علی جون

واقعیت ماجرای هک شدن شبکه های صداوسیما چیست؟ هک یا نفوذ؟

واقعیت ماجرای هک شدن شبکه های صداوسیما چیست؟ هک یا نفوذ؟

علی جون: به گزارش علی جون، «صدا و سیما هک شد»؛ عنوانی که شاید این روزها با زیاد شدن حمله های هکری، برای خیلی ها چندان ناممکن به نظر نرسد اما برای برخی ابهام هایی داشته که نتیجه ی آن به این پرسش می انجامد: انگشت بهتان به سمت چه کسی یا چه کسانی است؟


با شروع حرکات یک گروه هکری همزمان با اعتراض ها و ناآرامی ها بود که ماجرای هک شدن زیرساخت های اینترنتی نهادهای دولتی و حاکمیتی ایران عنوان شد. البته بعدا کارشناسان فنی اظهار نمودند آنچه آن گروه هکری انجام می داد درحقیقت هک کردن سایت و دسترسی به محتوا و خروجی آن نبوده، بلکه ایجاد ترافیک کاذب برای بی نظمی در سرور پشتیبانی کننده و درنتیجه از دسترس خارج شدن سایت ها بوده است.
زمان زیادی از این اتفاق ها سپری نشده که شامگاه شنبه ۱۶ مهر ماه درحالی که تلویزیون در بخش خبری خود درحال پخش سخنانی از مقام معظم رهبری بود، به نام گروه دیگری که قبل تر نیز با ادعای هک کردن دوربین های زندان اوین، به انتشار فیلم هایی از برخی اتفاقات داخل زندان اقدام نموده بود، این دفعه تصاویر نامربوط و موهنی از قاب تلویزیون پخش گردید. اتفاقی که علاوه بر آنکه توسط خیلی از مردم دیده شد، توسط رسانه های ماهواره ای خارج از کشور نیز به شدت مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، با توجه به این که سازمان صدا و سیما قبل تر نیز شاهد اتفاق مشابهی از این دست بوده، پرسش هایی جدی درباره ی این اتفاق ها و تکرار آن پدید آمده که باتوجه به سکوت مطلق مسؤولان و دست اندرکاران رسانه ملی تا ساعت ها بعد از این رخداد، عملا به ابهام های جدی نزد عامه و اهالی رسانه انجامید؛ شرایطی که یک سوی آن نیز به شایعاتی درباره ی از جنس "هک اینترنتی" نبودن این اتفاق ها به وجود آورده است؛ چونکه برخی براین باورند که باتوجه به اینترنتی نبودن سیستم های صداوسیما و به صورتی ایزوله بودن آنها، عملا امکان نفوذ بوسیله اینترنت وجود ندارد.

در همین راستا حسن نجفی سولاری که تا سال ۱۳۸۶ به عنوان رئیس مرکز تولید و فنی سیما در سازمان صدا و سیما مشغول بوده، می گوید: «کادر رسمی که به این مجموعه متعلق می باشد، چطور ممکنست دست به چنین کاری بزند؟ فکر می کنم این اتفاق از جای دیگری رخ داده است. در زمان خود ما یک کارمند که می خواست وارد سازمان شود، از چند جا کنترل و گزینش می شد. بدین سبب از افراد در داخل سیستم بعید است که این کار را انجام دهند».

او می افزاید: «اگر یادتان باشد، چند ماه پیش نیز از سران گروهک منافقین چیزهایی روی آنتن رفته بود و بعد ظاهرا مشخص شد که روی سیگنال ماهواره صدا و سیما رفته و ماهواره را از خارج از کشور یک لحظه هک کرده بودند. البته این مساله را باید یک متخصص ماهواره دقیق شرح دهد. کل ماجرا را هم کارشناسان امنیتی باید بررسی نمایند که آیا سازمان صدا و سیما الان ترکیب نیروی انسانی و ساختارش به نحوی است که افرادی دست به چنین اقدام هایی بزنند؟»

سولاری ادامه می دهد: «زمانی که من در سازمان بودم، افرادی که آنجا مشغول به فعالیت بودند، همه بچه هایی بودند که قبل و پس از انقلاب مبارزر بودند و درگیر زندگی سازمان که می شدند، شب و روزشان را می گذاشتند و زحمت می کشیدند و همه تعلق خاطرشان به مردم بود. خود من اوایل انقلاب چند شبانه روز خانه نمی رفتم و خب تعلقاتی داشتیم. نمی دانم ترکیب نیروی انسانی موجود صدا و سیما با این همه تغییرات که کرده آیا روال های گذشته را رعایت می کنند؟ آیا واقعا نیروها از انسان های توانا انتخاب می شوند که تعلق سازمانی داشته باشند؟»

با این اوصاف، چند پرسش باقی است که هر ذهن مخاطبی در انتظار دریافت پاسخ های آنها می تواند باشد:
۱- اصل اتفاق از چه جنس بوده است؟ آیا به "هک" اینترنتی یا روش های مشابه مربوط است یا آنچه که به "نفوذ" تعبیر می شود؟
۲- با توجه به این که صدا و سیما به عنوان "رسانه ملی" توصیف می شود و با توجه به این که آنچه پخش شده، در نهایتِ خطوط قرمز قرار داشته است، علت تعلل در ارائه توضیح و یک عذرخواهی احتمالی یا بدیهی در چیست؟
۳- اگر این اتفاق برای رسانه ای داخلی غیر از صداوسیما - که اساسا از این حد از ضریب نفوذ عمومی هم برخوردار نیست - بیفتد، سطح و جنس برخورد با آن رسانه و کارکنانش چگونه خواهد بود؟
۴- آیا مقرر است در آینده نیز شاهد وقوع چنین اتفاق هایی باشیم و این مساله رفته رفته به امری طبیعی که هر چند وقت یک دفعه رخ می دهد، تبدیل شود؟

نجفی سولاری، از مدیران فنی پیشین سازمان صداوسیما، به ایسنا می گوید: «من به عنوان یک متخصص معتقدم که رسانه باید روایت اول را خودش انجام دهد تا جلوی شایعات هم گرفته شود».

1401/07/18
12:08:57
5.0 / 5
374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳