علی جون
علی جون
گفت وگو با روزنامه نگار پیشكسوت ـ رضا قوی فكر

رسانه ها باید مردم را بترسانند!

رسانه ها باید مردم را بترسانند!

علی جون: یك روزنامه نگار پیشكسوت برخلاف نظر بعضی از فعالان رسانه كه معتقدند بمنظور كاهش استرس جامعه، باید اخبار از انحصار كرونا بیرون رود، بر این باور است كه مردم باید بترسند و رسانه ها با انتشار تمام اخبار این پدیده می توانند به این جریان كمك كنند.


رضا قوی فکر، روزنامه نگار پیشکسوت و دبیر انجمن پیشکسوتان مطبوعات در گفت وگویی با ایسنا درباره عملکرد رسانه ها در ایام انتشار ویروس کرونا، با بیان این نکته که ذات حرفه خبرنگاری با فداکاری هم راه است، اظهار نمود: اصولا در حرفه رسانه در صورت ضرورت باید به استقبال خطر رفت تا مردم بتوانند در مواقع بحرانی در جریان اطلاعات قرار بگیرند؛ بعنوان مثال در همین روزهای کرونایی بعضی از خبرنگاران و روزنامه نگاران بیمار یا بر اثر مبتلاشدن به این ویروس فوت شدند.
او کرونا را پدیده ای عجیب و جدید برشمرد و بیان کرد: کرونا وضعیت ویژه ای در جهان به وجود آورد و به جرأت می توان اظهار داشت که تاکنون جهان چنین شرایطی را تجربه نکرده بود. رسانه ها بارها و بارها در مواجهه با بحران هایی همچون سیل، زلزله و بیماری های فراگیر قرار گرفتند، اما شرایط کرونایی کاملا ویژه و متفاوت می باشد. جهان با همه قدرتش نتوانست بر این ویروس کوچک غلبه کند. آمریکا که همیشه خودش را در حوزه های اقتصادی، سیاسی و نظامی برتر می دانست، نتوانست در مقابل ویروس کرونا ایستادگی کند.
این روزنامه نگار پیشکسوت اشاره کرد: بدین سبب با در نظر گرفتن میزان دربرگیری ویروس کرونا و ناتوانی فعلی انسان در مقابله با آن و با توجه به این که انسان ها نه فقط نگران جان خودشان بلکه نگران جان خانواده و اطرافیانشان نیز هستند، باید با انصاف درباره عملکرد رسانه ها در این روزها صحبت کرد.
قوی فکر افزود: بدین سبب به نسبت خطری که این پدیده عجیب و غریب با خود به همراه داشته است، می توان اظهار داشت که عملکرد رسانه ها در طول این مدت نسبتا خوب بوده است. به شخصه فکر می کنم رسانه ها توانستند در طول این مدت نه نمره عالی، بلکه نمره قبولی را بگیرند؛ البته باید این نکته را هم در نظر داشت که چقدر مدیران و مسئولان رسانه ها از خبرنگاران و روزنامه نگارانشان در این روزهای سخت حمایت کرده اند. اگر شرایط رعایت بهداشت و پشتیبانی از خبرنگاران حداقل تا اندازه معقولی تامین باشد، می توان از آنها انتظار داشت که به دل خبر بروند؛ اما در شرایطی که بعضی از خبرنگاران در طول این مدت بیکار و تعدیل شده اند، طبیعتا چنین انتظاری انصاف نیست.
این روزنامه نگار پیشکسوت همین طور در پاسخ به این پرسش که باتوجه به ماندگاری این ویروس در ماه های آینده، آیا لازم است که فضای رسانه ای کشور تماما در انحصار اخبار در رابطه با این پدیده باشد؟ اظهار داشت: تا زمانی که وضعیت روشن و بهتر نشود فکر می کنم همه حوزه های خبری باید متمرکز بر موضوع کرونا باشد. به هر حال ما باید اول وجود داشته و سلامت باشیم تا بتوانیم کارهای دیگر را انجام بدهیم؛ بدین سبب در این شرایط ویژه، رسانه ها باید کرونا را در همه حوزه ها مورد بررسی قرار دهند.
او اضافه کرد: ممکنست عده ای بگویند که در شرایط فعلی باید روحیه جامعه افزایش پیدا کند و به همین خاطر باید اخبار از انحصار کرونا بیرون رود تا از میزان استرس جامعه کم شود؛ اما من معتقدم مردم باید بترسند و رسانه ها باید با انتشار تمام اخبار این حوزه به این جریان کمک کنند. همانطور که می بینید خیلی از مردم رسما کرونا را شوخی گرفته و این نشان میدهد که مردم به اندازه کافی نترسیده اند. بدین سبب لازم است برای جدی گرفتن شرایط مردم احساس خطر کنند و رسانه ها باید در این راه کمک کنند.
منبع:

1399/05/06
13:30:26
5.0 / 5
1257
تگهای خبر: اثر , خانواده , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
علی جون - سرگرمی و طنز