علی جون
گزارش علی جون؛

حال ناخوش بازنشستگان تأمین اجتماعی

حال ناخوش بازنشستگان تأمین اجتماعی

به گزارش علی جون چند صباحی است که بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی با روش های مختلف به مسؤلان گوشزد کرده اند از وضعیت حقوق و مستمری دریافتی خود با عنایت به افزایش هزینه های زندگی، گلایه دارند.خبرگزاری مهر؛ گروه اجتماعی: شرایط اقتصادی کشور و افزایش نرخ تورم به همراه گرانی بی رویه کالاها و مایحتاج عمومی مردم در سال کرونائی، سبب شده تا قشر بازنشسته و مستمری بگیر کشور به ویژه آنهایی که از سازمان تامین اجتماعی حقوق و مستمری می گیرند، با مشکلات زیادی در تامین هزینه های زندگی مواجه شوند، بطوریکه اجرای همسان سازی حقوق آن هم پس از چند سال انتظار برای محقق شدن آن، نتوانسته آن طور که باید و شاید تأثیر زیادی در بهبود معیشت آنها داشته باشد. از همین رو، شاهد اعتراضات و گلایه های بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نسبت به وضع موجود هستیم.
موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، یکی از گلایه های اساسی است که بازنشستگان و مستمری بگیران بر اصلاح آن اصرار و تاکید دارند، برای اینکه معتقدند که وضعیت دریافتی بازنشستگان کشوری بمراتب بهتر از آنها است و این تبعیض در پرداختی ها، موجبات گلایه و دلخوری بازنشستگان تامین اجتماعی را فراهم آورده است. از همین رو، قرار شده همسان سازی حقوق آنها برای بار دوم و تا پیش از اختتام سال ۹۹ اتفاق بیافتد تا شاید از حجم گلایه ها و دلخوری های آنها بکاهد.
شرط اجرای مرحله دوم همسان سازی حقوق
مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، شرط شروع مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان را اختصاص ۹۰ هزار میلیارد تومان بابت رد دیون به سازمان تامین اجتماعی اعلام نمود و اظهار داشت: به زودی مبلغی به صورت علی الحساب بابت مرحله دوم متناسب سازی به بازنشستگان پرداخت می نماییم.
وی اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم قسمتی از این ۹۰ هزار میلیارد تومان را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان هزینه نماییم.
سیاست اشتباه دولت و مجلس
در همین حال، اکبر شوکت عضو هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی، با اظهار تأسف از اینکه دولت و مجلس شورای اسلامی سیاست غلطی را پیش گرفته اند، اظهار داشت: همسان سازی موجب شد هر سال ۱۷ هزار میلیارد تومان بر دوش سازمان تامین اجتماعی بیافتد و این بودجه باید از منابع داخلی تامین شود، در صورتیکه می توان این اعتبار را برای ارائه سایر خدمات به بازنشستگان و بیمه شدگان هزینه کرد.
وی گفت: همسان سازی زمانی می تواند مفید باشد که کارگران و بازنشستگان حق و حقوق خودرا گرفته باشند و مابه التفاوت زیادی میان تورم و پایه حقوق آنها نباشد که در این صورت در وضعیت معمول می توان در کنار افزایش حقوق، همسان سازی را نیز انجام داد. اما برای جبران یک اشتباه بزرگ، ضربه سنگینی به جامعه کارگری با اجرای همسان سازی وارد کردند.
عضو هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی، نحوه همسان سازی را اشتباه دانست و خواهان توجه به واقعیت های هزینه های زندگی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی شد.
مشکلات بازنشستگان باید ریشه ای حل شود
علی اصغر بیات رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، در گفتگو با خبرنگار مهر، بر ضرورت حل ریشه ای مشکلات بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی اصرار کرد و اظهار داشت: محور اصلی مطالبات بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی رفع تبعیض و یکسان نگری به مشکلات اقتصادی و معیشتی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی همانند بازنشستگان و مستمری بگیران سایر صندوق ها است.
وی با عنوان این مطلب که بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در وضعیت دشوار درآمدی قرار دارند، اضافه کرد: افزایش حقوق سال ۹۹ به هیچ وجه متناسب با تورم و هزینه های سرسام آور زندگی نبود و بخش بسیار زیادی از بازنشستگان ما به زیر خط فقر سقوط کردند. این وضعیت شایسته زحمتکش ترین، نجیب ترین و صبورترین قشر جامعه نیست. متأسفانه برخی افراد به بهانه پیگیری مطالبات و انتظارات بر حق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی به جامعه آدرس غلط می دهند. حتی اجرای کامل متناسب سازی حقوق و رفع تبعیض های غیر قابل توجیه میان بازنشستگان تامین اجتماعی و سایر صندوق ها کف انتظارات این قشر است و نباید از دغدغه ها و مطالبات اصلی که همان عدم اجرا و یا اجرای ناقص برخی مواد قانونی مصرح است، غافل شد.
افزایش حقوق سال ۹۹ به هیچ وجه متناسب با تورم و هزینه های سرسام آور زندگی نبود و بخش بسیار زیادی از بازنشستگان ما به زیر خط فقر سقوط کردند بیات با طرح این سوال که چرا متناسب سازی حقوق با شرط و شروط عمل می شود، اظهار داشت: چرا برای سایر بازنشستگان صندوق ها با بهره گیری از درآمدهای عمومی کشور عمل می شود. دولت و مجلس باید دین و سهم خودرا به بازنشستگان تامین اجتماعی ادا کنند. بازنشستگان تامین اجتماعی نباید دغدغه داشته باشند که روز به روز توان اقتصادی و معیشتی آنها کم شود و این موضوعی عرفی، شرعی و قانونی می باشد. نکته مهم این است که باید در کنار پیگیری و احقاق حقوق خود از دولت و مجلس، از سازمان تامین اجتماعی در کوران مسائل و مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می کند مراقبت و صیانت شود.
گلایه از تبعیض های دوران بازنشستگی
بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، متفق القول بر این عقیده اند که هزینه های زندگی برای قشر بازنشسته کشور، یکسان و برابر است. یعنی این طور نیست که هزینه های زندگی و معیشت عده ای از بازنشستگان، بسیار بالاتر از دیگران باشد و بخواهند دریافتی بیشتری داشته باشند. اگر قرار بر ایجاد عدالت در پرداختی ها است، بازنشستگان تامین اجتماعی در اولویت قرار دارند و می بایست بیشتر مورد توجه قرار گیرند. این قشر از جامعه توقع دارند پس از ۳۰ سال کار و خدمت، حالا روزهای بدون دغدغه ای داشته باشند و این میسر نمی گردد مگر با ایجاد عدالت در پرداختی ها که می تواند شامل همه بازنشستگان و مستمری بگیران کشور شود.
گره کور مرحله دوم همسان سازی حقوق
علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اظهار داشت: اعتباری که مجلس برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تصویب کرده باید به تأیید شورای نگهبان برسد و بعد از آن با تخصیص اعتبار، سازمان تامین اجتماعی نسبت به پرداخت مرحله دوم همسان سازی اقدام نماید.
وی اشاره کرد: از طرف دیگر شورای عالی کار باید مزد را مشخص نماید و مابه التفاوت افزایش دستمزد ۱۴۰۰ تا رسیدن به حداقل حقوق بازنشستگان کشوری را محاسبه و آن وقت در مرحله دوم به بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت گردد.
متناسب سازی برمبنای فرمول خاصی انجام می شود و بنا بر این تا آخر سال امکان پرداخت کامل مرحله دوم آن ممکن نیست دهقان کیا با اشاره به اینکه بگفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی مقرر است مبلغی به صورت علی الحساب در هفته پایانی اسفند به حساب بازنشستگان واریز شود، اظهار داشت: متناسب سازی برمبنای فرمول خاصی انجام می شود و باید مراحل آن طی شود بنا بر این در زمان کم باقی مانده تا آخر سال امکان پرداخت کامل مرحله دوم نیست و علی الحساب مبلغی پرداخت خواهد شد.
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران اضافه کرد: در مرحله اول بطور متوسط باتوجه به سابقه بازنشستگان به آنها ۵۴۶ هزار تومان پرداخت شد، در صورتیکه متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.
وی اضافه کرد: بنا داریم قسمتی از این فاصله میان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و لشکری و کشوری ها را بوسیله افزایش دستمزدها و مابقی را از متناسب سازی حقوق پُر نماییم.
دهقان کیا اظهار داشت: بازنشستگان هم اکنون شرایط سختی دارند و بیش از ۶۰ درصد آنها با حداقل حقوق زندگی می کنند. بنا بر این اگر در سال آینده حقوق و دستمزد آنها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا نکند، با مشکلات زیادی روبرو خواهیم شد و بمراتب زندگی آنها سخت تر از قبل می شود و دیگر نمی توانند این شرایط را تحمل کنند بنا بر این انتظار داریم دولت و مجلس هر چه سریع تر برای رفع مشکلات این قشر از جامعه تدبیری بیندیشند.
در روزهای پایانی سال، حال بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی ناخوش است. درست مثل روزهای کرونائی که همگان را ناخوش کرده است، با این تفاوت که بازنشستگان تامین اجتماعی علاوه بر سختی های کرونا، باید تبعیض ها را نیز تحمل کنند.


منبع:

1399/12/23
12:16:17
0.0 / 5
495
تگهای خبر: خدمات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون