علی جون

سنگین تر از پنج - هیچ

سنگین تر از پنج - هیچ

به گزارش علی جون برنامه ای كه قرار بود حاشیه ها را كنار بزند، حالا كاملا غرق درحاشیه استبه گزارش علی جون به نقل از ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «چند ماه پس از آن که محمدحسین میثاقی در برنامه اش ادعا کرد می خواهد ذائقه مخاطب را تغییر داده و از بحث های زرد و حاشیه ای به سمت مسائل جدی تر بکشاند، حالا خود او تبدیل به کلیدواژه حرف وحدیث های حاشیه ای شده است. برنامه این هفته «فوتبال برتر» و صحبت هایی که در ایام بعد از آن ردوبدل شد، نمونه بارزی است از آن چه بر این برنامه می گذرد و از فاصله بعیدش با جایگاهی که سازندگان برنامه ادعای آنرا داشتند.

دوشنبه شبی که گذشت، در برنامه فوتبال برتر درباره پرونده ویلموتس، بازی های هفته آخر لیگ برتر، شائبه تبانی در سقوط پارس جنوبی و بحث تبانی و شرط بندی در لیگ ۲ صحبت شد اما آن چه در انتها این برنامه بعنوان پررنگ ترین سوژه باقی ماند تا محافل فوتبالی و رسانه ها در ایام بعد به واکاوی آن بپردازند، هیچ یک از این موضوعات نبود. اگر فضای مجازی و رسانه های رسمی کشور را با هشتگ میثاقی جست وجو کنید، طی این هفته کنایه او به آمارهای صداوسیما پررنگ ترین مبحث بحث بوده و پس از آن هم صحبت هایی درباره کارشکنی و دشمنی با برنامه فوتبال برتر که محتوای اصلی مصاحبه بلندش با روزنامه جام جم را شکل می داد. یعنی ماه ها پس از جایگزینی فوتبال برتر به جای نود، میثاقی چه روی آنتن تلویزیون و چه در صفحات روزنامه ها هنوز در کوشش برای اثبات حقانیت خودش و آشکارکردن ظلمی است که در این زمان بر او و همکارانش رفته است. به راه انداختن بحث جدی درباره فوتبال ایران هم لابد می ماند برای وقتی دیگر.

حتی در شبی که مهدی تاج میهمان برنامه بود و تیم میثاقی یکی از شب های خوب خودش را سپری نمود، باز هم آن چه از برنامه باقی ماند و وایرال شد، کل کل های طرفین بر سر دوگانه عادل - میثاقی و مطرح شدن بحث «سپر رسانه ای» توسط مجری فوتبال برتر بود. انگار «حاشیه» از «فوتبال برتر» جداشدنی نیست و این نکته بیشتر از هر چیز حاصل سناریویی است که برای حذف نود و روی آنتن رفتن این برنامه اجرا شده است. میثاقی هیچگاه از زیر سایه آن برنامه خارج نشده و هنوز به جای آن که بحثی جدی در حوزه فوتبال به راه بیندازد، مجبور است از جایگاه خود و برنامه اش دفاع کند.

او در مصاحبه اخیرش گفته با هجمه هایی که از ابتدا ضد «فوتبال برتر» وجود داشت، در واقع او و تیمش از ابتدا ۵ گل عقب بودند اما در نهایت نتیجه را برگردانده و بازی را برده اند. فارغ از این که ادعای میثاقی درباره نتیجه این بازی چقدر درست باشد، مبحث اصلی اساسا همین است که او همچنان روی اسکوربورد دارد نتیجه این بازی حاشیه ای را دنبال می کند، نه نتیجه کار اصلی اش و نه نتیجه برنامه ای که با ادعای پرداختن به متن فوتبال ایران وارد کارزار شده بود. وی در بخش دیگری از همان مصاحبه هم می گوید: «به نظر من آماری که از بیننده فوتبال برتر بود، خنده دار است. کسی که این آمار را می بیند می تواند قهقهه بزند... تنها آماری که از آمار AFC خنده دارتر است، همین است که درباره فوتبال برتر پخش می شود... ببخشید اعداد که دروغ نمی گویند. فیدبک برنامه در شبکه های اجتماعی مشخص است.» بله، فیدبک برنامه فوتبال برتر در شبکه های اجتماعی کاملا مشخص و مطلقا فاجعه بار است. ماه ها پس از آغاز برنامه دوشنبه شب های فوتبال برتر، درصد بالایی از نظرات مردم نسبت به این برنامه همچنان حاوی تندترین انتقادها و سخت ترین توهین هاست. صحبت های میثاقی در همین برنامه اخیرش در خیلی از کانال ها و صفحات ازجمله در صفحه پربیننده ترین سایت ورزشی ایران منتشر گردید و نظرات مردم پای این پست ها کاملا روشن و واضح بود. صفحات مربوط به خود برنامه و مجری آن که مدت ها ناچار بودند با کامنت‎های بسته به کارشان ادامه بدهند. میثاقی دقیقا از کدام فیدبک ها صحبت می کند؟! اساسا همین که بعضی از میهمانان این برنامه وقتی قافیه را تنگ می بینند با اسم عادل فردوسی پور و نود به میثاقی پاتک می زنند نشان داده است این برنامه هنوز نقطه ضعفش را دارد و هنوز چند گل عقب است. این که مهدی تاج و سعید آذری و... وقتی در گوشه رینگ گیر می افتند با توسل به همین نقطه ضعف میثاقی از تنگنا فرار می کنند البته ترفند ناجوانمردانه ای است. اما همین که این ترفند هنوز جواب می دهد اثبات کننده خیلی چیزهاست. این که توهین به میثاقی همچنان لایک می گیرد، باید برای مجری فوتبال برتر کافی باشد تا از میزان محبوبیت خود و برنامه اش نزد افکار عمومی آگاه شود.

محمدحسین میثاقی می تواند بی توجه به همه این صحبت ها، نقدها و توهین ها به کارش ادامه بدهد. تمام برنامه های خوب دنیا الزاما در همان ابتدا با اقبال مخاطب روبه رو نشده اند و گاهی بنا به علل فرامتنی به اندازه کیفیت شان قدر ندیده اند. فوتبال برتر هم می توانست برنامه خوبی باشد که بی توجه به حواشی و کامنت ها به کارش ادامه می دهد. اما میثاقی و تیمش موفق به این کار نشده اند. آنها از کنار حواشی عبور نکرده اند بلکه غرق همین حواشی اند و فقط تلاش دارند همه چیز را وارونه جلوه بدهند. می شد بی خیال همه کامنت های منفی، بی توجه به تفاوت های تنیس فوتبال و مافیا، و بدون پیگیری نتیجه ۵-صفر و ۵-۵ برنامه خوب ساخت. اما میثاقی دقیقا غرق همین بازی ها و اساسا سازنده خیلی از آنهاست. این بازی های پرگل و این جنگ های تمام نشدنی، نه فقط میثاقی که انرژی هر کسی را تلف می کنند. این که هر روز هزاران نقد و توهین بخوانی و هر شب آنها را «فیدبک مثبت» ترجمه کنی، کار طاقت فرسایی است که به مرور اعصاب هر آدمی را فرسوده می کند. آن وقت از آدم یک موجود پرخاشگر می ماند که به زمین و زمان و گزارشگر شهرستان و تلویزیون خوزستان و واحد نظرسنجی سیما و هر جای نامربوطی گیر می دهد. زندگی به همین شکل ساده اش هم سخت است؛ چه برسد به این که در شروعش ۵-هیچ عقب باشی و پس از آن هم آن قدر گل ردوبدل شود که حساب نتیجه از دستت دربرود.»
1399/06/08
12:01:03
5.0 / 5
1116
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳