علی جون
چند نكته درباره موضوع صوت و تصویر فراگیر

پیش از دگرگونی مفهوم رادیو تلویزیون ذهنمان را نوسازی كنیم!

پیش از دگرگونی مفهوم رادیو تلویزیون ذهنمان را نوسازی كنیم!

علی جون: یك تهیه كننده با اعتقاد بر اینكه «معنی و مفهوم ایستگاه رادیو تلویزیونی به كل دگرگون خواهد شد» دراین زمینه معتقد است: به زودی ایستگاه های رادیو و تلویزیونی شكل خواهد گرفت كه با كمترین هزینه اقدام به پخش برنامه كرده و مردم نیز با دست چین كردن برنامه ها، آنچه را كه دوست دارند می بینند.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، ایرج تقی پور ـ تهیه کننده ـ در یادداشتی درباره موضوع صوت و تصویر فراگیر نوشته است:
«یادم می آید در کتابی که انتشارات سروش مجموعه ی سخنرانی های همایش شیراز سال ۱۳۵۴ در تدوین سیاست های فرهنگی رژیم پهلوی منتشر نموده بود، نخستین سخنرانی متعلق به مهندس رضا قطبی در مراسم افتتاحیه بود که اظهار داشته بود: ماهواره ها دارند می آیند. برای پخش رادیو تلویزیونی. تاثیر این ماهواره ها در فعالیت ما به حدی خواهد بود که شاید ما مجبور شویم حتی معماری ساختمان هایمان را هم تغییر دهیم (نقل به مضمون).
باز هم یادم می آید در اوایل دهه ی ۱۹۸۰ میلادی که هنوز تلویزیون های ماهواره ای مستقیم فعال نشده بودند، در هر بازار و جشنواره ی سینمایی، سمینارهایی برقرار بود جهت بررسی ابعاد حقوقی تلویزیون های ماهواره ای و تا مقررات هماهنگ تدوین و تصویب نشد، تلویزیون های ماهواره ای خیلی پا نگرفتند.
این دو مثال را از این جهت آوردم که در صنعت سینما و تلویزیون به سبب ماهیت نرم افزاری که دارد، آینده نگری و تدوین مقررات و قوانین لازم شرط اصلی است. دولت ها معمولا وظیفه ی تدوین و تصویب مقررات را برای تسهیل فعالیت شاغلین حرفه را دارند و خود فقط در حد ایستگاه های رادیو تلویزیونی که آگاهی دهنده ی برنامه های دولتی باشد تامین بودجه و دخالت می کنند. اگر از برنامه های خبری (و بخصوص اخبار آب و هوا بگذریم) برنامه های پرتماشاچی و سرگرم کننده آنچنان پرهزینه هستند که ایستگاه های دولتی توان سرمایه گذاری مستقیم چندانی را ندارند. از جانب دیگر این برنامه ها ماهیت درآمدزایی دارند و این سبب شده که تولید سریال های داستانی بزرگ، مسابقات مهم ورزشی، مسابقات پرخرج و دیدنی و شوهای بزرگ در چرخه ی ایستگاه های خصوصی تعریف شوند.»
او با تقسیم بندی ایستگاه های خصوصی به دو دسته دراین زمینه نوشته است:
«۱ـ ایستگاه های تلویزیونی که وظیفه ی تولید و تامین برنامه و جدول نمایش را به عهده گرفته و با جذب انواع آگهی در ابتدا و میان برنامه ها هزینه های خودرا تامین می کنند. آقایان روپرت مرداک و سیلویو برلوسکونی از سلاطین این حوزه هستند.
۲ـ ایستگاه های غیرتلویزیونی که برنامه ها را به درخواست بیننده ارسال می کنند. این ایستگاه ها قبلا به سبب محدویت های فنی، کپی نوار یا دیسک را برای بینندگان می فرستادند، و حالا امکانات جدید فنی اجازه می دهد که برنامه ها را در مقابل ستاندن وجه برخط ارسال نمایند.
من تابحال ندیده ام که تلویزیون های دولتی در تولید و توزیع این دست برنامه ها دخالت کنند. حداکثر دخالتی که دیده ام در ایستگاه های دولتی مانند بی بی سی انگلستان و رأی ایتالیا این بوده که شرکت مستقلی را برای تولید برنامه های پرخرج تاسیس کرده اند و با مشارکت در این دست تولیدها، ضمن فروش به ایستگاه های گوناگون تلویزیونی و حتی نمایش های سینمایی، اقدام به نمایش تعداد کمی از این برنامه ها می کنند.»
تقی پور با تاکید بر اینکه «تمام قانونگذاران و مراجع رسمی و قانونی کشور بر یک نکته اتفاق نظر دارند؛ رادیو تلویزیون مصداق صوت و تصویر فراگیر است و بدان مدلول است که صوت و تصویر به صورت فراگیر برای آحاد ملت توزیع شده و آنها به دلخواه از هرکدام که خواستند (و عجالتا با تامین هزینه ها از جانب دولت و بدون پرداخت وجه اشتراک توسط مردم) استفاده می نمایند.» در ادامه چنین آورده است: «سایر موارد که به صورت خرید و فروش خدمت یا برنامه باشد مصداق صوت و تصویر فراگیر نیست، پس از حوزه ی وظایف قانونی صداوسیما خارج است. صدور مجوز تاسیس و بهره برداری واحدهای ارائه ی خدمات نیز از لحاظ قانونی به عهده ی وزارتخانه ی دیگری سپرده شده است.»
این تهیه کننده در آخر نوشته است:
«آخرین نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که در زمان تصویب همه ی قوانین بالا، توزیع برنامه ها بسیار پرهزینه بوده است. حتی الان نیز سازمان صداوسیما برای توزیع برنامه هایش هزینه های سنگینی را متحمل می شود. سازمان صداوسیما می توانست با همکاری دولت ایستگاه های خصوصی رادیو تلویزیون را زیر نظر رهبری سازماندهی کند و ضمن انداختن بار قسمتی از وظایف (عموما از نوع تصدیگری) خود به دوش این شبکه ها، مانع از پا گرفتن و دیده شدن صدها ایستگاه فارسی زبان معمولا بی محتوای خارجی شود.
امروزه نیز توزیع بر بستر شبکه ی اطلاعات چنان ارزان شده و در دسترس همگان است که هر کسی بتواند، ولو نوع ارزان قیمت آن تولید برنامه کند و به ارزان ترین شکل به دست مصرف کننده برساند. این خبر طلیعه ی آن است که به زودی ایستگاه های رادیو تلویزیونی شکل خواهد گرفت که با کمترین هزینه اقدام به پخش برنامه کرده و مردم نیز با دست چین کردن برنامه ها، آنچه را که دوست دارند می بینند. مدلول و مفهوم ایستگاه رادیو تلویزیونی به کل دگرگون خواهد شد.
چقدر خوب است این دفعه پیش از آوار شدن تکنولوژی های نو علاوه بر معماری ساختمان ها، ذهن های مان را هم نوسازی نماییم.»
منبع:

1399/06/19
23:25:06
5.0 / 5
1134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳