علی جون
علی جون

پخش مستند پری صابری از تلویزیون

پخش مستند پری صابری از تلویزیون

نخستین قسمت از فصل دوم مجموعه فیلم های مستند «حکایت دل» از دوشنبه ـ 27 بهمن ماه ـ با عنوان «پری بانو» به زندگی حرفه ای پری صابری، مترجم، نویسنده، بازیگر و کارگردان اختصاص دارد.


به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، اولین قسمت از سری جدید برنامه تلویزیونی «حکایت دل» مستند پرتره پری صابری است که دوشنبه شب ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.
پژوهش، ضبط و تولید مجموعه فیلم های «حکایت دل» به تهیه کنندگی سیدعلیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز از سال ۹۵ با هدف ثبت تصویری تاریخ علم و ادب و فرهنگ و هنر ایران شروع شده و ادامه دارد.
حکایت دل، حکایت زندگی حرفه ای از زبان اساتید، مفاخر و مشاهیر عرصه های ادبی، فرهنگی و هنری ایران است که فرهنگ و هنر این مرز و بوم را زنده نگه داشته است.
حکایت دل در فصل دوم از این مجموعه همچون گذشته به سراغ چهره های شاخص و برجسته و پیشکسوت فرهنگی و هنری می رود و زندگی حرفه ای آنان را بازگو می کند با این تفاوت که تنوع حوزه های تخصصی بیشتر است و اساتید حوزه هایی همچون اقتصاد و جامعه شناسی را نیز در بر می گیرد.
در اولین قسمت از این مجموعه با عنوان «پری بانو» مقرر است زندگی حرفه ای پری صابری. مترجم، نویسنده، بازیگر و کارگردان پرداخته شود.
پری صابری زادهٔ ۱ فروردین ۱۳۱۱ در کرمان، کارگردان تئاتر، نمایش نامه نویس و نویسنده رمان است.
پری صابری بعد از آخر دوره متوسطه برای ادامه تحصیل در رشته سینما و تئاتر به پاریس رفت. در دوران دانشجویی فیلم کوتاهی درباره یکی از رباعیات خیام ساخت که بعنوان بهترین فیلم دانشجویی ۱۹۵۴ در فرانسه انتخاب گردید. بعد از آن، در سالهای ۸ ـ ۱۹۵۵ در مکتب تانیا بالاشوا تئاتر آموخت و بعد از مدتی که برای مطالعه در اسپانیا به سر بُرد در ۱۳۲۴ به ایران بازگشت.
صابری در بازگشت به ایران گروه تئاتر پازارگاد را ایجاد کرد. هم چنین در سالهای ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ مدیر کارهای فوق برنامه دانشگاه تهران بود و تالار مولوی را در تهران تأسیس کرد. او نمایشنامه کرگدن اوژن یونسکو را دو مرتبه (پس از ترجمه جلال آل احمد) به پارسی ترجمه کرد و حمید سمندریان در ۱۳۵۰ آنرا در دانشگاه تهران بر صحنه برد.
پری صابری نویسندگی و کارگردانی آثاری همچون: «من از کجا، عشق از کجا» دربارهٔ زندگی فروغ فرخزاد، «من به باغ عرفان» دربارهٔ زندگی سهراب سپهری، «هفت شهر عشق» با الهام از عطار نیشابوری، بیژن و منیژه، رستم و سهراب، «شمس پرنده» دربارهٔ دیدار شمس تبریزی و مولوی و کارگردانی «در اندرون من خسته» و کورش... را در کارنامه دارد.
نشان ابن سینا (یونسکو) ۲۰۰۴–۱۳۸۳، نشان شوالیه فرانسه ۱۳۸۳–۲۰۰۴، لوح سپاس هفدهمین جشنواره بین المللی فجر، تندیس و لوح سپاس هجدهمین، نوزدهمین، بیستمین، بیست و یکمین، و بیست و سومین جشنواره بین المللی فجر، نمونه هایی از جایزه ها و افتخارات این هنرمند است.
«حکایت دل»، به همت گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما دوشنبه شب ها ساعت ۲۱ پخش و سه شنبه ها ساعت ۱۴ از شبکه دانایی، بازپخش می شود.1399/11/27
21:14:59
0.0 / 5
795
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
علی جون - سرگرمی و طنز