهی است و نیاز به بازبینی در اختیارات و مسئولیت ها وجود دارد در صورتی که بخواهیم این تغییر نام از صرف یک تغییر نام فراتر رفته و شاهد تغییر رویکرد باشیم.

قالوا سلاما
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد پاسخ وزارت خارجه به تیتر امروز بامداد یکی از روزنامه ها با عنوان "ظریف ترامپید " اظهار داشت: *قالوا سلاما.
خطیب زاده اظهار داشت: البته باید از اهالی رسانه پرسید و آنها بهترین افرادی هستند که بگویند این چه سبک روزنامه نگاری است که از چنین ادبیات سخیف و مهملی در آن استفاده شده است و آیا حتی پایین ترین استاندارهای رسانه ای در این تیتر هتاکانه رعایت شده است؟
وی اضافه کرد: خیلی از اهالی رسانه از امروز بامداد با من تماس گرفته اند و ابراز ناراحتی می کنند و از این سبک سوءاستفاده از رسانه به لمپنیسم یاد می کنند.
این دیپلمات ارشد کشورمان در پایان اظهار داشت: قلم جایگاه سوگند پروردگار است که متاسفانه برخی اینچنین در خدمت مقاصد دون سیاسی خود استفاده میکنند. این اقدامات تفرقه افکنانه و وحدت شکنانه است.
* آیه ۶۳ سوره فرقان: وَعِبَادُ الرَّحْمَٰنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَی الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا.1399/11/02
23:40:24
0.0 / 5
524
تگهای خبر: دستگاه , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳