علی جون
برای درگذشت مسعود ولدبیگی

با ترفندهای گریم در مختارنامه آشنا شوید

با ترفندهای گریم در مختارنامه آشنا شوید

به گزارش علی جون مسعود ولدبیگی هم در این روزهای تلخ از دست دادن ها، برای همیشه رفت؛ هنرمندی که ذهنش و اثر انگشتانش در طراحی گریم شخصیت های سریالی مانند «مختارنامه»، او را برای همیشه مانا خواهد نمود.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، ولدبیگی در این سال ها بعنوان طراح گریم، با خیلی از پروژه های سینمایی و تلویزیونی همکاری داشته است، اما قدر مسلم یکی از آثاری که نام او را برای همیشه در حافظه هنر تصویر و نمایش ایران جاودان خواهد کرد، طراحی چهره پردازی در سریال «مختارنامه» است. وی در آن زمان به همراه یازده نفر دیگر اجرای گریم های شخصیت های سریال داود میرباقری را بر عهده گرفت و با عبدالله اسکندری در مقام طراح جلوه های ویژه گریم همکاری می کرد.
مسعود ولدبیگی به ایسنا گفته بود که هر کدام از شخصیت های سریال «مختارنامه» بعد از چند بار اجرای گریم، به گریم نهایی می رسند و در حالیکه آن زمان سه سال از ساخت این پروژه می گذشت، مثال زده بود که بازیگر ایفاکننده نقش مختار (فریبرز عرب نیا) به صورت تقریبی نزدیک به ۲۰۰ بار گریم شده بود!
شیوه کارشان به این شکل بود که سناریو را مطالعه می کردند، در جلسه ای با حضور کارگردان (میرباقری) شرکت کرده و نقطه نظرات او را می شنیدند. بعد از آن، طرح گریم می زدند و طرح ها را به صورت تست پیاده می کردند. در این راه گاه اتفاق افتاده بود که بازیگری را بیشتر از ۱۰ بار تست زده باشند اما باز هم به آن چه می خواستند، نرسیده باشند.
ولدبیگی درباره حفظ راکوردهای گریم بازیگران «مختارنامه» هم توضیح داده بود، «تمام کارهایی که روی صورت بازیگر انجام شده به شکل کارتکس ضبط می شود و در نهایت از هر بازیگر یک پرونده کامل داریم. در پروژه هایی مانند «مختارنامه»، گاه امکان دارد بازیگر برود و بعد از ۶ ماه بازگردد که با استفاده از همان عکس ها و بیوگرافی که در پرونده اش موجود است، باردیگر او را گریم می نماییم. با برخی از بازیگران از همان ابتدا شرط می شود که نباید به چهره شان دست بزنند. اگر نیازی به اصطلاح و کوتاه کردن ریش یا مو باشد هم باید به ما رجوع کنند تا فرم اصلی دست نخورد.»
مسعود ولدبیگی برای طراحی گریم های سریال «مختارنامه» الگو و عکسی در دست نداشت؛ ازاین رو روایت های این دوران که به صورت سینه به سینه و نسل به نسل انتقال یافته بود را ملاک کار قرار داد.
می اظهار داشت: «درچنین مواردی ذهن است که کار می کند و طراح گریم بعد از مشاوره با کارگردان طرح خویش را پیاده می کند.»
آنها برای طراحی گریم ها در سریال «مختارنامه»، بازیگران را به دو دسته اشقیا و اولیا تقسیم بندی و تلاش کرده بودند این تقسیم بندی در گریم ها هم لحاظ شود. در چنین شرایطی بیننده به مجردی که به شخصیت اشقیا یا اولیا برخورد می کند، به سرعت متوجه این مورد خواهد شد.
به قول این طراح چهره پرداز، با تقسیم بندی گریم ها در سریال «مختارنامه»، شخصیت های مثبت شبیه به هم و شخصیت های منفی هم شبیه به هم شده بودند.
عکس: مسعود پاکدل

1400/02/22
10:11:32
5.0 / 5
534
تگهای خبر: اثر , تلویزیون , سریال , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲