علی جون
علی جون
مدیركل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم خبر داد

انتشار 1360 نشریه علمی

انتشار 1360 نشریه علمی

به گزارش علی جون مدیركل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به اینكه هم اكنون تعداد نشریات علمی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مجموع به ۱۳۶۰ نشریه رسیده است، خاطرنشان كرد: با عنایت به دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه از لحاظ كمی، كمیسیون بررسی نشریات علمی از اواخر سال ۱۳۹۳ مبادرت به سیاست‏گذاری در جهت كاهش تعداد اعتباردهی جدید و توجه به امر ارزیابی و رتبه‏‬ بندی نشریات علمی كرد. بر این اساس سامانه الكترونیكی ارزیابی نشریات علمی بوجود آمد و نخستین رتبه‬ ‏بندی نشریات علمی بر مبنای شاخص‏‬ های اولیه انجام شد.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، دکتر محسن شریفی در اینباره اظهار داشت: این ارزیابی توسط گروه های کارشناسی و هم داوران تخصصی برای هر نشریه انجام شد و امتیازهای کسب شده و رتبه هر نشریه تعیین شد. در ارزیابی سال ۹۸ امتیاز کل ۱۰۰۰ امتیاز بوده و رتبه نشریات بر مبنای امتیاز کسب شده و مطابق جدول زیر تعیین شد.


به قول وی، نشریات علمی در صورت داشتن اعتراض، از زمان اعلام نتایج تا یک ماه فرصت دارند از راه سامانه فوق درخواست بررسی دوباره کنند. بعد از بررسی درخواست، نتیجه نهایی در سامانه اعلام می شود.
شریفی خاطرنشان کرد: بر مبنای آئین نامه نشریات علمی مصوب ۱۳۹۸/۲/۲، به جای دسته بندی نشریات به صورت علمی- پژوهشی یا علمی- ترویجی، تمامی نشریات مشمول این آئین نامه با عنوان یکسان "نشریه علمی" شناخته می شوند و رتبه کسب شده در ارزیابی های سالانه بعنوان "اعتبار نشریه" قلمداد می شود. ازاین رو در ارتباط با ارزیابی های مختلف نظیر ارتقاء و ترفیع اعضای هیئت علمی و کفایت دستاوردهای پژوهشی رساله / رساله دانشجویان تحصیلات تکمیلی، رتبه نشریات علمی در ارزیابی های سالانه مورد توجه قرار می‏‬ گیرد و محاسبه امتیاز مقاله بر مبنای رتبه نشریات شامل بین‏‬ المللی، الف، ب. ج یا د صورت خواهد گرفت.
وی بیان نمود: به صورت کلی در رتبه‏ بندی نشریات علمی سال ۱۳۹۸، حدود ۵ درصد نشریات رتبه بین المللی، ۷ درصد رتبه الف، ۶۰ درصد رتبه ب، ۱۳ درصد رتبه ج و ۱۵ درصد رتبه د، کسب کرده‏ اند. ارزیابی نشریات علمی هر سال یکبار بر مبنای شاخصهای اعلام شده انجام می شود و ان شاءلله بزودی کار ارزیابی سال ۱۳۹۹ شروع خواهد شد.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تصریح کرد: برنامه‬ ریزی به گونه‏‬ ای صورت گرفته است که نتیجه ارزیابی سال ۱۳۹۹ را تا آخر سال یا نهایتاً اوایل سال ۱۴۰۰ اعلام نماییم. ازاین رو نشریات علمی باید همیشه اطلاعات خویش را در سامانه تکمیل کنند و شماره های آنها کاملاً به‏ روز منتشر شود. در غیر این‬ صورت امکان ارزیابی آنها فراهم نیست و از چرخه ارزیابی باز خواهند ماند.
شریفی با اشاره به اهمیت نشر علم و جایگاه آن در چرخه علم و فناوری عنوان کرد: نشریات علمی که مقالات علمی را منتشر می کنند همواره نمایانگر دستاوردهای علمی و تخصصی بوده‏‬ اند و از اهمیت ویژه‏ ای برای توسعه علوم و تحقیقات برخوردار می باشند و بعنوان یکی از شاخص‏‬ های مهم در پایگاه‏‬ های علم سنجی یک کشور مورد رصد قرار می‏گیرند. بر مبنای اسناد بالا دستی همچون ماده ۲۰ برنامه پنجم توسعه و بند ۴ از اقدامات ملی راهبرد کلان ۴ و بند ۲۵ اقدامات ملی از راهبرد کلان ۹ نقشه جامع علمی کشور، یکی از راهبردهای اصلی، پشتیبانی از نشریات علمی و تولیدات علمی داخلی به منظور افزایش سهم تحقیق و پژوهش از تولید ناخالص داخلی، تعیین شده است.
وی ادامه داد: بدین لحاظ لزوم وجود جایگاهی برای سیاست‏گذاری و برنامه‏ ریزی در این عرصه و تدوین ضوابط و معیارهای استاندارد جهت بررسی و اعتبار بخشی به این گروه از نشریات به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تکلیف شده است.
به نقل از مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، کمیسیون بررسی نشریات علمی در طول دوره حیات خود بنا بر شرح وظایف محوله مبادرت به تدوین آیین‬ ‏نامه‬ ها و ضوابطی برای ایجاد نشریات علمی کرده است که در طول این دوره‏‬ ها بنا به مقتضیات دوره زمانی خود تغییراتی داشته است. در آخرین نسخه آیین‬ ‏نامه ابلاغ گردیده مورخ اردیبهشت ۱۳۹۸ و با عنایت به این که اهداف برنامه پنجم در رابطه با این مورد محقق شده است، آیین‬ ‏نامه مذکور تلاش در ارتقای سطح کیفی و استانداردسازی نشریات مطابق با سطح استانداردهای بین‬ المللی کرده است. در این آیین‬ ‏نامه از یک سو اختیارات موسسه صاحب امتیاز بیشتر و از طرفی شاخص‬ ‏هایی دقیق‬ ‏تر برای ارزیابی و رتبه‏‬ بندی نشریات علمی در نظر گرفته شده است.
شریفی با اشاره به اینکه هم اکنون تعداد نشریات علمی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مجموع به ۱۳۶۰ نشریه رسیده است، خاطرنشان کرد: با عنایت به دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه از لحاظ کمی، کمیسیون بررسی نشریات علمی از اواخر سال ۱۳۹۳ مبادرت به سیاست‏گذاری در جهت کاهش تعداد اعتباردهی جدید و توجه به امر ارزیابی و رتبه‏‬ بندی نشریات علمی کرد. بر این اساس سامانه الکترونیکی ارزیابی نشریات علمی بوجود آمد و نخستین رتبه‬ ‏بندی نشریات علمی بر مبنای شاخص‏‬ های اولیه انجام شد اما در سال ۹۷ و ۹۸ به منظور بهبود کیفی نشریات علمی و ساماندهی آنها در جهت نیاز کشور و هم استانداردسازی نشریات علمی، نظام نشریات علمی بر مبنای وضعیت بین‬ ‏المللی و با عنایت به تجربه موجود در کشور، مورد بازنگری اساسی قرار گرفت.
وی عنوان کرد: در نظام قدیم کلیه فرآیند درخواست نشریات از ابتدا تا صدور مجوز علمی توسط کمیسیون نشریات علمی صورت می‏‬ گرفت و به علت حجم کار زیاد امکان نظارت دقیق بر عملکرد نشریات وجود نداشت. در حالیکه در نظام جدید بخش راه‏‬ اندازی نشریات و صدور مجوز در دانشگاه‬ ‏ها، مراکز پژوهشی و انجمن‏ های علمی برون سپاری شده است و کمیسیون نشریات علمی به نقش اصلی خود در سیاستگذاری و استانداردسازی و هم ارزیابی عملکرد نشریات علمی می‬ ‏پردازد.
مدیرکل دفترسیاستگذاری وبرنامه ریزی امورپژوهشی وزارت علوم، با اشاره به اینکه آئین نامه جدید با هدف سیاست گذاری و برنامه ریزی برای ارتقای کیفی نشریات علمی و نظارت بر عملکرد آنها تدوین شده است، اضافه کرد: بدین منظور، برای تسهیل در انجام امور نشریات و اجرای سیاست های دولت در خصوص تمرکززدائی، به جای صدور گواهی اعتبار علمی برای نشریات، رتبه‌ی نشریه در ارزیابی ها به‬ ‏عنوان «اعتبار نشریه» قلمداد می شود. به‏‬ جای دسته بندی نشریات به صورت علمی-پژوهشی یا علمی-ترویجی، تمامی نشریات با عنوان یکسان «نشریه‌ی علمی» شناخته می شوند. یک نشریه علمی می‬ ‏تواند انواعی از مقاله‌ی پژوهشی، مروری، کوتاه، مطالعه‌ی موردی، روش شناسی، کاربردی، نقطه نظر، مفهومی، فنی و ترویجی را منتشر کند.
به قول وی، بر مبنای آیین‬ ‏نامه جدید، انجمن‏ های علمی، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، و همینطور مؤسسه‬ های انتشاراتی دولتی یا غیردولتی دارای مجوز از مراجع ذیصلاح، می‬ توانند نسبت به راه‏ اندازی نشریه علمی اقدام نمایند و در نظام رتبه‬ بندی شرکت نمایند. مجوز راه‏‬ اندازی نشریه، تایید سردبیر و اعضای گروه دبیران توسط موسسه یا انجمن صاحب امتیاز صورت می‏گیرد و احتیاج به دریافت مجوز از کمیسیون نشریات ندارد. نشریات علمی بعد از راه‬ ‏اندازی و یک‬ سال انتشار منظم، می‏ توانند در نظام ارزیابی و رتبه‬ ‏بندی شرکت نمایند. رتبه و امتیاز آنها در ارزیابی نشریات بر مبنای استانداردها و ضوابط علمی ملاک عمل قرار می گیرد. رتبه‌ی نشریات به صورت خیلی خوب (الف)، خوب (ب)، متوسط (ج) و ضعیف (د) تعیین می شود. در صورتیکه نشریه رتبه‌ی ضعیف (د) کسب کند، از فرایند ارزیابی خارج می شود و به مدت دو سال نمی تواند به فرایند ارزیابی وارد شود.
شریفی تصریح کرد: به منظور تشویق نشریات به حضور در عرصه بین‏ المللی، اگر نشریه در لیست پایگاه JCR باشد یا در نمایه های استنادی Web of Science یا Scopus حائز درجه های Q ۱ تا Q ۴ شده باشد، بعد از ثبت نام اولیه و خارج از فرایند ارزیابی، در گروه نشریات معتبر بین المللی قرار می‬ گیرد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی مهم ترین سیاست‬ ها و اهداف آیین‬ ‏نامه جدید نشریات را نظارت و ارتقای کیفی نشریات علمی، استانداردسازی نشریات علمی داخلی، کمک به حضور نشریات علمی داخلی به زبان فارسی و زبان های بین المللی، در نمایه های بین المللی، افزایش نقش نشریات در ارتقای بهره وری و کاربردی شدن دستاوردهای پژوهشی کشور و افزایش رقابتِ سازنده میان نشریات در جهت بهبود کیفیت انتشارات علمی بیان کرد.
منبع:

1399/06/30
23:48:19
5.0 / 5
1198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
علی جون - سرگرمی و طنز