علی جون
علی جون

محاکمه تاریخی فاکس نیوز شروع می شود

محاکمه تاریخی فاکس نیوز شروع می شود

به گزارش علی جون، مردم آمریکا امروز دوشنبه، ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین)، شاهد محاکمه ای تاریخی خواهند بود که می تواند بر صحنه سیاست و رسانه در این کشور تاثیراتی جدی برجای بگذارد. در یک طرف، شبکه متمایل به راست «فاکس نیوز» قرار دارد و در سوی دیگر، شرکت «دومینیون ووتینگ سیستمز» که سامانه های رای گیری را طراحی و تولید می کند. این شرکت کانادایی-آمریکایی دو سال قبل از فاکس نیوز شکایت نمود و خواستار یک میلیارد و ششصد میلیون دلار غرامت شد. بنا به دعوی این شرکت، شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آگاهانه اطلاعات دروغ پخش کرده و مدعی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از راه ماشین های رای گیری این شرکت، شده است.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، اگر «دومینیون» بتواند شبکه تلویزیونی فاکس را در دادگاه شکست دهد، به پیروزی مهمی می رسد که بر آینده پوشش انتخاباتی رسانه ها تأثیر خواهد گذاشت.
کارشناسان حقوقی می گویند شرکت دومینیون امکان پیروزی دارد، اما دشواری های این کار هم مبرهن است. این شرکت نه تنها باید ثابت کند که «فاکس نیوز» ادعاهای خلاف حقیقت پخش کرده، بلکه باید دو نکته دیگر را هم ثابت کند: نخست، این که این شبکه این کار را با قصد و غرض منفی انجام داده است، و دوم، این که این کار به «دومینیون» آسیب زده است. اگر وکیلان فاکس نیوز بتوانند دادگاه را قانع کنند که این شبکه اشتباه کرده و عامدانه دروغ نگفته است، رای دادگاه می تواند به نفع آنها صادر شود.
وبسایت آکسیوس روز یکشنبه در تحلیلی از این پرونده حقوقی نوشت، در صورت پیروزی شرکت دومینیون، احتمال دارد فاکس نیوز در پوشش خبری و تحلیل انتخابات ریاست جمهوری سال آینده محتاطانه تر عمل کند. حتی امکان دارد تغییراتی در ساختار شبکه و مجری های آن اعمال شود، چون که بی تردید، ضرر میلیارد دلاری به مذاق سهامداران فاکس نیوز خوش نخواهد آمد.
همچون مجری هایی که دعاوی مورد مناقشه را در مورد دستگاههای شرکت دومینیون مطرح نمودند، یکی (لوئی دابز) کنار رفته است، اما دو نفر دیگر همچنان از چهره های مطرح فاکس به شمار می روند: "ماریا بارتیرومو"ی ایتالیایی تبار و "جنین پیروی" لبنانی تبار.
در صورت ناتوانی دومینیون به اثبات تعمد فاکس نیوز در پخش مطالب خلاف واقع و پیروزی این شبکه، محکم بودن قوانین آزادی بیان آمریکا ثابت می شود، اما ابهام آن در مورد بیان ادعاهای خلاف واقع و منتج به بدنام شدن افراد یا شرکت ها و نهادها به قوت خود باقی می ماند و بر آن مبنا، رسانه ها هم مستمسکی قانونی برای عرضه مطالب غیرواقعی به دست خواهند آورد.
منبع:

1402/01/29
22:05:41
5.0 / 5
396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز