علی جون
علی جون
گزارش علی جون؛

تلاش فعالان اجتماعی برای تحقق عدالت آموزشی

تلاش فعالان اجتماعی برای تحقق عدالت آموزشی

به گزارش علی جون، فکر تحصیل کودکان و تأمین مایحتاج ضروری برای آموزش آنان سبب شده است تا فعالان اجتماعی در یک مشارکت جمعی برای تهیه ملزومات آموزش کودکان مناطق کمتر برخوردار بکوشند.


به گزارش علی جون به نقل از مهر، هر سال و نزدیک ماه مهر هر کس که دانش آموزی در خانواده خود دارد به فکر مدرسه رفتن آن است؛ آیا کیف و کفش برایش تهیه شده است؟ آیا دفتر، مداد و کتاب های درسش را تهیه کرده است؟

در اینروزها کسانی هم هستند که مانند کودکان خانواده خود، دغدغه تحصیل کودکان سراسر کشور را دارند. فکر تحصیل کودکان و تأمین مایحتاج ضروری برای آموزش این آینده سازان وطن باعث شده است تا آنان در یک مشارکت اجتماعی برای تهیه ملزومات آموزش کودکان بکوشند. هر میزان که بتوانند. ارفک (انجمن روشنگران فردای کودک) در تمام روزهای سال یک مدرسه برای کودکان کار است. ایرانی یا اتباع مهاجر؛ هر کودکی که به سبب مشکل مالی ناچار به کار کردن باشد در ارفک می تواند تحصیل کند. حالا داوطلبان ارفک که مهر، بان خوانده می شوند؛ برای شروع سال تحصیلی تلاش می کنند تا نه فقط کودکان کار تهرانی که کودکان لازم التعلیم سراسر کشور که در مناطق محروم یا کمتر برخوردار حضور دارند هم طعم عدالت آموزشی را بچشند. نگاه ارفک به کودکان کار، مثل نگاه خیلی ها در خرید کیک و رانی برای بچه ها یا کیف و کفش خریدن برای آنها نبود و نیست؛ نگاه ارفک نگاه فرهنگ سازی است. برای سال تحصیلی جدید هم داوطلبان ارفک مانند خیلی از فعالان اجتماعی در تلاش هستند تا بصورت ملموس و عینی به تحقق عدالت آموزشی کمک کنند و در طول سال به دانش آموزان مناطق محروم کمک کنند. برای همین هم داوطلبان ارفک با راه اندازی یک کمپین علاوه بر تأمین مخارج تحصیل یک سال کودکان کار، برای دانش آموزان مناطق محروم مایحتاج تحصیل آنان را تهیه می کنند. آصفه کامرانی که یکی از مسئولان این مدرسه کودکان کار است؛ در گفت و گو با مهر درباب این کمپین اظهار داشت: کمپین مهر، بانی می خواهد با این هدف برگزار می گردد که ما بتوانیم به کمک آن قسمتی از هزینه های تحصیلی یک سال تحصیل کودکان کار را تأمین نماییم و هر ساله نزدیک به سال تحصیلی یعنی در بازه زمانی شهریور ماه و مهر ماه این کمپین انجام می شود. سال جاری برای پنجمین سال کمپین مهربانی می خواهد برگزار می شود؛ در کنار این کمپین، دو سال است که ارفک درحال تهیه کوله پشتی برای دانش آموزان مناطق محروم است. وی با اعلان اینکه در این کوله پشتی ها لوازم التحریر قرار داده شده تا بتواند نیازهای تحصیلی یک سال تحصیل یک دانش آموز را تأمین کند؛ اظهار داشت: تهیه کوله پشتی ها برای دومین سال است که در ارفک به انجام می رسد اما کلیت کمپین در پنجمین سال خود قرار دارد.
کوله های اهدایی مردم به کدام استانها می روند کامرانی با اشاره به این که تا حالا ۱۲۶۰۰ کوله آماده شده که تمام آن با کمک های مردمی تهیه شده است؛ اظهار داشت: استان هایی که مقصد کوله های اهدایی ماست؛ استان سیستان و بلوچستان (در دو بخش جداگانه سیستان و بلوچستان توزیع خواهیم داشت)، استان خوزستان، استان لرستان، استان کهگیلویه و بویراحمد، استان خراسان جنوبی و استان کرمان خواهد بود. توزیع این کوله ها در آن مناطق به کمک نیروهای داوطلب و خیرین محلی و بومی همان مناطق خواهد بود. در طول برگزاری کمپین نیروهای داوطلب که مهر، بان خوانده می شوند در فرایند های بسته بندی بارگیری و توزیع حضور خواهند یافت. مشارکت هلال احمر و آموزش وپرورش در کمپین مهر بانی می خواهد وی با اعلان اینکه تا حالا ۱۵۰ مهربان در این امر خیر حضور یافتند؛ اظهار داشت: به جهت اینکه ما در این توزیع کوله نیازمند چند سفر هستیم جمعیت هلال احمر با ما همکاری داشت و دوره های کمک های اولیه در ساختمان ارفک برای مهربانان انجام شد تا اگر اتفاق ناخوشایندی در این سفرها برای توزیع بسته های اهدایی به وجود آمد؛ داوطلبان بتوانند حداقل کمک های اولیه را در مسافرت بلد باشند و از صدمه جلوگیری نمایند.
تحقق عدالت آموزشی نیازمند توجه مسئولان در تجهیز و همکاری با سمن هاست. کامرانی اضافه کرد: از وزارت آموزش وپرورش هم باید تشکر نماییم که در این فرایند کمک شایانی به ما کردند بدین سبب که این اقدامات ما در استانهای مختلفی انجام شده است؛ وزارت آموزش وپرورش هم در نیازسنجی و هم در فرایند صحت سنجی بسیار به ما کمک کردند تا ما بتوانیم با اطمینان خاطر بیشتری در مناطق محروم و کمتر برخوردار حضور پیدا نماییم و کوله ها را توزیع نماییم. ارفک مجوز خودرا از وزارت کشور دریافت نموده و چون مجوز وزارت کشور پوشش تحصیلی در سطح ملی است؛ ارفک خودرا موظف می داند در استانهای محروم سراسر کشور در رشد توانمندی تحصیلی دانش آموزان قدم بردارد. برای تحقق عدالت آموزشی علاوه بر کمک خیران نیازمند توجه مسئولان در تجهیز و همکاری با سمن هاست. نیازسنجی، صحت سنجی و اتخاذ تدابیر لازم برای هم افزایی دستگاه های اجرائی با سمن ها می تواند بیشترین تاثیر را در توزیع عادلانه امکانات آموزشی در مناطق محروم داشته باشد خیرین در حد وسعشان کمک می کنند تعدادی از مؤسسات خیریه و نیکوکاری هم که کوچک تر هستند، در حد وسعشان برای تأمین مایحتاج ضروری آموزشی تلاش می کنند. سید مصطفی طاهری، خیر و مدیرعامل یکی از همین مؤسسات خیریه است که بیش از ۱۴ سال در تلاش است تا به تحصیل مددجویانی که در حاشیه شهر تهران هستند کمک نماید.
نیازسنجی، صحت سنجی و اتخاذ تدابیر لازم برای هم افزایی دستگاه های اجرائی با سمن ها می تواند بیشترین تاثیر را در توزیع عادلانه امکانات آموزشی محروم داشته باشد وی به خبرنگار مهر اظهار داشت: از آنجا که دانش آموزان آینده سازان کشور ما هستند و باید از عدالت آموزشی برخوردار باشند و هیچ دانش آموزی نباید به سبب نبود امکانات و لوازم تحریر از تحصیل باز بماند. با نزدیک شدن به زمان شروع مدارس و در آستانه مهرماه، به همت خیرین مبادرت به تهیه و آماده سازی بیش از ۲۰۰۰ نوشت افزار و هر آن چه که برای شروع سال تحصیلی دانش آموزان نیاز است، کردیم. تا حالا قسمتی از این اقلام اهدا شده و درحال توزیع مابقی آن هستیم. طاهری با اعلان اینکه از مقطع تحصیلی ابتدایی تا دانشگاه، دانش آموزان و دانشجویان نیازمند شهر تهران را تحت پوشش خود قرار می دهیم، اضافه کرد: بیشتر خانوارهای دانش آموزانی که به ما مراجعه می کنند از حاشیه تهران هستند و ما در صورت راستی آزمایی، دانش آموزان نیازمند را از مقطع ابتدایی تا دانشگاه حمایت خواهیم کرد، علاوه بر تهیه بسته های نوشت افزار، هزینه های تحصیلی و شهریه های مدرسه و دانشگاه بر عهده خیرین منطقه ۱۴ است.
مدیرعامل مؤسسه خیریه خادمین بیت الزهرا (س) اظهار داشت: سعی کردیم که بیشتر اقلام مورد نیاز دانش آموزان را فراهم نماییم و از نوشت افزارهای باکیفیت و استاندارد و البته ایرانی بهره مند شدیم. نه فقط بسته های نوشت افزار شامل دفتر، مداد، قمقمه آب، خودکار، هایلایت، تخته برد، ماژیک، و مداد رنگی است، کیف و کفش و البسه دانش آموزان نیازمند را هم فراهم و تقدیم آنها می نماییم. طاهری در پاسخ به این پرسش که تا حالا چند دانش آموز تحت پوشش شما هستند، اظهار داشت: هم اکنون چیزی حدود ۳۰۰ دانش آموز و دانشجو تحت حمایت و پوشش مؤسسه خیریه منطقه ۱۴ قرار دارند.


منبع:

1402/07/05
22:58:49
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز