علی جون
علی جون
با ابزار جدید هوش مصنوعی گوگل؛

آیا خبرنگاران بزودی بیکار می شوند؟

آیا خبرنگاران بزودی بیکار می شوند؟

به گزارش علی جون، گفته می شود گوگل به صورت مخفیانه ابزار هوش مصنوعی جدید خویش را معروف به «جنسیس» در اختیار برخی سازمان های خبری و خبرگزاری ها قرار داده است و این نگرانی را به وجود آورده که شاید شغل روزنامه نگاری در معرض تهدید قرار بگیرد.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، گزارش ها از آن حکایت می کند که گوگل درحال مذاکره با سازمان هایی است که زیر چتر ابرشرکت خبری News Corp متعلق به روپرت مُرداک شامل نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال استریت ژورنال هستند تا ابزار هوش مصنوعی خویش را که می تواند گزارش های خبری تولید نماید و بنویسد، در اختیار آنها بگذارد.
روپرت مرداک (Rupert Murdoch) سرمایه دار آمریکایی و سهام دار اصلی ابرشرکت خبری نیوز کورپوریشن یا نیوز کورپ (News Corp) است؛ این ابرشرکت یک شرکت چندملیتی آمریکایی در حوزه رسانه گروهی است که مرداک آنرا در سال ۱۹۷۹ تأسیس کرد که متمرکز بر روزنامه ها و انتشارات است.
طبق گزارش اختصاصی نیویورک تایمز، ظاهراً نام این ابزار جنسیس(Genesis) است و توسط گوگل برای افزایش بهره وری روزنامه نگاری عرضه شده است.
برخی از مدیرانی که در زمانیکه گوگل ابزار هوش مصنوعی جدید خویش را در اختیار سازمان های خبری آنها قرار داده، حضور داشته اند، گفته اند که از این هوش مصنوعی ناراضی هستند؛ چون که درک درستی از تلاش هایی که برای تولید اخبار دقیق صورت می گیرد، ندارد.
آیا خبرنگاران باید نگران باشند؟
در حالیکه گوگل تصریح کرده است که این ابزارها برای جایگزینی روزنامه نگاران نیستند، بلکه بعنوان کمک کننده عمل می کنند، این تغییر در پیشرفت فناوری باعث ایجاد اضطراب در بین خبرنگاران و روزنامه نگاران شده است.
در حالیکه هوش مصنوعی نمی تواند جایگزین همدلی کردن، عقل، خِرد و دقتی شود که گزارشگران با استفاده از آنها داستان ها و گزارش های خویش را می نگارند، ابزارهای هوش مصنوعی می توانند به تحقیق و پژوهش آنها کمک کنند.
با این وجود، مشکل اساسی ابزار خبری هوش مصنوعی که گوگل مطرح می کند، اینست که فاقد اعتبار است و ارزش گزارش اصلی واقعی را ندارد. بیایید فراموش نکنیم که مدلهای زبانی بزرگ تمایل به توهم و هذیان گویی دارند که به معنای بیرون ریختن اطلاعات نادرست بعنوان اطلاعات صحیح و واقعی است و این می تواند باعث یک نه گفتن بزرگ از جانب روزنامه نگاری به هوش مصنوعی باشد.
حتی میتوان اظهار داشت که در عصر محتوای تولیدشده توسط هوش مصنوعی و اخبار جمع سپاری شده، روزنامه نگاریِ تحقیقی و بررسی حقایق، حیاتی می باشد.
دراین میان شاهد آن هم هستیم که واکنش مدیران خبرگزاری ها هم به «جنسیس» چندان مثبت نبوده است.
سونامی هوش مصنوعی در اتاق های خبر
خیلی از سازمان های خبری مانند Insider، NPR و The Times درحال آزمایش هستند که چگونه می توانند از ابزارهای هوش مصنوعی در اتاق های خبری خود استفاده نمایند.
نیویورک تایمز با جن کرایدر، سخنگوی گوگل صحبت کرد و او گفت که این ابزار هوش مصنوعی برای جایگزینی با روزنامه نگاران نیست، بلکه برای انجام کارهای ساده مانند عرضه پیشنهاد برای تیتر و مسائل این چنینی طراحی شده است.
این نگرانی وجود دارد که ابزارهای هوش مصنوعی مانند جنسیس بتوانند اطلاعات نادرست را منتشر کنند، اما سازمان های خبری مانند آسوشیتدپرس از هوش مصنوعی برای نوشتن مقالاتی در مورد گزارش های درآمد شرکت ها استفاده می نمایند.
به گزارش نیویورک تایمز، با این وجود حتی با این وجود هم مقالات نوشته شده توسط هوش مصنوعی در مقایسه با مقالات نوشته شده توسط روزنامه نگاران، الکن است.
جاشوا بنتون، روزنامه نگار آمریکایی که لابراتوار روزنامه نگاری نیمن(Nieman) را در دانشگاه هاروارد تأسیس کرده است، در مقاله خود می گوید که چندین گزارش در مورد یک خبر در ارتباط با تیراندازی به ChatGPT داده است و از این چت بات خواسته تا گزارشی را تدوین کند و اسنادی که به ChatGPT داده شده بود، مملو از تله گذاری برای آزمایش تصمیمات هوش مصنوعی در حوزه روزنامه نگاری بود.
بنتون دریافت که گزارشی که توسط ChatGPT نوشته شده بود، در چندین جا با نثر نامفهوم، نژادپرستانه و از نظر اخلاقی پرسش برانگیز بود.
البته بنتون با رد کردن بی پرده «جنسیس» هم مخالفت است و می گوید هوش مصنوعی در قسمت نگارش و املا و ویرایش و همینطور رعایت دستور زبان و کمک های مشابه می تواند یاری رسان باشد.
منبع:

1402/04/31
18:14:56
5.0 / 5
323
تگهای خبر: ابزار , داستان , رسانه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز