علی جون
علی جون

پخش ۱۰ سریال نوروزی از شبكه های استانی

پخش ۱۰ سریال نوروزی از شبكه های استانی

علی جون: شبکه های استانی در روزهای نوروز 1400، 10 عنوان سریال پخش خواهند کرد.


به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان های سازمان صداوسیما، «سنه خاطر» در مرکز آذربایجان غربی، «مهمانی موقت» در مرکز اردبیل، «سلطان میه» مرکز ایلام، «جدی نگیرید» خراسان رضوی، «به امید دیدار» مرکز خوزستان، «املت» مرکز فارس، «این چند نفر» تولید مرکز قزوین، «عمه خانم» مرکز گلستان، «هدارپه» صدا و سیمای مازندران و «شیش و ده» استان مرکزی، ۱۰ سریالی هستند که نوروز ۱۴۰۰ از شبکه های استانی پخش می شوند.
رئیس مرکز سیمای استانها در نشستی خبر اعلام نمود: بیش از ۳۶۰ هزار و ۷۳ دقیقه برنامه جدید و تامینی برای این منظور تولید، تامین و پخش می شود که از این میان ۱۸۷ قسمت سریال در ۱۰ عنوان و ۶۹۹۰ دقیقه، ۶ تله فیلم در ۵۳۱ دقیقه، ۱۰۰ عنوان مستند در ۱۶۳ قسمت و در ۵۱۵۹ دقیقه و ۱۱ عنوان پویانمایی و عروسکی در ۲۱۴ قسمت و ۲۱۹۶ دقیقه و ۱۲۵ قطعه موسیقی و نماهنگ در ۳۷۵ دقیقه از تولیدات جدید معاونت امور استانها هستند.
سید عباس فاطمی در نشست خبری برنامه های نوروزی این معاونت با اشاره به راهبردهای معاونت امور استان های صداوسیما برای برنامه سازی نوروز ۱۴۰۰ اظهار نمود: این راهبردها شامل نگاه خوشبینانه به آینده متکی بر واقعیت ها، آشنایی مردم با جنبه های معنوی عید نوروز و تاکید بر تحول درونی، ترویج در خانه ماندن و پرهیز از دید و بازدید و سفر، معرفی جاذبه های سیاحتی و گردشگری استانها و ترویج آداب و رسوم پسندیده محلی و بومی هستند.
وی با اعلان اینکه پویایی، مخاطب پسند بودن، توجه ویژه به مناسبت ها، شهرها و روستاهای ایران و مدیریت صحیح زمان پخش برنامه ها در اولویت مراکز قرار دارد، اظهار داشت: این سیاست ها در قالب برنامه های قبل از نوروز یعنی از ۲۵ تا ۳۰ اسفند و ویژه برنامه های تحویل سال و نوروز یعنی از یکم تا ۲۵ فروردین ماه روی آنتن می روند.
وی افزود: طبق نظرسنجی های صورت گرفته از مخاطبان، میزان برنامه های مورد علاقه آنها احصاء شده و به همین دلیل کار برنامه ریزی و برنامه سازی برای نوروز ۱۴۰۰ به انجام رسیده است.
ویژه برنامه سراسری تحویل سال معاونت استانها در شبکه «شما»
فاطمی اضافه کرد: تولید ویژه برنامه زنده با اجرای مجریان برگزیده استانها به مناسبت تحویل سال ۱۴۰۰ در شبکه «شما» برنامه ریزی شده که شامل بخش های متنوعی همچون ارتباط زنده با اماکن مقدس و حرم های مطهر در مراکز خراسان رضوی، قم، فارس، کربلا و نجف و همین طور حضور خانواده های معظم شهدا و شخصیت های فرهنگی و هنری در استان هاست.
رئیس مرکز سیمای استانها به دیگر برنامه های شبکه شما در نوروز ۱۴۰۰ اشاره و اشاره کرد: مجموعه نمایشی «باجناقلار» مرکز آذربایجان غربی هر روز ساعت ۱۱ روی آنتن می رود، مجموعه نمایشی «سرسرا» مرکز کرمان هم هر شب ساعت ۲۳ پخش خواهد شد و «آبنبات چوبی» مرکز خراسان رضوی هم ویژه گروه کودک و نوجوان است که روزانه روی آنتن می رود.
وی اشاره کرد: فیلم های تلویزیونی نوروزی تولید مراکز هم هر روز ساعت ۱۳: ۳۰ از شبکه شما پخش می شود. همین طور ویژه برنامه زنده نوروزی گلستانه از شهر کاشان هر روز ساعت ۱۰ و برنامه شبانه «عیدانه» مرکز فارس نیز هر شب ساعت ۲۲ از شبکه شما پخش خواهد شد.
فاطمی با اعلان اینکه برنامه های تامین مختلفی هم طی نوروز ۱۴۰۰ از این شبکه پخش می شود، اظهار داشت: بر این اساس مجموعه مستندهای گردشگری و جذابیت های استانها هر روز ساعت ۱۲، مجموعه مسابقات تلویزیونی تولیدی مراکز هر روز ساعت ۱۶ و مستندهای گردشگری کوله گرد هر شب ساعت ۲۱ در نظر گرفته شده اند.
وی افزود: شبکه شما در نوروز ۱۴۰۰ برنامه های تولیدی هم پخش می کند که شامل برنامه عصرگاهی «صدای دانه ها» با محوریت کشاورزی و باغداری، مستندهای گردشگری ریگ یلان، و جغرافیای دیده نشده، مجموعه تله تئاترهای ضد نور و برنامه ترانه باران است.

همین طور رئیس مرکز سیمای استانها از تولید و پخش برنامه های رادیویی ویژه نوروز در چند قالب مختلف آگاهی داد و اظهار داشت: معرفی جاذبه های گردشگری شامل اجرای تورهای مجازی با همراهی کارشناسان گردشگری در رادیو و رادیونما، تولید و پخش نماهنگ معرفی جاذبه های توریستی در فضای مجازی، مسابقات مختلف با محوریت عکس یادگاری از نوروز و سفره هفت سین، نیمه شعبان و روز جوان، برنامه های تعاملی با مطالبی همچون نوروز در جبهه و خاطرات شنیدنی رزمندگان، معرفی بازی های خانگی و خلاقانه، خاطرات کلاس های برخط در دوران کرونا، آراستن محله و خانه به مناسبت اعیاد شعبانیه و تاکید بر پویش های مردمی همچون خط مهربانی، نه به آتش و آتش بازی نیست، و ایران را پاکیزه نگاه داریم، اطلاع رسانی در مورد اعلامیه های ستاد کرونای استانها، بهداشت سفر، ارتباط با پلیس راه و ترافیک جاده ای و وضعیت آب و هوا و تغییرات جاده ای، محورهای اصلی برنامه های رادیویی را در نوروز ۱۴۰۰ می سازند.
ایشان سپس به برنامه های نوروزی سیمای مراکز پرداخت و اشاره کرد: این برنامه ها در چند محور اصلی تولید و پخش می شوند که اولین محور، تولید ۲۰ مسابقه میدانی و استودیویی شامل مشاعره، آداب و رسوم و بازی های محلی و همین طور گردشگریست.
فاطمی افزود: همین طور مقرر است برنامه های کوتاه و چالشی با محوریت اطلاع رسانی و آموزش در مسئله انتخابات شامل میزگردهای کارشناسی و آیتم های کوتاه نمایشی با رویکرد طنز نقادانه در مراکز تولید و پخش شود.
رئیس مرکز سیمای استانها به تولید ۱۴ عنوان برنامه سرگرمی و موسیقایی در مراکز ویژه نوروز ۱۴۰۰ اشاره و ابراز کرد: همچون این برنامه ها می توان به کاتی موسیقا، به وقت ترانه، طنز املت و کودک دل اشاره نمود.
وی تولید ویژه برنامه مسابقه «برگ برنده» را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: این مسابقه از هفته اول نوروز روی آنتن می رود و شامل لحظات جذاب و پر نشاطی است که به موضوع انتخابات می پردازد و تا اختتام خردادماه پخش خواهد شد، مسابقه ای که بین زوج ها برگزار می گردد و در ۲۰ قسمت ۴۰ دقیقه ای تولید شده است.
فاطمی از تولید آیتم میان کنداکتور با عنوان «ایران سربلند» آگاهی داد و اضافه کرد: این آیتم ها برمبنای آمار و اسناد رسمی و قابل استناد، دستاوردهای هر استان و سهم هر خطه از کشورمان را در پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی به تصویر می کشند.


وی اعلام نمود: همین طور شش فیلم تلویزیونی با عناوین سارای، وقتی آفتاب طلوع می کند، دامنه های نعمت، گنج راه شیری، تا شقایق و گنج توسط مراکز آذربایجان شرقی، قم، گیلان، همدان و یزد برای پخش در نوروز ۱۴۰۰ آماده شده است.
فاطمی به یکصد مستند تولیدی مراکز که نوروز امسال روی آنتن می روند اشاره و ابراز کرد: این آثار در قالب ۱۶۳ قسمت و ۵ هزار و ۱۵۹ دقیقه شامل موضوعات اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، صنایع دستی، بهداشتی و پزشکی، فرهنگی و سیاسی یا تلفیقی از دو موضوع هستند.
وی از تولید و پخش ۱۱ عنوان انیمیشن و برنامه عروسکی در مراکز استانی صدا و سیما که طی نوروز ۱۴۰۰ پخش می شوند آگاهی داد و اظهار داشت: این برنامه ها شامل ۲۱۴ قسمت و ۲ هزار و ۱۹۶ دقیقه هستند که همچون عناوین آنها می توان به دود و قاصدک مرکز کرمانشاه، آدم برفی مرکز همدان، عامو چرچی مرکز لرستان، جنگل آبی مرکز البرز، سرزمین مورچه ها مرکز اردبیل، کاروان عروسک ها مرکز اصفهان، ماجراهای طاها مرکز کهگیلویه و بویراحمد، قصه های بینالود مرکز خراسان رضوی، ماجراهای تی تی مرکز یزد، هزار و یک داستان صدا و سیمای اصفهان و زیست شناسان کوچک مرکز کردستان اشاره نمود.
فاطمی اشاره کرد: هشت محور اصلی در ساخت برنامه های تلویزیونی ویژه نوروز ۱۴۰۰ در مراکز استانی صدا و سیما مد نظر بوده که شامل معرفی جاذبه های استانی در شبکه شما، آشپزی، حضور چهره هایی مانند عمونوروز در ویژه برنامه ها، پویش صد ساله ها، بهاریه ها(شاهنامه خوانی، حافظ خوانی و شعرخوانی با زبان محلی)، معرفی شهدای هر استان و میان برنامه های کوتاه جشن تولد شهدا، میان برنامه های به تو از دور سلام (زیارت ازراه دور حرم های مطهر) و توجه به آداب و رسوم نوروزی در روستاهای هر استان خواهد بود.
رئیس مرکز سیمای استانها به تدارک شبکه های استانی در نوروز ۱۴۰۰ برای فضای مجازی اشاره و اشاره کرد: جریان سازی مناسب در فضای مجازی و کمک به نهادهای امدادی برای آگاه‏سازی نوجوانان و جوانان از رفتارهای پرخطر، پادکست‏های «اسلام و نوروز»، طراحی و انتشار استیکرهای ویژه سال نو درباب سبک زندگی ایرانی اسلامی، شعار سال، روز دوازدهم فروردین روز جمهوری اسلامی و حفظ محیط زیست، ایجاد قالب و تولید محتوای عیدانه و صفحه اختصاصی در وب سایت مراکز، بیانیه راهبردی گام دوم و شعار سال، الگوسازی از شهید سپهبد سردار سلیمانی با بیان مردم و باز نشر وسیع آن، راه‏اندازی کمپین «من و درختم» با هدف کاشتن نهال در محل زندگی، تولید ۳۶۰ درجه «تورهای مجازی» ترغیب به استفاده از فضای مجازی برای تبلیغ عدم سفر در نوروز ۱۴۰۰، دوربین مخفی در روزهای نوروز و تلاقی آن با بیماری کرونا، نشاط و امید بخشی فضای نوروز از منظر نزدیک بودن انتخابات و آموزش سواد رسانه ای و فضای مجازی همچون این محورها هستند.
وی همین طور از سوژه پردازی های نو و خلاقانه برای برنامه های خبری و اطلاع رسانی شبکه شما و شبکه های استانی آگاهی داد و اضافه کرد: نوروز امسال و در حوزه شعر و موسیقی هم شاهد تحول شایان توجهی در برنامه های شبکه های استانی خواهیم بود بطوریکه ۲۰ قطعه موسیقی عیدانه و بهاری در ساختارهای محلی، ارکسترال، پاپ و تلفیقی با گویش های متنوع، سه عنوان نماهنگ جدید، نماهنگ های ۹۰ ثانیه ای با عنوان ایران من، نماهنگ با موضوع شعار سال، ۲۰ قطعه موسیقی بدون کلام و ۸۰ قطعه سرود با گویش های فارسی و محلی تولید شده اند و در اختیار برنامه سازان شبکه های صدا، سیما و فضای مجازی قرار گرفته اند.
فاطمی اظهار داشت: برنامه های ارسالی به مراکز استانها در واحد تامین و برای نوروز ۱۴۰۰ شامل ۲۰ هزار و ۱۱ دقیقه است که ساختارهای متنوعی را دربرمی گیرد و میزان آن در قیاس با نوروز ۹۹ بیش از ۷۰ درصد افزایش را نشان میدهد.
رئیس مرکز سیمای استانها همین طور از پخش نخست برنامه های ایرانی و خارجی در شبکه های استانی و طی ایام نوروز آگاهی داد و اضافه کرد: ۹ عنوان مستند، مستند داستانی، مجموعه مستند، فیلم سینمایی و میان برنامه با مدت زمان ۶۸۷ دقیقه آماده شده همین طور یک سریال و یک فیلم سینمایی هم مراحل پایانی دوبله را می گذرانند که به محض نهایی شدن بعنوان پخش اول برای مراکز ارسال می شوند.
وی اشاره کرد: در مجموع ۶۸۷ دقیقه پخش اول، ۱۴۲ دقیقه تولیدات واحد تامین برنامه و ۱۹ هزار و ۱۸۲ دقیقه بسته های تامین برای نوروز ۱۴۰۰ پیش بینی شده که مجموع آنها شامل ۲۰ هزار و ۱۱ دقیقه برنامه است.
منبع:

1399/12/26
13:24:12
0.0 / 5
626
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
علی جون - سرگرمی و طنز