علی جون
علی جون

پرونده سریال کیانوش عیاری باز ماند

پرونده سریال کیانوش عیاری باز ماند

علی جون: در صورتیکه خیلی از بینندگان تلویزیونی پخش سریال «87 متر» به کارگردانی کیانوش عیاری را در سال 1400 انتظار می کشیدند، در نهایت این سریال در جدول پخش برنامه های تلویزیونی امسال قرار نگرفت و پخش آن به سال آینده موکول شد.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، سریال «۸۷ متر» سال ۹۵ کلید خورد و پس از وقفه های چندباره در روند تولید که پاره ای از آن به مسائل بودجه نسبت داده شد و در ادامه هم آمدن کرونا، عیاری در نهایت موفق شد تصویربرداری سریالش را زمستان سال ۹۹ به پایان برساند.
سریال «۸۷ متر» در ۴۰ قسمت قرار بود تابستان سال جاری، پخش خویش را در شبکه یک سیما آغاز کند اما به رغم اعلام صفحه رسمی این سریال در فضای مجازی که از پخش این مجموعه در ابتدای مرداد ۱۴۰۰ خبر می داد، همچنان از روی آنتن رفتن سریال عیاری خبری نشد.
همزمانی با ماه محرم و صفر و ناهمخوانی این مجموعه با حال و هوای این ماه، از دلایلی بود که سبب شد مدیران در آن زمان از پخش «۸۷ متر» صرف نظر کنند و در نهایت مجموعه «افرا» مناسب، تشخیص داده شد و ساخته بهرنگ توفیقی تا ۱۸ مهر ماه روی آنتن رفت.
البته در آن زمان عیاری هم در گفت وگویی با ایسنا این تصمیم را چنین روایت کرد، «اگر سریال از دو هفته پیش هم روی آنتن می رفت، ما آنرا می رساندیم اما هم اکنون یکسری کارهایی است که انجام می دهیم. نگرانی شبکه از این بابت بود که در میانه راه یک قسمت آماده نباشد و این نگرانی شبکه را به این تصمیم واداشت که سریال دیگری به نام «افرا» را روی آنتن ببرد.»
بعد از پخش «افرا»، شبکه اول مبادرت به بازپخش اپیزودی ۶ قسمتی از مجموعه «روزهای بهتر» کرد و در ادامه هم بازپخش مجموعه طنز «زیرخاکی» در دستور کار قرار گرفت.
پس از آخر «زیرخاکی» باز هم خبری از «۸۷ متر» نشد و از نیمه آذرماه مینی سریال «خط مقدم» روی آنتن شبکه یک رفت. درنهایت از بیست و هفتم آذرماه مجموعه تلویزیونی «بعد از آزادی» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر و تهیه کنندگی سعید سعدی پخش گردید و همچنان خبری از «۸۷ متر» نبود.
وقفه طولانی در پخش این سریال در شرایطی که عنوان شده بود تصویربرداری سریال «۸۷ متر» از مدت ها قبل به پایان رسیده است، سوال برانگیز بود و البته این پرانتز را هم باز می کرد که شاید انجام مراحل فنی در فرصت مناسب و با حوصله بیشتری از نوع عیاری، دلیل به تعویق افتادن پخش باشد.
حواشی دیگری از جنس سانسور گربه ها
اواخر دیماه ۱۴۰۰ تاخیر در پخش سریال کیانوش عیاری کم کم رو به فراموشی بود که حاشیه ای دیگر باردیگر این مجموعه را سر زبان ها انداخت. حاشیه ای عجیب و پرسش برانگیز، این دفعه از نوع سانسور گربه!
گفت وگوی کیانوش عیاری با یک نشریه سینمایی و طرح مبحث سانسور صحنه های گربه در سریال «۸۷ متر»، این اتفاق را رقم زد. عیاری در بخشی از صحبت هایش گفته بود، «من می خواهم پیش آقای جبلی (رییس صداوسیما) بروم و این را بگویم که گربه مثل سگ نیست تا مثلاً بگویید از نظر شریعت مشکلی برای تلویزیون بوجود می آورد. همه جای ایران پر از گربه است...»
به دنبال این اظهارات، شبکه یک سیما هم در پاسخی به کارگردان «۷۸ متر» چنین آورده بود: «برخلاف ادعای آقای عیاری، سابقه پخش سریال های مختلف از تلویزیون از آن حکایت می کند که نشان دادن عادی برخی حیوانات مانند گربه و پرندگان در آثار نمایشی محل اشکال و حذف نیست، بلکه نمایش تصاویر مکرر، غیرضروری و نابجا در صحنه هایی از سریال برای نشان دادن رفت و آمد حیوانات در محیط خانه از جانب بازبین تذکر داده شده است و برخی تصاویر مانند غذا دادن به گربه در سریال از جانب بازبین ایراد گرفته نشده و صرفاً تصاویر مکرر، محل اشکال بوده است.»
این آخرین خبری بود که تا واپسین روزهای اسفند ماه ۱۴۰۰ از این پروژه رسما اعلام شده و به نظر می آید پرونده سریال پخش نشده «۸۷ متر» به تهیه کنندگی و کارگردانی کیانوش عیاری بطور موقت در سال ۱۴۰۰ بسته و به سال بعد موکول شود؛ سریالی که در آن بازیگرانی چون علی دهکردی، مهران رجبی، شهین تسلیمی، فریده سپاه منصور، محمد بحرانی، داریوش کاردان، زنده یاد علی انصاریان، حسین سلیمانی و فریبا کامران ایفای نقش کرده اند.
در خلاصه داستان «۸۷ متر» آمده است: علیرضا پوردوانی به همراه همسر، دو دختر و پسرش خانه ای را از یک فروشنده به نام فرج ناصری خریداری می کنند اما روز اسباب کشی متوجه می شوند که خانه به فرد دیگری به نام محسن خلیلی فروخته شده است. محسن به همراه پسر، همسر و دو دخترش بامداد زودتر از پوردوانی ها به خانه رسیده اند و وسایلشان را در خانه گذاشته اند اما با رسیدن خانواده پوردوانی ماجرای کلاه برداری مشخص می شود.
منبع:

1400/12/05
12:38:34
5.0 / 5
540
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز