علی جون
علی جون

آزاده نامداری از طلوع تا غروب

آزاده نامداری از طلوع تا غروب

علی جون: آزاده نامداری؛ نامی که طی دو دهه در مقاطعی بر سر زبان ها بوده است؛ گاه بواسطه اتفاقاتی که خودش در پررنگ شدن آنها بی تاثیر نبود و گاه بواسطه حاشیه هایی که به ناچار برایش رقم زدند؛ با این وجود از زمانی که اسمش بعنوان یک چهره شناخته شده ی تلویزیونی عنوان شد، «آزاده نامداری» هیچگاه در فضای رسانه به خاموشی کامل نگرایید و حالا مرگ ناگهانی اش هم این چرخه را تکمیل کرده است.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، حضور جدی نامداری در تلویزیون به شروع دهه ۸۰ و اجرای آیتمی با عنوان «تازه ها» برمی گردد. او کرمانشاهی بود و فعالیتش را هم بواسطه همکاری با شبکه استانی زاگرس شروع کرد. «تازه ها» آیتمی نسبتا کوتاه در لابه لای برنامه قدیمی «سیمای خانواده» در شبکه اول بود که چهار سال به این مجری تازه کار فرصت داد تا خودرا در قاب تلویزیون به مخاطب معرفی نماید.
شیوه متفاوت بیان و تسلط مقابل دوربین، تداوم حضور آزاده نامداری را در تلویزیون رقم زد. او بعد از اختتام اجراء در «تازه ها» به شبکه دو رفت تا همراه با محمد قاسمی «غیرمنتظره» را به صورت روزانه اجراء کند. سال ۸۹ برای او به اجرای دو فصل از این برنامه گذشت که با محور جوان، کودک و خانواده روی آنتن می رفت.
یک سال اجرای «غیرمنتظره» برای نامداری که تازه ۲۷ سالگی را پشت سر می گذاشت، فرصتی بود تا خودرا بعنوان چهره ای شناخته شده در اجرای برنامه های خانوادگی و اجتماعی مطرح کند. او اردیبهشت ماه ۹۰ بار دیگر با سری جدید این برنامه مقابل دوربین رفت که این دفعه با عنوان «جمع ما» به مخاطب معرفی گردید. «جمع ما» در زمانی کوتاه به یکی از برنامه های حاشیه ساز تلویزیون تبدیل شد که البته همین حاشیه های در ظاهر منفی، در آن مقطع به دیده شدنِ بیشتر برنامه و اجرای مجری هم کمک کرد؛ از اعتراض به استفاده از المان های پلاس و حلقه در لوگوی برنامه گرفته تا شکستن صندلی میهمان در حین اجرای زنده. با مرور زمان اجرای نامداری هم که بیشتر زیر ذره بین منتقدان و مخاطبان قرار می گرفت، با انتقادهایی چون «پرسیدن سوالات بجای پرداخت درست و کارشناسی شده به موضوع»، «ورود بچه ها به مباحثی که دانستن آن برایشان ضرورتی ندارد» و «ورود بعضی میهمان ها که با فرهنگ جامعه نامتناسب بودند» مواجه و موجب شد که خود شبکه دو نیز این برنامه را نقد کند. با این وجود نامداری در همین شرایط هم در مقابل منتقدانش کوتاه نیامد؛ برای مثال او درباره حاشیه شکستن پایه های صندلی میهمان برنامه، با اشاره به پخش اخبار مختلف درباره آن، اظهار داشته بود: «باید اندکی ظرفیت ها و تحملمان را بالا ببریم. حالا اتفاق عجیب و غریبی نبوده است. این که خبر ۲۰: ۳۰، شبکه من و تو، ما و شما و ایشان! خبر پخش کنند، به هر حال تقصیر من نبوده، پایه صندلی افتاد شکست. یک میلیون پول دادیم، صندلی خریدیم دیگه نمی شکنه!»
و البته همین روحیه بود که موجب شد این مجری تلویزیون سال بعد را پرکارتر از قبل هم شروع کند. نامداری سال ۹۱ همراه با احسان علیخانی برنامه تحویل سال را عهده دار شد و همزمان با آن در همان تعطیلات نوروزی، برنامه روتین «خانمی که شما باشی» را اجراء کرد.
در همان زمان بود که خبرهایی درباره ممنوعیت فعالیتش منتشر گردید و از آنجائیکه این خبرها اغلب از طرف تلویزیون تایید رسمی هم نمی گردد، آزاده نامداری در اوج فعالیت در اجرا، ۹ ماه از قاب تلویزیون دور ماند تا بعد از آن نامش بعنوان نویسنده در برنامه «پشت صحنه» احسان علیخانی بار دیگر در تیتراژ برنامه ای تلویزیونی درج شود. در ادامه هم برنامه هایی برای اجرا به او سپرده شد که در شبکه هایی با مخاطب خاص مانند جام جم و آموزش روی آنتن رفتند.
۹۲، سال بازگشت باردیگر نامداری به شبکه های سراسری بود و تا مدت ها اجرای برنامه «خانومی که شما باشی» (پنج فصل) را در شبکه دو بر عهده گرفت و البته در همین سال بود که با فرزاد حسنی، دیگر مجری حاشیه ساز تلویزیون ازدواج کرد؛ ازدواجی که در کنسرت یک خواننده پاپ اعلام رسمی گردید و دیرزمانی هم دوام نیاورد. آزاده نامداری و فرزاد حسنی حدود یک سال باهم زندگی کردند و در نهایت انتشار یک عکس از کبودی چشم نامداری در اینستاگرام شخصی اش، خبر از اختتام وصلت زوج اجرا در تلویزیون می داد.
ازدواج دوم آزاده نامداری در فاصله کوتاهی (حدود یک سال) بعد از جدایی از فرزاد حسنی شکل گرفت. وی در سال ۹۴ برای دومین بار ازدواج کرد و در همان سال قصد داشت سری ششم برنامه «خانومی که شما باشی» را روی آنتن بفرستد اما در شرایطی که تیزر این برنامه هم از تلویزیون پخش شده بود، این برنامه هیچ وقت روی آنتن نرفت.
و این پایانی بود برای حضور نامداری در قاب رسمی تلویزیون که البته به رغم تمام حاشیه ها و شایعه ها، مانند برخی دیگر از همکارانش هیچ وقت به پیشنهادهای شبکه های خارجی تن نداد و راه خارج از کشور در پیش نگرفت. حضور این مجری بعد از آن به فضای مجازی محدود شد و بیشتر رنگ و بوی اجتماعی به خود گرفت. گفت وگوهای چالشی با فعالان مختلف زن در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی از نمونه برنامه هایی بود که آزاده نامداری به اجرای آنها در پلت فرم ها پرداخت.
اما در همین حین یک اتفاق دیگر زندگی حرفه ای نامداری را به شدت تحت تاثیر قرار داد و در حقیقت او را برای همیشه از صحنه اجرا محو کرد. از این مجری تلویزیونی که همیشه در مصاحبه هایش خودرا متعلق به خانواده ای سنتی دانسته بود و پوشش انتخابی اش (چادر ملی) بعنوان الگو از طرف برخی مجریان زن تلویزیون و همین طور خانم های ایرانی مورد استفاده قرار گرفت، عکسهایی بدون پوشش سر، منتشر گردید که بااینکه در همان زمان هم از طرف برخی مصداق بارز ورود به حریم شخصی و عملی غیراخلاقی تشخیص داده شد، اما با این وجود در مدت کوتاهی به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد. این اتفاق از طرف نامداری با واکنش مواجه گردید و وی در ویدئویی اعلام نمود که در مکانی بوده که محارمش حضور داشته اند، اما این توضیحات هم کافی نبود تا بتواند مجری زن تلویزیون را از شرایطی که به یک باره دچارش شد، نجات دهد.
بعد از آن بود که حضور نامداری در فضای رسانه محدود و محدودتر شد و او به انتشار مطالبی اجتماعی و خانوادگی در صفحات شخصی اش بسنده کرد و به تدریج هم نامش بعنوان یک مجری تلویزیونی در اذهان عمومی رو به محو شدن بود.
این در حالیست که انتشار ناگهانی خبر پیدا شدن پیکر بی جان مجری سابق تلویزیون در منزلش، در شرایطی که خانواده اش هم در مسافرت بودند و وی در منزل تنها بوده است و ورود پلیس به ماجرا برای یافتن علت فوت، آن هم در اولین روزهای فروردین ماه، بار دیگر مثل بمب رسانه ای صدا کرد تا حاشیه ای دیگر شاید برای آخرین بار نام آزاده نامداری را بر سر زبان ها بیندازد.
با رفتن همیشگی نامداری تمام حاشیه ها و اتفاقات گذشته بار دیگر در ذهن ها تداعی شد و در این میان پرسش هایی جدید شکل گرفت؛ این که در این ساعاتی که از مرگ نامداری می گذرد و پیکر بی جان وی در انتظار کالبدشکافی است، آیا تک تک آنهایی که در انتشار تصاویر وی در فضای مجازی و تغییر مسیر زندگی اش نقش داشتند، برای یک دفعه هم که شده به عاقبت کار خود فکر کرده اند؟! و این که بهتر نیست متولیان امر فرهنگ و هنر در کشور یک دفعه برای همیشه مقابل رفتارهای غیراخلاقی این چنینی که مصداق بارز ورود به حریم خصوصی افراد است و حتی بعد از مرگ نامداری ها هم ادامه دارد، بایستند و نگاهی هوشمندانه تر را در دستور کار قرار دهند؟!
منبع:

1400/01/10
00:48:51
5.0 / 5
648
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز